Huśtawka ogrodowa: niezbędny element wyposażenia każdego tarasu i ogrodu

Huśtawka ogrodowa to nie tylko frajda dla najmłodszych, ale także dla starszych użytkowników przestrzeni ogrodowej. Jaką wybrać, by służyła nam jak najdłużej?

Huśtawka ogrodowa drewniana: jak wykonać?

Jak zrobić huśtawkę ogrodową drewnianą? Jest to element architektury ogrodowej, który dodaje wyrazu przestrzeni, a przy tym jest niezwykle wygodnym i komfortowym miejscem wypoczynku. Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie taras czy ogród pozbawiony huśtawki. Można zaopatrzyć się w gotowy egzemplarz lub zamówić huśtawkę pod wymiar. Da się także samodzielnie wykonać huśtawkę ogrodową drewnianą. Jak to zrobić? Wystarczy dostęp do odpowiednich materiałów i narzędzi oraz chęć stworzenia czegoś własnego od podstaw. 

Huśtawka ogrodowa metalowa: jak zrobić?

Huśtawka ogrodowa metalowa to rozwiązanie dobre dla osób, które chcą mieć trwały mebel, który nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Taką huśtawkę również można wykonać samemu, jednak to wymaga już nieco bardziej zaawansowanych umiejętności. Jak zrobić huśtawkę ogrodową metalową? Zazwyczaj trwałe połączenie metalowych elementów można wykonać jedynie poprzez ich zespawanie, a to już nie jest takie proste. Niemniej jednak coraz więcej osób posiada w domu odpowiednie sprzęty i próbuje tworzyć niepowtarzalne przedmioty, w tym także metalowe huśtawki ogrodowe i inne elementy architektury ogrodowej, jak pergole, donice, fontanny itp. 

Zobacz też: Siedzisko. Jakie wybrać do użytkowania na balkonie?

Zobacz wideo Miniogródek w żarówce pięknie ozdobi każde wnętrze

Huśtawka ogrodowa dla dzieci: jak zrobić?

Najczęściej zabawom w ogrodzie oddają się ich najmłodsi użytkownicy. Jeśli w domu często przebywają maluchy, wówczas nie może zabraknąć także huśtawki ogrodowej dla dzieci. Jak zrobić taką? Otóż sposobów na wykonanie prostej, dziecięcej zabawki jest wiele. Wystarczy wykorzystać np. zużytą oponę i solidny kawałek liny lub wykonać modne w ostatnich latach "bocianie gniazdo", które jest huśtawką wyplataną z solidnego sznura. Można także zaopatrzyć się w huśtawkę kubełkową, łatwą do zawieszenia na trzepaku lub na specjalnie zamontowanych hakach. Możliwości jest wiele, wystarczy tylko nieco kreatywności. 

Jak zrobić huśtawkę ogrodową drewnianą?

Najpopularniejsze w polskich ogrodach są jednak zdecydowanie huśtawki ogrodowe drewniane. Jak zatem zrobić huśtawkę ogrodową drewnianą? Mają one swój wyjątkowy wygląd, a przy tym niezwykłą trwałość - pod warunkiem, że będą prawidłowo zabezpieczane przed działaniem warunków atmosferycznych. Taką huśtawkę może nam wykonać stolarz lub cieśla, ale możemy ją także skonstruować sami. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały i przystąpić do pracy:

  1. Zaplanuj konstrukcję. Sprawdź, ile miejsca może zająć twoja huśtawka, ustal, czy ma ona posiadać ławkę na dwie, czy na trzy osoby, czy ma ją wieńczyć daszek chroniący przed słońcem itd.
  2. Sprawdź, czy podłoże jest miękkie i czy da się na nim bezpiecznie ustawić huśtawkę.
  3. Wykonanie huśtawki ogrodowej drewnianej rozpocznij od zabezpieczenia drewnianych elementów odpowiednim impregnatem. 
  4. Teraz należy zbudować elementy podtrzymujące konstrukcję, tzn. połączyć dwie belki w kształcie trójkąta. Pomiędzy nimi montujemy dodatkową belkę, która ustabilizuje huśtawkę. Czynność powtarzamy, gdyż do budowy huśtawki potrzebne są dwie takie podpory po jej obu stronach.
  5. Na górze podpór montujemy belkę, do której doczepiona będzie ławka huśtawki.
  6. W belce wywiercamy dwa miejsca na haki na których zamocujemy łańcuchy podtrzymujące siedzisko huśtawki.
  7. Zawieszamy ławeczkę i huśtawka gotowa!

Zobacz też: Stolik na balkon- czy można stworzyć prawdziwą oazę na małej przestrzeni?

Huśtawka ogrodowa: jakie wymiary?

Huśtawki ogrodowe można także nabyć w wersji gotowej. Jakie wymiary ma huśtawka ogrodowa gotowa? Otóż znajdziemy wiele różnych opcji, jednak najpopularniejsze są huśtawki dwuosobowe, których siedzisko ma około 120 cm szerokości. Jeśli potrzebujemy większego lub mniejszego bujaka, wtedy warto wykonać go na zamówienie.

Huśtawka ogrodowa: jak złożyć i gdzie kupić?

Gdzie kupić huśtawkę ogrodową? Huśtawki ogrodowe to na tyle popularne wyposażenie, że kupić je można niemal wszędzie: począwszy od dużych hipermarketów, przez sklepy budowlane, aż po sklepy specjalizujące się w wyposażeniu ogrodów. A jak złożyć huśtawkę ogrodową? Gotowe egzemplarze huśtawek ogrodowych są bardzo łatwe w obsłudze: wraz z niezbędnymi częściami otrzymujemy jasną i przejrzystą instrukcję tego jak złożyć nowy mebel.

Huśtawka ogrodowa z bali: jak zrobić?

Zastanawiasz się jaką huśtawkę ogrodową wybrać? Huśtawka ogrodowa z bali to nie tylko piękny i dekoracyjny element wystroju naszego ogrodu. To także pewność, że huśtawka posłuży nam wiele lat, gdyż bale drewniane są bardzo solidne i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z bali? Wykonanie takiej huśtawki jest dość trudne, ze względu na ciężkość poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Zasady powstawania takiej huśtawki są identyczne jak w przypadku zwykłego drewnianego modelu, jednak wymagana jest znacznie większa krzepa i doświadczenie. W innym wypadku może dojść do poważnego wypadku. 

Zobacz też: Milin - odmiany, wymagania, uprawa i pielęgnacja pnącza o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach

Więcej o: