Hamak do ogrodu to praktyczne wyposażenie, które pozwala w letnie dni relaksować się w cieniu drzew. Rozpiąć go można w niemal każdym miejscu, gdzie znajdują się dwa niezbyt oddalone od siebie drzewa lub inne trwałe podpory, do których można go bezpiecznie umocować.
Hamak nie jest nowoczesnym wynalazkiem. Znany jest od wielu lat. Jak zrobić samodzielnie hamak do ogrodu? Aby go stworzyć, wystarczy wystarczająco długi i szeroki pas solidnego materiału (najlepiej mocnego i trwałego płótna), gruba lina oraz dwa metalowe kółka, na których przyszyjemy materiał i zawiesimy hamak.
Jaki hamak do ogrodu będzie najlepszy? Na rynku mamy dostępną całą gamę hamaków ogrodowych. Różnią się materiałem, z którego są wykonane, kolorystyką, a często także ozdobnymi detalami. Jednym z ważnych detali jest także różnica w udźwigu poszczególnych modeli. Warto zwrócić na nią uwagę, gdyż ta informacja pozwala nam na określenie bezpiecznego limitu obciążenia (np. czy z hamaka może korzystać dwoje dzieci naraz, czy tylko jedno).
Hamak do ogrodu to fajne rozwiązanie, jednak nie w każdym ogrodzie da się go zamontować. Niewielkie, podmiejskie ogródki zazwyczaj są pozbawione silnych drzew, które mogłyby stanowić podporę hamaka. Producenci jednak znaleźli sposób także na to. Jest nim hamak ogrodowy ze stelażem drewnianym lub metalowym. Dzięki specjalnie stworzonej konstrukcji możemy hamak rozpiąć w dowolnym miejscu. Stelaże drewniane podobnie jak inne elementy architektury ogrodowej, należy co jakiś czas pomalować środkiem drewnoochronnym, aby zabezpieczyć je przed działaniem czynników atmosferycznych.
Zobacz też: Hortensja ogrodowa: uprawa i pielęgnacja
Hamak do ogrodu 2-osobowy to często wybierana przez klientów opcja jeśli chodzi o ogrodowe meble wypoczynkowe. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Otóż hamak taki powinien być przede wszystkim wystarczająco obszerny, aby mógł w komfortowy sposób pomieścić dwoje dorosłych osób. Musi spełniać przy tym wyższe standardy jeśli chodzi o udźwig - nie może on być niższy niż 150-160 kg. Warto zwrócić uwagę także na jakość mocowań. Karabińczyki, którymi przyczepiamy hamak do stelaża lub innej naturalnej podpory muszą być solidne i trwałe, aby konstrukcja się nie zerwała.
Zobacz też: Fotel wiszący na balkon. Który wybrać i jak go zamontować?
Hamak ogrodowy ze stojakiem należy zabezpieczyć na sezon jesienno-zimowy. Wiadomo, że materiał hamaka może nasiąkać wodą, a stelaż ulec korozji (lub w przypadku drewnianego - przegniciu). Dlatego decydując się na hamak ogrodowy ze stojakiem należy pamiętać o konieczności zapewnienia odpowiedniego miejsca do przechowywania całej konstrukcji. Warto zakupić także pokrowiec, który zabezpieczy poszczególne części przed kurzem i brudem.
Ekskluzywne hamaki ogrodowe to segment produktów ogrodowych, które oferują nietypowe rozwiązania. Na pewno wyposażone będą one w indywidualny stelaż, który pozwala na zamontowanie hamaka w dowolnym miejscu. Dodatkowo często wyposażone są one w daszek osłaniający od słońca lub moskitierę, która zabezpiecza nas przed owadami. Ekskluzywne hamaki ogrodowe wyróżniają się także pod względem materiału, z którego są wykonane. Jest on zazwyczaj zdecydowanie bardziej przyjemny w dotyku, a przy tym nie traci nic na swojej trwałości.
Zobacz też: Ciekawe kwiaty na balkon - 8 roślin, które pokochasz