Parawan ogrodowy. Czemu służy i jaki wybrać?

Parawan ogrodowy to produkt, który z powodzeniem może spełniać dwie funkcje: osłony przed wzrokiem sąsiadów i dekoracji ogrodowej.

Jak zrobić parawan ogrodowy?

Parawan ogrodowy to coraz częściej wykorzystywany podczas aranżacji ogrodu element dekoracyjny, który nadaje niepowtarzalnego charakteru danej przestrzeni. Zawdzięcza to przede wszystkim temu, że może być wykonany z różnego rodzaju materiałów, posiadać rozmaite zdobienie, dzięki czemu wpisze się w każdy styl jaki chcemy wprowadzić w swoim ogrodzie. Parawan ogrodowy można zakupić w sklepie z akcesoriami ogrodniczymi lub markecie budowlanym. Można także spróbować wykonać go samodzielnie. Jak zrobić parawan ogrodowy? Nie jest to trudne, a osobom, które lubią majsterkować i tworzyć rękodzieło na pewno przypadnie do gustu. 

Parawan wykonany według własnego projektu może mieć różne formy. Jednak każdy będzie wymagał skonstruowania odpowiedniego stelaża. Najprościej jest go wykonać z pomocą drewnianych kantówek i listew. Do ich przycięcia będą potrzebne odpowiednie narzędzia, które znajdziemy w większości domów. Drugą rzeczą jest materiał, który będzie rozpięty na stelażu. Warto wybrać taki, który będzie wodoodporny i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Można także zrezygnować z tradycyjnego materiału, a stelaż parawanu zapełnić, np. doniczkami z roślinami. Wówczas po kilku tygodniach uzyskamy "zieloną ścianę".

Hamak do ogrodu. Co musisz wiedzieć nim go kupisz? Zdjęcie ilustracyjne Hamak do ogrodu. Co musisz wiedzieć nim go kupisz?

Parawan ogrodowy: z czego powinien być wykonany?

Decydując o zakupie gotowego parawanu ogrodowego warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które sprawią, że będziemy cieszyć się jego użytkowaniem jak najdłużej.

  1. ROZMIAR. Przede wszystkim warto najpierw zmierzyć przestrzeń, którą parawan ma osłonić. Dobór prawidłowego rozmiaru parawanu ułatwi nam właściwe osłonięcie przestrzeni i zapewni maksimum prywatności.
  2. MATERIAŁ. To, z czego powinien być wykonany parawan ogrodowy, to druga niezwykle ważna kwestia. Wybierając parawan materiałowy decydujmy się na tkaniny najwyższej jakości, odporne na wodę, ale także na działanie promieni słonecznych. Dobrze, aby były one łatwe w utrzymaniu czystości - łatwo się zdejmowały i nadawały do prania w pralce.
  3. STELAŻ. Stelaż parawanu jest tak samo ważny jak materiał na nim rozpięty. Jeśli chcemy mieć parawan, który nie będzie wymagał od nas zbyt wielu ingerencji, a przy tym będzie trwały to lepiej postawić na ten wykonany z metalu. Jeśli natomiast zależy nam na trwałości i naturalnym wyglądzie to lepiej postawić na drewniany (ten jednak będzie wymagał okresowej impregnacji specjalnymi farbami). 
Zobacz wideo Balkonowy kwietnik ze skrzynki po owocach. Efekt murowany, a wykonanie dziecinnie proste!

Jak zamontować parawan ogrodowy?

Kiedy już parawan jest na miejscu, warto pomyśleć o jego właściwym zamontowaniu. Jak zamontować go poprawnie? W przypadku parawanów wolnostojących tego problemu nie ma: wystarczy je rozłożyć i ustawić na prostej powierzchni. Zastosowanie dodatkowych środków zabezpieczających jest natomiast konieczne w przypadku parawanu montowanego do ściany lub na kantówkach. Pozwoli to uniknąć chociażby takich sytuacji jak upadek parawanu wskutek silniejszego podmuchu wiatru. Jak dobrze zamontować parawan ogrodowy? Warto w tym celu użyć solidnych kołków i dobrej jakości kątowników, które utrzymają parawan i będą w stanie oprzeć się silnemu wiatrowi. 

Zobacz też: Stolik na balkon- czy można stworzyć prawdziwą oazę na małej przestrzeni?

Jak przymocować parawan ogrodowy?

Zastanawiasz się jak przymocować parawan ogrodowy? Parawany ogrodowe to cała masa produktów, które spełniają nawet najbardziej wygórowane oczekiwania. Jeśli masz do osłonięcia dużą przestrzeń, z której chcesz stworzyć np. przytulny kącik wypoczynkowy, osłonięty od wiatru i wzroku sąsiadów, wówczas warto wziąć pod uwagę montaż tzw. markizy bocznej. Jak przymocować taki parawan ogrodowy? Otóż markiza mocowana jest do specjalnych słupków, które czasem znajdują się w zestawie. To zapewnia jej stabilność. Co ważne, dobrej jakości markizy ogrodowe oferują funkcję automatycznego zwijania, co ułatwia ich przechowywanie.

Siedzisko. Jakie wybrać do użytkowania na balkonie? Zdjęcie ilustracyjne Siedzisko. Jakie wybrać do użytkowania na balkonie?

Parawan ogrodowy: drewniany, składany czy zwijany?

Bogata oferta parawanów ogrodowych sprawia, że niejeden klient ma poważne wątpliwości, na który produkt się zdecydować. Przede wszystkim trzeba jasno określić jakie mamy priorytety i jakie są nasze najważniejsze oczekiwania względem parawanu. Jeśli:

  • zależy nam przede wszystkim na wyglądzie, wtedy warto postawić na parawan ogrodowy drewniany; wygląda on estetycznie, a do tego bardzo naturalnie. Można go udekorować roślinami czy światełkami i zyskujemy idealną oazę w stylu boho.
  • zależy nam na tym, aby mebel zajmował mało miejsca, wtedy należy zdecydować się na parawan ogrodowy składany, który można bardzo szybko ustawić i równie szybko złożyć; nie sprawi on także większych problemów z przechowywaniem, gdyż zajmuje niewiele miejsca.
  • zależy nam na funkcjonalności, to wybierzmy parawan ogrodowy zwijany z funkcją automatycznego zwijania, co ułatwi nie tylko rozstawianie i zwijanie parawanu, ale także dostosowywanie jego rozmiaru
  • zależy nam na równoczesnym osłonięciu od sąsiadów i od słońca, wówczas wybieramy parawan ogrodowy wysoki, który nie tylko osłania od wiatru i wzroku, ale też jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość cienia osobom nim otoczonym. 

Zobacz też: Gipsówka- sprawdź, jak zadbać o wodospad z kwiatów

Więcej o: