Skrzynia narzędziowa, czyli jak przechowywać niezbędne akcesoria ogrodowe

Skrzynia narzędziowa to niezbędne wyposażenie każdego ogrodu lub działki. Pozwala uporządkować niezbędne akcesoria ogrodnicze potrzebne każdemu działkowcowi.

Skrzynia na narzędzia do ogrodu: estetyczne przechowywanie

Skrzynia na narzędzia do ogrodu to estetyczny i praktyczny sposób przechowywania niezbędnych akcesoriów ogrodowych. Dzięki niej zawsze mamy pod ręką potrzebne przyrządy, które bez większego problemu możemy odnaleźć w każdej chwili. Skrzynia stanowi także odpowiednie zabezpieczenie dla tych przedmiotów przed działaniem warunków atmosferycznych, ale także np. przed popadnięciem ich w niepowołane ręce (dzieci, zwierzęta). 

Co ważne, skrzynia na narzędzia może pełnić wiele funkcji, np. można ją wykorzystać także jako dodatkowe siedzisko - wystarczy umieścić na niej miękką poduchę. 

Skrzynia na narzędzia ogrodowe: jaką wybrać?

Skrzynia na narzędzia ogrodowe może przyjmować różne kształty i wielkości. Wybór nie jest więc łatwy. Decydując się na konkretny model, należy wziąć pod uwagę to, jak wiele akcesoriów musi pomieścić i w jakich warunkach będzie przechowywana. 

Skrzynie na narzędzia ogrodowe możemy zakupić w wielu rozmiarach. Jeśli nie posiadamy zbyt wielu rzeczy do przechowania, wówczas wystarczy nam skrzynia o pojemności nieprzekraczającej 100 l. Jeśli jednak okaże się, że przydatnych sprzętów jest więcej, wówczas warto wziąć pod uwagę duże skrzynie o pojemności w granicach 300-400 l. 

Odpowiednio duża skrzynia może pełnić rolę ławki ogrodowej, wystarczy zapewnić jej odpowiednie podparcie, a także miękkie siedzisko.

Zobacz wideo Zioła w domowej kuchni - jak przedłużyć ich żywotność, hodować i mrozić

Skrzynia na narzędzia na balkon: wielofunkcyjna i kompaktowa

Skrzynia na narzędzia na balkon powinna być wielofunkcyjna i kompaktowa. Większość balkonów ma bowiem niewielkie wymiary i każda przestrzeń jest na nich na wagę złota. Dlatego też dobrze, aby skrzynia miała wewnątrz podział - część jej powierzchni można wykorzystać do schowania narzędzi, a pozostałą przestrzeń na inne podręczne akcesoria. Ważny jest także estetyczny wygląd, gdyż - nie oszukujmy się - będzie ona widoczna, co znaczy, że powinna się dobrze prezentować. Można znaleźć na rynku skrzynie stylizowane na stare kufry lub walizki, które oprócz podstawowej funkcji pełnią też rolę dekoracji.

Skrzynia drewniana na narzędzia do ogrodu

W ogrodach bardzo dobrze sprawdzają się drewniane skrzynie na narzędzia. Ich zaletą jest trwałość, a także estetyczny i wyjątkowy wygląd. Skrzynie takie wymagają jednak okresowej pielęgnacji - co jakiś czas warto je oszlifować i zaimpregnować preparatem do drewna. Planując miejsce, w którym stać będzie taka skrzynia warto wziąć pod uwagę, że stała wilgoć nie będzie dobrze wpływać na jej stan. Dlatego powinna zostać ustawiona na trwałym podłożu, np. na kostce lub kamieniach. Dobrze też, aby miejsce to było zadaszone, co zabezpieczy nasz pojemnik przed intensywnymi opadami deszczu. 

Skrzynia metalowa na narzędzia: trwałość na pierwszym miejscu

Jeśli stawiasz na rozwiązania, które na pierwszym miejscu stawiają trwałość, wówczas dobrym wyborem będzie dla ciebie skrzynia metalowa na narzędzia. Metal jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i może przetrwać wiele lat. Jeżeli jednak mamy zamiar taką skrzynię przechowywać na zewnątrz, wówczas przed pierwszym użyciem również warto ją zabezpieczyć przed korozją, stosując do tego specjalną farbę, która stworzy na jej powierzchni warstwę ochronną niedopuszczającą do powstawania rdzy. 

Skrzynia ogrodowa na poduchy i narzędzia: pojemniki z tworzywa

Największym zainteresowaniem w ostatnich sezonach cieszą się skrzynie ogrodowe na poduchy i narzędzia wykonane z tworzyw sztucznych. Ich niewątpliwą zaletą jest trwałość, pojemność, a przy tym niewielka waga. Skrzynie takie mają zróżnicowaną wielkość, nadają się do przechowywania różnego typu akcesoriów, a przy tym nie wymagają szczególnej pielęgnacji, gdyż są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Aby pięknie się prezentowały wystarczy od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną ściereczką. 

Duża skrzynia na narzędzia ogrodowe: zrób to sam!

Duża skrzynia na narzędzia ogrodowe to absolutny must have każdego ogrodnika. Można ją wykonać samodzielnie. Wystarczy kilka płyt (np. sklejki), wkręty, kątowniki oraz wkrętarka. Z pomocą tych najprostszych narzędzi można zbudować własny pojemnik, w którym przechowywać będzie można nie tylko sprzęty, ale też inne potrzebne w ogrodzie rzeczy (np. poduchy czy siedziska). W internecie można znaleźć całą masę tutoriali, które krok po kroku prezentują wszystkie etapy wykonania własnej skrzyni na narzędzia.

Zobacz też: Huśtawka ogrodowa: niezbędny element wyposażenia każdego tarasu i ogrodu

Więcej o: