Wielkanoc to czas, który wprawia nas w dobry, spokojny nastrój, w którym z utęsknieniem wyczekujemy na pojawienie się wiosny. Wiosenna kolorystyka, a zwłaszcza takie kolory jak żółty, zielony, niebieski to najczęstsza paleta barw, którymi przystrajamy nasze domy. W ostatnich latach modne stały się także delikatne kolory pastelowe, które również pięknie wkomponowują się w wystrój. Oprócz dekoracji świątecznych jakimi są kolorowe, wzorzyste jajka, pastelowe figurki w kształcie wielkanocnych zajączków, znajdziemy także wianki na wielkanoc. Aby dopasować dekorację do wnętrza oraz stylu, wianek wielkanocny można wykonać samemu, wykorzystując do tego łatwo dostępne dekoracje, które można kupić w internecie, na giełdach kwiatowych czy sklepach florystycznych i papierniczych.
Co będzie potrzebne przy przygotowaniu wianka wielkanocnego:
Jeśli chcemy postawić maksymalnie na "zero waste", plastik zastąpmy naturalnymi ozdobami, np własnoręcznie wykonanymi pisankami z wydmuszek jajek. Będą wyglądać jeszcze lepiej! Co więcej, zanim zaczniesz kupować ozdoby do wianka sprawdź, co masz w domu. Często w zakamarkach i pudełkach mamy rzeczy, które świetnie sprawdzą się do wielkanocnej dekoracji. Wianek zrobiony z tego, co już mamy w domu lub znajdziemy na spacerze - to będzie dopiero wyzwanie!
Wykonanie wianka wielkanocnego to kwestia indywidualna. Wieniec wielkanocny może być w kolorach pastelowych, żółtym czy zielonym w zależności od preferencji naszego stylu i gustu.
Stworzenie wieńca wielkanocnego rozpoczynamy od przygotowania podkładu np. z gotowego wianka lub mchu. Podkład można wykonać także z drucika. Gotowy, wysuszony mech można kupić w paczkach w centrach ogrodniczych lub kwiaciarniach. Wianek możemy oplątać sznurkiem czy nawet bukszpanem.
Kolejnym krokiem jest dekorowanie wianka. Używamy do tego plastikowych lub styropianowych jajek. Nabijamy je kawałek drutu i podklejamy dodatkowo klejem na gorąco, dzięki czemu łatwiej będzie nam wbijać jajka do kręgu i będą stabilne. Skorupki jajek podklejamy klejem na gorąco do podstawy, dodatkowo w środek aplikujemy niewielką ilość kleju i wsadzamy odrobinę mchu. Warto dodać gałązki, listki, kwiatki oraz małe drewniane dekoracje. Ostatnim elementem będzie naklejenie delikatnych piórek klejem na gorąco.
Ostatnim etapem jest umieszczenie wielkanocnego wianka np. na drzwiach, parapecie czy komodzie. Wykonanie takiej wielkanocnej dekoracji to świetna zabawa oraz satysfakcja z samodzielnej pracy.
Szukasz czegoś minimalistycznego? Wypróbuj wianek z gałązek i bazi. Będziesz potrzebować tylko stelaża (np. z drutu), który będziesz owijać. Proste i robi wrażenie.
W internecie, głównie na Instagramie znajdziemy bardzo duży wybór pięknych wianków na wielkanoc. Warto zasięgnąć inspiracji i wykonać go samodzielnie. Podrzucamy wam kilka wianków, któe wpadły nam w oko: