Piec do pizzy ogrodowy. Jak go zrobić?

Piec do pizzy ogrodowy to hit ostatniego sezonu. Możliwość upieczenia domowej pizzy we własnym piecu to nie lada gratka dla amatorów kuchni włoskiej.

Jak zbudować ogrodowy piec do pizzy?

Piec do pizzy ogrodowy to nie tylko przydatny element wyposażenia ogrodu, ale także doskonała dekoracja, która nadaje ogrodowi wyjątkowego charakteru. Zakup gotowego pieca do pizzy to spory wydatek. Tymczasem stworzenie go wcale nie jest takie trudne. Jak zatem zbudować ogrodowy piec do pizzy? Wystarczy skorzystać z dostępnych w sieci instrukcji, by w ciągu kilku dni zostać posiadaczem oryginalnego pieca do pizzy.

Jeśli zastanawiasz się jak zbudować piec do pizzy, to przede wszystkim warto zacząć od:

  • przestudiowania kilku opisów tego jak powinna wyglądać taka operacja. Teoria jest bowiem bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku osób, które nie zajmują się tego typu rzeczami na co dzień
  • następnie należy wybrać konkretne miejsce w ogrodzie gdzie stanie nasz piec i dokładnie je zwymiarować
  • kolejno należy określić niezbędną ilość materiałów do jego wykonania
  • potem czeka nas wyprawa do sklepu budowlanego po zaopatrzenie.

Piec do pizzy ogrodowy: jakie wymiary?

Jakie powinny być wymiary pieca do pizzy ogrodowego? Może on przybierać różne wielkości. Jest jednak kilka kwestii konstrukcyjnych, które nie ulegają zmianie, jak np. to, że jego zadaniem jest kumulacja ciepła oraz to, że komin powinien znajdować się z przodu. 

Dobry piec do pizzy ma kształt kopuły. Dzięki temu może odpowiednio gromadzić ciepło i rozprowadzać je w taki sposób, który umożliwia równomierne wypieczenie pizzy. Z kolei usytuowany z przodu komin gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli chodzi o wymiary, to warto zwrócić uwagę przede  wszystkim na wlot, w którym umieszczać będziemy gotowe pizze. Musi on być na tyle szeroki, aby standardowa blacha wchodziła bez problemu.

Co do wymiarów pieca to są one uzależnione od wielu czynników, m.in. powierzchni, którą możemy przeznaczyć pod zabudowę. Jednocześnie konstrukcja musi być stabilna. Nie da się więc wyznaczyć jednego schematu - konieczne jest indywidualne podejście do tej kwestii.

Zobacz też: Siedzisko. Jakie wybrać do użytkowania na balkonie?

Zobacz wideo Zioła w domowej kuchni - jak przedłużyć ich żywotność, hodować i mrozić

Ile kosztuje ogrodowy piec do pizzy?

Jeśli nie czujesz się na siłach do tego, by samodzielnie zbudować piec, zawsze możesz skorzystać z pomocy zawodowego murarza lub zakupić gotowy piec. To, ile kosztuje ogrodowy piec do pizzy, jest ściśle uzależnione od jego wielkości i materiałów, z których został skonstruowany. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt takiej inwestycji może oscylować wokół kwoty kilku tysięcy złotych. 

Zobacz też: Jagoda kamczacka - odmiany, cena i uprawa docenianego krzewu owocowego

Piec do pizzy gazowy ogrodowy: praktyczny i zawsze gotowy do użycia

W ostatnich sezonach grille i piece do pizzy ogrodowe gazowe święcą wielkie triumfy. Są zawsze gotowe do użycia, bez względu na pogodę i porę roku. Dodatkowo czas potrzebny na rozpoczęcie korzystania z nich jest minimalny - odpada bowiem pracochłonne rozpalanie ognia. Takie piece często można spotkać w lokalach gastronomicznych o wysokim standardzie, gdyż koszt zakupu pieca do pizzy gazowego jest znaczny: od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Przenośny ogrodowy piec do pizzy: rozwiązanie kompaktowe i wygodne

Przenośny ogrodowy piec do pizzy to dobra opcja dla osób, które chcą mieć takie urządzenie w swoim ogrodzie, jednak nie dysponują wystarczająco dużą przestrzenią, która pozwala na stworzenie stałej konstrukcji. Tego typu piece różnią się wielkością, designem i wykonaniem, stąd też rozpiętość cenowa w ich przypadku jest duża. Decydując się na taki piec, warto zaopatrzyć się także w odpowiedni pokrowiec, który ułatwi przechowywanie pieca latem w ogrodzie, natomiast zimą w garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym.

Zobacz też: Araukaria: co to za roślina? Odmiany, cena, pielęgnacja

Więcej o: