Osłony na balkon. Jak skutecznie osłonić się przed wścibskimi sąsiadami?

Osłony na balkon to różnego typu maty i kratki, które mają na celu zapewnienie maksimum prywatności na własnym tarasie. Na jaką się zdecydować?

Osłony na balkon z tworzywa, czyli produkty do osłaniania tarasu

Osłony na balkon to produkty, które mają jeden cel: ochronienie osób lub rzeczy przed wzrokiem przechodniów. Balkon jest miejscem, gdzie większość z nas chce nieco odpocząć lub zmagazynować rzeczy na które nie ma miejsca w mieszkaniu. Powoduje to, że pragniemy uzyskać maksimum prywatności na tym obszarze. Pomóc w osiągnięciu komfortu mogą osłony na balkon z tworzywa. Takie osłony nie tylko zasłaniają nas przed wzrokiem przechodniów, ale także często odbijają promienie słoneczne, a zimą chronią przed mrozem.

Kwiaty na balkon. Które gatunki sprawdzą się najlepiej? Zdjęcie ilustracyjneKwiaty na balkon. Które gatunki sprawdzą się najlepiej?

Czym osłonić balkon?

Balkon można osłonić jedną z wielu dostępnych na rynku osłon balkonowych. Wybór jest bardzo duży, dlatego każdy zdoła dobrać odpowiedni materiał i kolor osłony, który dobrze będzie komponował się z wyglądem tego miejsca. Czym najlepiej osłonić balkon? Najczęściej spotykane w sklepach budowlanych osłony to:

  • drewniane osłony na balkon są niezwykle designerskie i wyglądają bardzo stylowo. Dobrze chronią przed gapiami, jednak ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne wymagają odpowiedniej konserwacji
  • osłony rattanowe na balkon - to bardzo ciekawa alternatywa dla drewnianych osłon; z daleka prezentuje się bardzo naturalnie, a jednocześnie jest odporna na zmiany temperatur i działanie warunków atmosferycznych
  • plastikowe osłony na balkon - to najpopularniejsze osłony ze względu na łatwość montażu, a także niską cenę; są one jednak dość słabej jakości, dlatego trzeba się liczyć z koniecznością wymiany po 2-3 sezonach
  • osłony z pleksi na balkon - w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się osłony z pleksi; jest to dość trwały i odporny materiał, występujący w dużej gamie kolorystycznej i dający się stosunkowo łatwo formować
  • płócienne osłony na balkon - to dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie naturalne materiały, ale też gotowych na to, że takie osłony należy dość często prać. 

Należy także pamiętać, że nim zdecydujemy się na zakup osłony na balkon w bloku, koniecznie trzeba dowiedzieć się, czy wspólnota mieszkaniowa nie reguluje tej kwestii, by później nie mieć żadnych problemów w środowisku sąsiedzkim. 

Zobacz wideo Balkonowy kwietnik ze skrzynki po owocach. Efekt murowany, a wykonanie dziecinnie proste!

Osłony przeciwsłoneczne na balkon: mata osłonowa na balkon

Poszukujesz osłony przeciwsłonecznej na balkon? Jeśli chcesz na szybko osłonić swój balkon, wtedy warto zakupić matę osłonową na balkon. Jej zaletą jest bardzo szybki montaż i demontaż, trwałości i to, że wymaga niewiele miejsca do przechowywania. Nowoczesne osłony na balkon możemy nabyć w marketach budowlanych, ale także w prywatnych firmach, które zajmują się produkcją i montażem dekoracji okiennych, a także balkonowych. 

Zobacz też: Surfinia - jeden z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w Polsce

Jak założyć osłony na balkon?

Jak założyć osłony na balkon? Zakładamy je korzystając z wcześniej zamontowanych haczyków, na których rozwieszamy materiał. Jeśli chcemy zamontować osłonę tylko tymczasowo możemy skorzystać z możliwości przyczepienia ich na trytki wprost do balustrady.

Decydując się na profesjonalną osłonę na balkon warto skorzystać z pomocy fachowca, który zamontuje ją na stałe, w taki sposób, aby była ona odporna np. na silny wiatr. 

 

Osłony na balkon: z czego zrobić osłonę?

Osłony na balkon można zrobić także samodzielnie w domu. Z czego można je zrobić? Wystarczy znaleźć odpowiednio długi i szeroki kawałek materiału, który następnie należy obszyć z każdej strony i wykonać w równych odstępach dziurki, na których zawiesimy osłonę. Warto skorzystać w tym celu z materiału impregnowanego lub wodoodpornego, gdyż taki będzie trwalszy i odporniejszy na działanie czynników zewnętrznych i wnikanie brudu. 

Kwiaty balkonowe nie wymagające częstego podlewania są dobrym rozwiązaniem na okresowe suszeKwiaty balkonowe niewymagające częstego podlewania i lubiące cień

Gdzie kupić osłony na balkon?

A gdzie kupić gotowe osłony na balkon? Osłonki na balkon najłatwiej zakupić w stacjonarnych marketach budowlanych lub za pośrednictwem internetu. Można także skorzystać z usług firmy, która przygotuje takową zasłonę na wymiar. Zazwyczaj usługa obejmuje pomiar, wykonanie i montaż osłony balkonowej. 

Zobacz też: Ciekawe kwiaty na balkon - 8 roślin, które pokochasz

Więcej o: