Pytają nawet o życie w nieformalnym związku! Ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021

Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy, za podanie fałszywych danych lub odmowę uczestnictwa w spisie grożą kary. O co pytają w spisie powszechnym? Niektóre pytania mogą zaskoczyć.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się raz na 10 lat. Tegoroczny spis organizowany jest w 100-lecie pierwszego spisu w odrodzonej Polsce. Rozpoczyna się 1 kwietnia i potrwa aż do 30 czerwca 2021 roku. W tym czasie wszystkie osoby przebywające na terenie Polski mają obowiązek wziąć udział w spisie powszechnym. 

Zobacz wideo "Ubytek populacji w Polsce będzie porównywalny do II wojny światowej"

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak wziąć udział?

Po raz pierwszy w historii Polski Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbędzie się online. Tak zwanego samospisu można dokonać za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Wystarczy tam odpowiedzieć na przygotowane przez GUS pytania. 

Spis powszechny 2021. Za odmowę wzięcia udziału lub podanie nieprawdziwych danych grożą karySpis powszechny 2021. Jakie kary za odmowę wzięcia udziału?

W przypadku osób, które z różnych powodów nie będą mogły wziąć udziału w samospisie internetowym, dane zostaną inną metodą: 

  • wywiad telefoniczny wspierany programem komputerowym,
  • wywiad bezpośredni prowadzony przez rachmistrza spisowego i rejestrowany na elektronicznym urządzeniu przenośnym.

O co pytają w spisie powszechnym? 

Lista pytań w spisie powszechnym jest bardzo długa. Jakie informacje chce uzyskać od nas GUS? Najkrócej mówiąc chcą wiedzieć niemal wszystko. I choć podanie danych osobowych (nazwisko, imię, drugie imię, numer PESEL, płeć, data urodzenia, adres zamieszkania) raczej nie dziwi, to już pytanie o pozostawanie w niesformalizowanym związku partnerskim może zaskoczyć. W kwestionariuszu osobowym pytają m. in. o wyznanie, problemy zdrowotne czy aktywność zawodową. 

Osobny rozdział dotyczy też mieszkania. Należy podać czyją jest własnością, ile osób i z jakiego tytułu w nim zamieszkuje, jaka jest jego powierzchnia użytkowa, ile ma pomieszczeń z oświetleniem dziennym, w jaki sposób jest ogrzewane i wiele innych szczegółów. 

Świadoma zgodaZgoda seksualna. "Reakcja ciała nie musi świadczyć o tym, że ktoś ma ochotę na seks"

Spis powszechny 2021. Kary za odmowę wzięcia udziału lub podanie fałszywych danych 

Główny Urząd Statystyczny przypomina, że odmowa udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 wiąże się z możliwością nałożenia przez sąd kary grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Natomiast za przekazanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym grozi kara ograniczenia wolności do lat 2. 

Więcej o: