Cyklamen - zachwycająca kolorowymi kwiatami roślina, która może stać się prawdziwą ozdobą mieszkania bądź ogrodu

Cyklamen posadzony w doniczce może cieszyć oko, wdzięcznie zdobiąc domowy parapet, jednak niektóre z jego odmian sprawdzą się również jako urozmaicenie kwiatowych rabatek w ogrodzie. Dowiedz się więcej o uprawie tej wyjątkowej rośliny.

Cyklamen – kwiat o wyjątkowo eleganckim wyglądzie

Cyklamen to kwiat wyróżniający się wielością barw, jest rośliną bulwiastą, przynależącą do rodziny pierwiosnkowatych. Naturalnie występuje na południu Europy, zdobiąc górzyste rejony Grecji. Można także spotkać go w Ameryce Północnej oraz Azji Zachodniej. Dzięki zabiegom hodowlanym cyklamen cieszy nas obecnie rozmaitymi odmianami, różniącymi się od siebie kolorem i kształtem kwiatów, zapachem i liśćmi.

Kolorowe cyklameny kwitną od jesieni aż do wiosny. Płatki ich kwiatów, zaskakują licznymi wariantami barwnymi – od bieli, poprzez subtelne róże, aż do intensywnej czerwieni. Rośliny te stanowiące przepiękną ozdobę parapetów w okresie zimowym, występują w trzech grupach odmian pod względem wielkości. Możemy wyróżnić silnie rosnące cyklameny Maxi, średniego wzrostu i obficie kwitnące cyklameny Midi i niskie cyklameny Mini o drobnych kwiatach. Ostatnia z nich cieszy się największą popularnością, którą zawdzięcza kuszącemu, miłemu zapachowi.

Cyklamen: pielęgnacja. Roślina w doniczce

Ważną sprawą, o której należy trochę dowiedzieć się przed decyzją zakupu nowej rośliny do domu jest jej pielęgnacja. Cyklamen perski w doniczce nie jest zbyt wymagającym kwiatem, jednak jest kilka zasad, których należy przestrzegać, aby móc cieszyć się jego wspaniałym wyglądem długi czas. Roślina ta wymaga umiarkowanie wilgotnego podłoża, dlatego, decydując się na jej uprawę, trzeba pamiętać o ostrożnym i systematycznym podlewaniu. Najlepiej podlewaj ją od spodu, wprost do podstawki, wylewając nadmiar zalegającej wody po upływie 30 minut. Dzięki temu unikniesz zamoczenia bulwy i uchronisz roślinę przed przelaniem. Zapewnij też roślinie odpowiednie podłoże, wyróżniające się przepuszczalnością i lekko kwaśnym odczynem.

Cyklamen perski. Zdjęcie ilustracyjneCyklamen perski. Zdjęcie ilustracyjne Victoria Kurylo/shutterstock.com

Cyklamen perski jest narażony na atak szarej pleśni, którą łatwo dostrzeżesz na płatkach kwiatów. Rozpoznasz ją po czerwonych śladach z charakterystycznym, szarym środkiem. Choroba ta przyczynia się do brunatnienia liści, a w końcowym stadium dochodzi do pokrycia części rośliny pylącym się nalotem. Szara pleśń rozwija się szybciej przy wysokiej wilgotności powietrza. Jeśli zauważysz jej oznaki na cyklamenie usuń koniecznie porażone liście oraz kwiaty.

Pamiętaj również, że cyklamen, kuszący pięknym wyglądem i zapachem, może być szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Zjedzenie rośliny prowadzi wymiotów i biegunek, a większe stężenie toksyn przyczynia się do drgawek, zawrotów głowy czy porażenia. Jeśli jesteś opiekunem zwierzaka lepiej ustaw cyklamen w niedostępnym dla niego miejscu, a zabiegi rozmnażania czy przesadzania rośliny wykonuj w rękawicach ochronnych.

Zobacz też: Rośliny trujące dla psów - lista i zdjęcia. Jakie kwiaty są bezpieczne dla psa?

Cyklamen perski – jakie stanowisko preferuje?

Cyklamen perski może stać się uroczą ozdobą mieszkania, jednak aby dobrze rósł należy ustawić go przy oknie wschodnim bądź północno-zachodnim. Pamiętaj, że rośliny te lubią jasne stanowiska, jednak nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia. Uważaj również, aby nie stawiać go na parapecie, pod którym znajduje się kaloryfer. Musisz wiedzieć, że cyklameny nie tolerują ciepłych mieszkań i szybko w nich marnieją. Postaw go więc w pomieszczeniu, w którym będzie mieć zapewnione 14-18°C.

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Cyklamen ogrodowy: uprawa

Niektóre odmiany cyklamenu idealnie nadają się do dekoracji rabat kwiatowych. Jak jednak wygląda ich uprawa? Cyklamen ogrodowy w naszych warunkach występuje tylko w trzech odmianach. Są to: cyklamen purpurowy, cyklamen dyskowaty oraz cyklamen neapolitański. Każda z tych trzech odmian może przebywać w ogrodzie przez cały rok. Jeśli natomiast chce się je trzymać w ogrodzie wyłącznie latem, można też wybrać cyklamen grecki.

Cyklamen dyskowaty. Zdjęcie ilustracyjneCyklamen dyskowaty. Zdjęcie ilustracyjne Gregory A. Pozhvanov/shutterstock.com

Cyklamen dyskowaty i purpurowy powinien być posadzony do gruntu między sierpniem a wrześniem, natomiast neapolitański na przełomie kwietnia i maja. Wszystkie potrzebują próchnicznej gleby, a na miejsce należy im wybrać zacienione stanowisko, choć odmiana dyskowata może także rosnąć w pełnym słońcu. Jednocześnie cyklamenom musi być ciepło, dlatego warto sadzić je na przykład przy murze. Bulwa kwiatu powinna zostać umieszczona w glebie na 2-5 centymetrów. Aby cyklameny przetrwały zimę, należy okryć je około dziesięciocentymetrową warstwą igieł.

Cyklamen: fiołek alpejski

Miłośnicy roślin, uwielbiający ozdobne kwiaty, zaskakujące dekoracyjnością i wielością barwnych odmian, często decydują się wprowadzić do swojej kolekcji wyróżniający się elegancją Cyklamen. Fiołek alpejski to nazwa, pod którą możemy odnaleźć tę roślinę w kwiaciarniach internetowych czy stacjonarnych, jednak warto wiedzieć, że jest ona błędna i używana potocznie. W rzeczywistości Cyklamen perski (Cyclamen persicum), przynależący do rodziny pierwiosnkowatych nie ma zbyt wiele wspólnego z fiołkiem alpejskim, pochodzącym z rodziny fiołkowatych. Prawdziwe fiołki alpejskie występują na terenach górzystych – Karpatach i Wschodnich Alpach (w Polsce możemy natrafić na niego w Tatrach).

Fiołek alpejski (Viola alpina). Zdjęcie ilustracyjneFiołek alpejski (Viola alpina). Zdjęcie ilustracyjne Marco Fine/shutterstock.com

Zobacz też: Hoja - porcelanowy kwiat ze wschodniej Azji

Więcej o: