Opisała 9 faz małżeństwa. Sprawdź, w której teraz jesteście

Susan Shapiro-Barash na podstawie rozmów z mężatkami opisała dziewięć faz małżeństwa z perspektywy kobiet. Dlaczego warto je poznać? Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie nam wzmocnić związek i pokonać różne kryzysy.

Nasze związki na przestrzeni lat dojrzewają i się zmieniają. Pisarka Susan Shapiro-Barash przeprowadziła rozmowy z ponad dwustoma mężatkami w różnym wieku - jej rozmówczynie miały od 21 do 85 lat. Na tej podstawie opisała dziewięć faz małżeństwa z perspektywy kobiety. Oto one.  

1. Panna młoda pełna nadziei

Jest to zazwyczaj najbardziej wyidealizowany okres. Czujemy silne emocje, wydaje nam się, że nasz wybranek to ideał. Pisarka zauważa, że już wówczas należy zwrócić uwagę na to, czy między partnerami jest przyjaźń, gdyż to ona jest fundamentem scalającym relację. 

Zobacz wideo Czym jest szczęście? Przedszkolaki odpowiadają:

2. Idealna żona

W tej fazie wiele kobiet czuje się przytłoczonych różnymi obowiązkami domowymi. Coraz częściej rażą je nawyki mężów, których wcześniej w ogóle się nie zauważały. Warto wówczas pamiętać o tym, że nie ma związków i ludzi idealnych. Poza tym pisarka radzi, by zastanowić się, które nawyki partnera są do zaakceptowania, a które nie. 

3. Koncentracja na dziecku

W tej fazie wiele kobiet, które zostały mamami, traci zainteresowanie partnerem i koncentruje się głównie na wychowaniu dziecka. Susan Shapiro-Barash przypomina, że nie powinnyśmy zatracać się w roli matki. Warto czasami znaleźć także czas dla męża. 

4. Jedno łóżko, dwa sny

Czwarta faza następuje po mniej więcej 9-10 latach małżeństwa. W tym czasie kobiety odczuwają potrzebę odpoczynku od partnera. Coraz częściej między małżonkami dochodzi do kłótni. Dotyczą one zazwyczaj sposobów wychowania dzieci oraz pieniędzy. Warto jednak w tym czasie spróbować nieco obniżyć poprzeczkę. Poza tym dobrze będzie, jeśli zaakceptujemy zmiany, jakie niesie tak długa relacja z drugą osobą. Ważne są także rozmowy i analizy dotyczącego waszych wzajemnych oczekiwań. 

5. Dystans

Jak wynika z rozmów Shapiro, po mniej więcej 15 latach związku, aż 60 proc. kobiet intensywnie myśli o nawiązaniu romansu. Kochanek ma im zapewnić to, czego nie daje mąż. To między innymi komplementy i zainteresowanie. Zdaniem pisarki, jeśli czujemy taką pokusę, warto w tym czasie postarać się o umocnienie więzi z mężem. Możemy zacząć spędzać więcej czasu razem, częściej ze sobą rozmawiać. 

6. Rozwód 

Romans po 20 latach małżeństwa może być przełomem. W tym czasie wiele kobiet zastanawia się nad losem swojej relacji z mężem. Ciekawi ich, jak wygląda życie singielek. Czasami jest to koniec wielu małżeństw. Pisarka radzi, by spotkać się z terapeutą, zanim zdecydujemy się na tak radykalne kroki. Warto także najpierw rozważyć separację. 

7. Renegocjacje

Po 30 latach małżeństwa wiele kobiet dochodzi do wniosku, że lepiej jednak jest być mężatką. Zdają sobie wówczas sprawę, że ich rozwiedzione znajome wcale nie są takie szczęśliwe, jak pozornie mogłyby się wydawać.

8. Równowaga

Po 30-40 latach małżeństwa partnerzy znają się już doskonale. W tym czasie często pojawiają się wnuki, które zazwyczaj zmieniają postrzeganie relacji. Shapiro radzi, by na tym etapie być dla siebie przyjaciółmi, a także szukać wspólnych zainteresowań i pasji

9. Współczująca miłość

Na tym etapie jesteście pogodzeni już z wieloma kwestiami. Umiecie sobie wybaczać i nie rozpamiętujecie przeszłości. Pisarka radzi, by w tym okresie być dla siebie wsparciem. Lepiej nie analizować dawnych problemów i odpuścić wszelkie urazy. 

Więcej o: