Jak zrobić drewnianą beczkę? Zrobienie jej nie jest prostym zadaniem, a brak odpowiednich narzędzi praktycznie eliminuje możliwość samodzielnego jej wykonania w domowych warunkach. W dawnych czasach produkcją beczek zajmowali się bednarze, a czas jaki musieli poświęcić na stworzenie jednej, solidnej, dębowej beczki wynosił nawet kilka lat. Współcześnie beczki produkuje się również z drewna dębowego, ale wykorzystuje się lichsze gatunki, które nie gwarantują takiej wytrzymałości.
Jeśli potrzebujesz beczki na deszczówkę warto sięgnąć po gotowe rozwiązania, które możesz uzyskać "od ręki" w sklepach, a przy tym nie są one tak kosztowne jak beczki drewniane.
Poszukując zbiornika na deszczówkę, na pewno stawiasz sobie pytanie: ''jaka beczka na deszczówkę będzie odpowiednia do moich potrzeb''? Otóż obecnie asortyment zbiorników do magazynowania wody z opadów jest bardzo duży, ale w większości wykonany z materiałów sztucznych, które gwarantują duża odporność na warunki atmosferyczne, a przy tym gdy są puste, nie ważą zbyt wiele, co ułatwia transport.
Ważnym aspektem podczas wyboru beczki na deszczówkę jest także jej pojemność. Jeśli potrzebujemy większych zapasów wody lepiej zdecydować się na te modele, które mieszczą od 300 litrów płynu w górę. Warto także zwrócić uwagę czy w komplecie z beczką otrzymujemy osprzęt potrzebny do zamontowania jej do rynny, co umożliwia bezpośrednie pobieranie wody spływającej z dachu domu lub innego budynku.
Ze względu na rosnącą świadomość społeczną dotyczącą konieczności oszczędzania wody, w coraz większej ilości ogrodów i działek możemy znaleźć zbiorniki na deszczówkę, która wykorzystywana jest do podlewania roślin. Gdzie kupić beczkę na deszczówkę? Specjalne pojemniki znajdziemy w sklepach z asortymentem ogrodniczym, a także w dużych marketach budowlanych. Łatwo też znaleźć takie pojemniki w internecie.
Na działce trudno obyć się bez wody. Bez względu na to czy posiadamy ją w celach rekreacyjnych czy po to, aby hodować rośliny, woda musi być dostępna na miejscu. Jeśli ma ona służyć do spożycia, to bezwzględnie musi to być woda spełniająca normy wody pitnej. Najlepiej korzystać w takich warunkach z tej butelkowanej, w dużych dystrybutorach. Jaka woda do beczki na działkę? W beczkach zbieramy wodę dla roślin, a te najlepiej rosną zasilane deszczówką. Dlatego też do beczek staramy się zbierać wodę z opadów atmosferycznych, którą następnie wykorzystujemy do podlewania roślin w suche dni.
W sklepach i w internecie można znaleźć wiele modeli beczek ozdobnych na deszczówkę. Mogą one przybierać różne kształty, mieć różne kolory i dekoracyjne detale. Niestety, tego typu produkty mają stosunkowo niewielką pojemność, która zaczyna się od około 150 litrów i kończy w okolicy 300 l. W takim przypadku konieczne jest często zaopatrzenie się w więcej niż jeden zbiornik, aby jak najefektywniej gromadzić wodę deszczową.
Jak duża beczka na działkę? Wielkość beczki na działkę powinna być uzależniona od kilku podstawowych czynników:
Obliczenie pojemności beczki nie jest wcale łatwe, gdyż ze względu na swoją zaokrągloną budowę nie można zastosować prostych, znanych ze szkoły wzorów na objętość walca. Zatem jak to zrobić? Aby obliczyć pojemność beczki, należy posłużyć się następującym wzorem:
V=πh/15(8R²+4rR+3r²), gdzie:
Zobacz też: Hamak do ogrodu. Co musisz wiedzieć nim go kupisz?