Siedzisko. Jakie wybrać do użytkowania na balkonie?

Siedzisko to przedmiot, który znacznie ułatwia relaks na balkonie lub w ogrodzie. Jakie modele znajdziemy na rynku?

Siedziska na balkon: co mamy do wyboru?

Siedzisko na balkon to mebel, który przydaje się podczas letniego relaksu. Jeśli jest wygodne i dostatecznie miękkie możemy na nim spędzić wiele godzin, np. czytając książkę lub opalając się. Na rynku znajdziemy mnóstwo siedzisk na balkon, które dobrze wpasują się w wiele aranżacji. Począwszy od zwykłych ławek, poprzez drewniane siedziska ze schowkiem, aż po bardzo modne w ostatnich latach siedziska z europalet ze specjalnie dobranymi poduchami.

Główne elementy, które decydują podczas wyboru siedziska na balkon to przede wszystkim:

  • rozmiar - większość balkonów ma bardzo ograniczone wymiary, dlatego też większe siedziska zwyczajnie się na nich nie mieszczą. Warto wcześniej dokładnie wymierzyć przestrzeń, w którą chcemy wkomponować ławeczkę, aby na miejscu nie okazało się, że jest zbyt duża. 
  • wygoda - ze względu na mnogość materiałów z których wykonywane są siedziska, możemy znaleźć te bardziej wygodne oraz te nieco mniej komfortowe. Oczywiście każde z nich może zostać doposażone w odpowiednią poduchę, wówczas problem sam znika. 
  • odporność na czynniki zewnętrzne i konserwacja - decydując się na drewniane siedziska należy pamiętać o tym, że będą one wymagały okresowej konserwacji środkami do drewna. Z kolei te wykonane z rattanu lub innych tworzyw sztucznych takich zabiegów wymagać nie będą.

Pokrowce na krzesła i poduszki na siedzisko: w co trzeba się zaopatrzyć?

Jeśli komponujesz zestaw wypoczynkowy na balkon, oprócz siedziska musisz zaopatrzyć się w odpowiednie pokrowce na krzesła i poduszki na siedziska. To dzięki poduszkom korzystanie z ławeczek czy krzeseł balkonowych staje się znacznie przyjemniejsze. Z kolei pokrowce na krzesła uchronią nasze meble balkonowe przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i będą wystarczającym zabezpieczeniem dla mebli balkonowych i ogrodowych na okres zimowy. 

Zobacz wideo Balkonowy kwietnik ze skrzynki po owocach. Efekt murowany, a wykonanie dziecinnie proste!

Skrzynia siedzisko na balkon: dlaczego warto ją wybrać?

Skrzynia siedzisko na balkon to doskonały wybór dla osób, które chcą połączyć dwie funkcje w jednym meblu - zyskują równocześnie miejsce do wygodnego siedzenia i sporą przestrzeń magazynową. W takiej skrzyni możemy przechować z powodzeniem nie tylko poduszki, ale także całą masę drobnych przedmiotów, na które nie mamy miejsca w mieszkaniu. W zależności od wielkości skrzynia może osiągać od 100 do nawet 300 litrów pojemności. 

Zobacz też: Sztuczne rośliny na balkon. Czy warto w nie inwestować?

Siedzisko do huśtawki: jakie siedzisko do huśtawki ogrodowej?

Coraz popularniejsze huśtawki ogrodowe również wymagają przygotowania do nich odpowiedniego siedziska. Część z nich jest w nie wyposażona przez producentów, do innych należy je dokupić. Najlepiej w roli siedziska do huśtawki ogrodowej sprawdzi się odpowiednio gruba poducha. Przed zakupem należy jednak sprawdzić z jakiego materiału została wykonana. Dobrym rozwiązaniem będzie taka, która ma powłokę nieprzemakalną - mamy wtedy pewność, że nie ulegnie ona zniszczeniu, nawet gdy spadnie na nią deszcz. Dobrze też decydować się na praktyczne kolory, gdyż w ogrodzie jest duże ryzyko zabrudzenia lub zakurzenia takiego siedziska.

Pokrowiec na siedzisko krzesła: zabezpiecz swoje siedziska

Siedziska nie należą do najtańszych akcesoriów ogrodowych. Dlatego, żeby należycie o nie zadbać i cieszyć się z ich użytkowania przez wiele sezonów, warto już na wstępie zaopatrzyć się w pokrowiec na siedzisko krzesła. Dzięki temu nie ulegnie ono natychmiastowemu zabrudzeniu czy, co gorsza, uszkodzeniu, gdyż to pokrowiec będzie na pierwszym miejscu stykał się z innymi powierzchniami. Pokrowce takie nie są drogie i łatwo się je utrzymuje w czystości. Przy tym oferują także bogaty wybór wzorów i kolorów, dzięki czemu w łatwy sposób można zmienić letnią aranżację swojego balkonu lub tarasu. 

Zobacz też: Ciekawe kwiaty na balkon - 8 roślin, które pokochasz

Więcej o: