Kwiaty. Jakie kwiaty na działkę? Top 10 kwiatów ogrodowych

Kwiaty są niezwykłą ozdobą ogródków przydomowych i działkowych. Które gatunki wybrać, aby cieszyły nas przez wiele sezonów?

Jakie kwiaty na działkę?

Kwiaty na działkę to rośliny, które wymagają pielęgnacji, ale równie dobrze poradzą sobie jeśli przez kilka dni nie będziemy ich doglądać. Zdarza się bowiem tak, że w okresie letnim nie zawsze możemy odwiedzić nasz ogródek działkowy, a w takim wypadku przykre byłoby gdyby po powrocie na działce pozostały same uschnięte strąki. Jakie zatem kwiaty na działkę będą najlepsze? Dobierając gatunki kwiatów na działkę, warto zwracać uwagę na ich odporność i łatwość w uprawie. Warto też zwrócić uwagę na okres kwitnienia, tak aby nie okazało się, że wszystkie wybrane gatunki są np. wiosenne, a latem żaden z nich nie będzie cieszył nas swoimi kwiatami. Dobierać należy je tak, aby następstwo kwitnienia było w miarę możliwości płynne.

Jakie kwiaty wieloletnie na działkę?

Wśród kwiatów wieloletnich nie może zabraknąć kilku znanych wszystkim gatunków. Jakie zatem kwiaty wieloletnie na działkę wybrać?

  • liliowce - kto z nas nie zna pięknych, delikatnych lilii. Pięknie się prezentują, a przy tym hodowane w gruncie są bardzo odporne i wyjątkowo łatwe w uprawie. Nie wymagają wykopywania na zimę; dobrze radzą sobie w przeciętnej ziemi, zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym. 
  • piwonie - to bardzo popularne kwiaty w ogrodach działkowych; w zależności od odmiany kwitną w maju lub czerwcu; przez wiele lat powtarzają kwitnienie w tym samym miejscu bez względu na to czy jest ono słoneczne, czy lekko ocienione.
  • astry - przez pewien czas wyszły z mody, ale teraz powracają chociażby ze względu na swój długi okres kwitnienia (kwiaty utrzymują się nawet do pierwszych przymrozków). Najlepiej radzą sobie w słonecznym miejscu, gdzie mogą występować samodzielnie lub jako tło innych roślin.

Piwonia. Zdjęcie ilustracyjnePiwonia. Zdjęcie ilustracyjne Tony Baggett/shutterstock.com

Jakie kwiaty na leśną działkę: rośliny cieniolubne

Działki zlokalizowane w lesie charakteryzują się specyficznymi warunkami, a przez to nie każda roślina będzie w stanie tam właściwie się rozwinąć. Warto więc wybrać jedną z tych, które należą do gatunków cieniolubnych. Jakie kwiaty na leśną działkę będą odpowiednie?

  • funkie (inaczej hosty) - to gatunek, który dobrze radzi sobie w cieniu, a przy tym nie wymaga szczególnej pielęgnacji - poradzi sobie nawet gdy o niej "zapomnimy"; w zależności od odmiany może dorastać nawet do metra wysokości; kwitnienie ma miejsce w lipcu lub wczesną jesienią (kwiaty mają kształt dzwonków o barwie białej lub bladofioletowej)
  • naparstnice - to piękne, obficie kwitnące kwiaty osadzone na długich łodygach, które dorastają do 1,5 metra; jest to jednak roślina krótkowieczna (maksymalnie dwuletnia), ale jej wyjątkowa uroda wynagradza konieczność corocznego wysadzania.
Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jakie kwiaty na małą działkę?

Mały ogród także może poszczycić się pięknym ukwieceniem. Podstawową kwestią jest tu jednak dobór odpowiednich gatunków roślin, które nie będą bardzo inwazyjne, a ich pokrój pozostanie zwarty przez cały okres wzrostu. Jakie kwiaty na małą działkę wybrać?

  • tulipany - rośliny cebulowe, które przez wielu uznawane są za zwiastun wiosny; w zależności od odmiany występują w wielu kolorach i nadają się do ścięcia i tworzenia bukietów
  • floksy - to kwiaty, które możemy wykorzystać do zadarnienia określonego obszaru ogrodu; kwitną obficie na słonecznym stanowisku i również można wykorzystać je jako kwiaty cięte
  • bratki - to niskie i mało wymagające kwiaty, które idealnie wpiszą się w niewielkie powierzchniowo ogrody; można je wysadzać już na początku wiosny - kwiaty będą cieszyć oko aż do późnej jesieni różnymi kolorami

Jakie kwiaty na działkę rekreacyjną?

Działki rekreacyjne jak sama nazwa wskazuje mają służyć rekreacji. Nie każdy musi być zapalonym ogrodnikiem, nie oznacza to jednak, że jego działka będzie zupełnie pozbawiona ozdobnej roślinności. Jakie kwiaty na działkę rekreacyjną? Rośliny, które sprawdzą się nawet w przypadku osób nie poświęcających im dużo uwagi to przede wszystkim:

  • bergenia - to jedna z roślin, które uważane są za bezobsługowe; rośnie dobrze zarówno w słońcu jak i w cieniu; przez cały sezon pięknie prezentują się jej liście, a wiosną dodatkowo pojawiają się delikatne dzwonkowate kwiaty; ponadto nie wymaga ona cięcia, nawożenia czy okrycia na zimę
  • juka karolińska - niezwykle atrakcyjna a przy tym mało wymagająca roślina, która zakwita latem; masa dzwoneczkowatych kwiatów pojawia się na długiej zielonej łodydze pod warunkiem, że roślina jest umiejscowiona na słonecznym stanowisku. 

Juka ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjneJuka ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjne aniana/shutterstock.com

Zobacz też: Araukaria: co to za roślina? Odmiany, cena, pielęgnacja

Więcej o: