Wielkanoc 2021. Jak wykonać oryginalne pisanki i czym barwić jajka do koszyczka wielkanocnego

Pisanki to jedna z najważniejszych tradycji wielkanocnych. Jajko, jako symbol nowego życia może przybierać formę pisanki, lub wydmuszki. Barwione na różne kolory pisanki, od pokoleń ozbdabiają wielkanocne stoły. Sprawdź, jak najłatwiej zmianić ich kolor, aby cieszyły oko podczas nadchodzących świąt

Pisanki wielkanocne mogą mieć różnorodne zdobienia. Barwione na różne kolory, mogą być oklejane, wydrapywane, lub malowane. Pomysłów jest mnóstwo, jednak ważne aby kolor, który się na nich znajdzie był trwały. Można uzyskać go metodą naturalnych składników, lub udać się do sklepu po specjalne barwniki. Przedstawiamy pomysły na wielkanocne pisanki, które z łatwością wykonasz samodzielnie w domu. 

Zobacz wideo

Wielkanoc 2021. Czym farbować pisanki?

Trwały kolor pisanek zapewnią nam dobrej jakości barwniki. Dawniej używano tradycyjnych metod, które nie są wcale gorsze od tych współczesnych. Tradycyjne pisanki barwiono naturalnymi sposobami, a używano do tego rozmaitych roślin i nie tylko. Niebieskie jajka uzyskamy gotując je w...czerwonej kapuście. Do wody należy włożyć czerwoną kapustę i gotować ją 30 minut. Do gorącej wody dodajemy 2 łyżki soli i 2 łyżki białego octu spirytusowego. 7 minut przed końcem gotowania należy włożyć do garnka jajka.

Wielkanoc 2021 - symbole. Sprawdź, co oznacza zajączek, jajko, chrzan oraz kolory pisanekWielkanocne symbole. Sprawdź, co symbolizuje zajączek, jajko, chrzan oraz kolory pisanek

Czerwony kolor jest najbardziej popularny. Łatwo wydrapuje się w nim rozmaite wzory, a do jego uzyskania potrzebujemy łupin z cebuli. Dawniej pisanki występowały jedynie w czerwonym kolorze. W taki sam sposób, jak pisanki niebieskie, należy gotować je w dużej ilości łupin, a następnie odłożyć do wystygnięcia. Żółte jajka, podobnie jak ryż, najłatwiej zabarwić kurkumą. Ta aromatyczna przyprawa świetnie nada im intensywnego koloru. Jajka gotujemy na twardo. Wlewamy 1 l wrzątku, 3 łyżki octu, dodajemy 4 łyżki kurkumy i 3 łyżki soli. Zanurzamy jajka i czekamy kilka godzin, aż uzyskają odpowiedni kolor. Różowe jajka uzyskamy w taki sam sposób, jak jajka żółte wykorzystując w tym celu naturalny kolor buraka. Takie barwienie pisanek jest w stu procentach bezpieczne, a jajka nadają się potem do zjedzenia. 

Pisanki z różnych regionów Polski. Które są ci najbliższe?

Wielki CzwartekWielki Czwartek. Co to za święto i jak je obchodzimy? Czy jest wolny od pracy?

Najpopularniejsze pisanki, to zdecydowanie pisanki kurpiowskie. Na Kurpiach jajka są owijane kolorowymi paseczkami, które można wykonać z bibuły, lub włóczki. Na jajku należy zamontować specjalny rdzeń z sitowia, który umożliwia dalszą dekorację. Charakteryzują się tym, że są wielobarwne i bogate w rozmaite wzory. Pisanki radomskie inspirację czerpią z rozmaitych haftów. Wzory przypominają delikatne koronki, ale nadal nie są ograniczone do jednego koloru. Często wykonywane są metodą batiku. W Łowiczu pisanki barwione są naturalnymi składnikami, o których przeczytasz w dalszej części artykułu. Używa się w tym celu cebuli, kory olchy, dębu lub widłaka, a dodatkowo wykleja wzorkami z papierów kolorowych. Kaszuby słyną z najbardziej ekspresyjnych zdobień, które polegają na pryskaniu jajek kolorowym barwnikiem w nieregularne kropki. 

Więcej o: