W Krakowie różowe skrzyneczki pojawią się w ponad 200 placówkach oświatowych, w bursach i przy basenach. Warto wspomnieć, że na zakup środków w szkołach miasto zagwarantuje odpowiednie fundusze. - Chcemy zapewnić uczennicom komfort w czasie edukacji i zagwarantować powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej. Naszym celem jest także edukowanie w tym temacie, tworzenie bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni szkolnej i budowanie solidarności - zapowiedziała w mediach społecznościowych Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.
Jak zaznacza Nina Gabryś w rozmowie z krakowską "Gazetą Wyborczą", akcja instalowania skrzyneczek w szkołach rozpocznie się w czasie wakacji. - Teraz i tak placówki te są zamknięte. Oczywiście za zaopatrzenie skrzyneczek będą odpowiadały szkoły, ale dostaną one osobne fundusze na zakup środków. Dodatkowo wszystkie skrzyneczki będą miały naklejki z informacją o akcji, chodzi także o edukowanie w tym temacie, bo i tu trzeba budować solidarność - poinformowała Gabryś.
Jak wynika z badań Kulczyk Foundation, nawet co piątej kobiecie w Polsce zdarza się nie mieć środków na zakup podpasek czy tamponów. Nie dziwi więc fakt, że w ostatnich latach coraz więcej osób chce walczyć z tym problemem. Niedawno informowaliśmy o powstaniu Okresowej Koalicji, w ramach której największe polskie organizacje kobiece połączyły siły, by walczyć z ubóstwem menstruacyjnym.
Różowe skrzyneczki to inicjatywa, za która stoją aktywistki z Wrocławia walczące z ubóstwem menstruacyjnym. Akcja umieszczania skrzynek rozpoczęła się pod koniec 2019, a już w 2020 objęła zasięgiem prawie całą Polskę. Aktywistki zbierają pieniądze na zakup skrzyneczek i podpasek, które zostaną w nich umieszczone.
Obecnie w naszym kraju jest już prawie 300 miejsc, w których dostępne są różowe skrzyneczki z darmowymi podpaskami. Mapę miejsc w Polsce, w których znajdują się różowe skrzyneczki można zobaczyć tutaj >>