Skrzynia ogrodowa. Jak zrobić praktyczny pojemnik do przechowywania?

Skrzynia ogrodowa to popularny element wyposażenia ogrodów przydomowych i ogródków działkowych. Dzięki niej w estetyczny sposób przechowamy niezbędne akcesoria i narzędzia.

Skrzynia ogrodowa: jak zrobić?

Skrzynia ogrodowa to mebel, który ułatwia przechowywanie drobiazgów, które przydają się w ogrodzie. Mogą być to narzędzia, ale też zabawki, poduchy czy akcesoria ogrodnicze. Zastosowań jest całe mnóstwo. Jak zrobić skrzynię ogrodową? Można ją wykonać samodzielnie - wystarczy skorzystać z jednego z dostępnych w internecie tutoriali, które pokazują jak krok po kroku wykonać ogrodowy mebel, który służy nie tylko do przechowywania, ale także może pełnić rolę siedziska.

Hamak do ogrodu. Co musisz wiedzieć nim go kupisz? Zdjęcie ilustracyjne Hamak do ogrodu. Co musisz wiedzieć nim go kupisz?

Skrzynia ogrodowa drewniana: jak zrobić?

Skrzynia ogrodowa drewniana to marzenie niejednego użytkownika ogrodu lub działki. Dzięki niej można ukryć wiele drobiazgów, które zazwyczaj są nam potrzebne podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu lub prac ogrodniczych. Jak ją zrobić? Otóż wystarczy zaopatrzyć się w kilka desek, wkręty do drewna, kątowniki, wkrętarkę, kołki do drewna i klej, zawiasy oraz impregnat zabezpieczający drewno.

  1. W pierwszej kolejności należy z użyciem desek drewnianych oraz kątowników i kołków zbudować korpus skrzyni. 
  2. Następnie należy go wzmocnić, skręcając go wkrętami do drewna.
  3. Kolejnym krokiem jest stworzenie uchylnego wieka (warto domontować także mechanizm dzieki któremu będzie można zamknąć skrzynię na kłódkę)
  4. Na koniec mebel należy zabezpieczyć stosując dwie, trzy warstwy impregnatu do drewna. 
Zobacz wideo Miniogródek w żarówce pięknie ozdobi każde wnętrze

Skrzynia ogrodowa: gdzie kupić skrzynię?

Skrzynia ogrodowa to modny i praktyczny dodatek, który sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie lub tarasie. Gdzie ją kupić? W sezonie wiosennym można znaleźć wiele ofert skrzyń ogrodowych. Największym zainteresowaniem cieszą się te dostępne w popularnych dyskontach i marketach budowlanych ze względu na dużą dostępność. Jednak oferty skrzyń można spotkać także w sklepach ogrodniczych, w internecie lub u prywatnych wykonawców, którzy wykonują takie produkty na zamówienie. 

Jaka skrzynia na działkę?

Jaka skrzynia na działkę będzie najlepsza? Skrzynia to wybór, który będzie towarzyszył nam przez lata, dlatego nim zdecydujemy się na konkretny model, warto przemyśleć kilka kwestii.

  • po pierwsze: w jaki sposób przetransportujemy skrzynię na działkę? Jeśli musimy to zrobić w pojedynkę, własnym transportem wtedy warto rozważyć skrzynię z tworzywa sztucznego, gdyż jest ona lekka, najczęściej kupujemy ją w kartonowym pudle rozłożoną na części. Składanie jest banalnie proste, a skrzynia nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych
  • po drugie: co będziemy w niej trzymać? Jeśli potrzebujemy skrzyni na ciężkie narzędzia, wtedy warto wziąć pod uwagę skrzynię metalową, która odznacza się solidnością i bezpieczeństwem - taką skrzynię trudno zniszczyć, a jeśli jest zabezpieczona kłódką to również trudno się do niej włamać
  • po trzecie: gdzie będzie umieszczona? Jeżeli skrzynia będzie stać na zewnątrz, wówczas dobrym wyborem może okazać się skrzynia drewniana, która po zaimpregnowaniu staje się odporna i trwała i z pewnością posłuży nam wiele lat.

Zobacz też: Stolik na balkon- czy można stworzyć prawdziwą oazę na małej przestrzeni?

Skrzynia ogrodowa na narzędzia: na co zwrócić uwagę?

Wybierając skrzynię ogrodową na narzędzia, warto pamiętać, że powinna ona spełniać kilka warunków, które sprawią, że jej użytkowanie będzie dla nas bezproblemowe. Decydując się na konkretny model, pamiętajmy, że nim włożymy do niego rzeczy należy go odpowiednio zabezpieczyć: 

  • jeśli skrzynia jest drewniana - impregnatem do drewna
  • jeśli skrzynia jest metalowa - farbą antykorozyjną
  • jeśli jest z tworzywa sztucznego - wówczas nie trzeba nakładać żadnych warstw ochronnych na korpus. 

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w skrzyni dodatkowych organizerów, które ułatwią segregację przechowywanych w niej przedmiotów i sprawią, że w meblu panować będzie ład i porządek. 

Jeżeli skrzynię mamy zamiar zostawić na działce lub w ogrodzie, gdzie mogą pojawić się niepowołane osoby, wówczas warto zwrócić uwagę na to, aby była ona wyposażona w system umożliwiający jej zamknięcie, np. na kłódkę. 

Krzesełka na balkon. Które modele sprawdzą się najlepiej? Zdjęcie ilustracyjne Krzesełka na balkon. Które modele sprawdzą się najlepiej?

Skrzynia ogrodowa na poduszki: jak przygotować ją do przechowywania poduch?

Poduszki, siedziska, materace to przedmioty, które umożliwiają komfortowy wypoczynek na działce lub ogrodzie. Są jednak na tyle duże i nieporęczne, że ich przechowywanie nastręcza sporo kłopotów. Aby go rozwiązać, warto zaopatrzyć się w skrzynię ogrodową na poduszki. Taka skrzynia powinna być maksymalnie szczelna, aby do środka nie dostawały się brud, kurz i owady. Warto ją w tym celu dodatkowo wyłożyć folią. Poduszki i siedziska warto także uprzednio wkładać do specjalnych pokrowców próżniowych, a dopiero tak zabezpieczone przechowywać w skrzyni - w ten sposób zyskujemy gwarancję, że wyjęte rzeczy będą czyste i świeże. 

Zobacz też: Huśtawka ogrodowa: niezbędny element wyposażenia każdego tarasu i ogrodu

Więcej o: