Co zrobić, żeby spalać więcej kalorii podczas snu? 4 rady, dzięki którym szybciej schudniesz

Spalanie kalorii kojarzy nam się zawsze z wysiłkiem fizycznym, jednak nasz organizm pracuje nawet wtedy, kiedy my odpoczywamy. Jak zwiększyć spalanie kalorii podczas snu? Podpowiadamy!

O zaletach zdrowego snu można mówić długo. Zapewniając organizmowi odpowiednią ilość snu, zapobiegamy chorobom, poprawiamy funkcje umysłu, ale także regulujemy metabolizm. Dodatkowo podczas snu ciało nieustannie spala kalorie - utrzymanie temperatury i podstawowych funkcji życiowych to spory wysiłek energetyczny. Co zrobić, żeby organizm spalał podczas snu więcej kalorii? Podpowiadamy!

Ile kalorii spalamy podczas snu? 

Według badań podczas snu spalamy około 70 kcal na godzinę. Na dokładną liczbę spalonych podczas snu kalorii ma jednak wpływ wiele czynników m.in. ilość snu, dieta, aktywność fizyczna, czy szybkość przemiany materii. Co zrobić, aby spalać więcej kalorii podczas snu? Wprowadź w życie poniższe zasady, a twój organizm zacznie spalać nagromadzoną tkankę tłuszczową. 

Zanim wstaniesz włączasz drzemkę? To duży błąd, który może być szkodliwy dla zdrowia Zanim wstaniesz włączasz drzemkę? To duży błąd, który może być szkodliwy dla zdrowia

Nie objadaj się przed snem 

Trawienie pokarmu jest dużym wysiłkiem dla organizmu i zakłóca prawidłowy sen. Poza tym energia dostarczona w pożywieniu trawionym nocą nie jest spalana, tylko odkłada się jako zapas tkanki tłuszczowej, dlatego lepiej nie objadać się na noc. Jedz najlepiej około 2 godziny przed zaśnięciem. Jeśli jednak musisz zjeść coś chwilę przed położeniem się spać, to postaw na lekką zdrową przekąskę. 

Wyznacz stałe pory snu

Sen w wyznaczonych porach ureguluje twój rytm dobowy - ustabilizuje się poziom melatoniny i kortyzolu, dzięki czemu twój organizm przestanie magazynować nadmiar tłuszczu. 

Odchudzanie Chcesz szybciej spalić tłuszcz? Wystarczy wypić ten napój przed treningiem

Śpij w odpowiednio niskich temperaturach

Spanie w niskiej temperaturze przyspiesza metabolizm. Według badania opublikowanego w czasopiśmie "Diabetes" mężczyźni, którzy przez miesiąc spali w temperaturze 18,8ºC  wykazywali dziesięcioprocentowy wzrost aktywności metabolicznej tłuszczu. Zwiększenie temperatury pomieszczenia do 23,8ºC spowodowało powrót do wcześniejszych wyników. Warto więc zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, aby zmotywować organizm do intensywniejszego spalania tłuszczu. 

Wysypiaj się! Dzięki temu nie będziesz podjadać w ciągu dnia

Osoby, które się nie wysypiają, mają częściej ochotę na wysokokaloryczne posiłki. Organizm chce pozyskać energię z pożywienia, dlatego żąda produktów zawierających tłuszcz i cukier. Takie jedzenie zapewnia wzrost energii zaraz po jego spożyciu, ale nie trwa to długo, natomiast nagromadzone kalorie spowodują przyrost masy ciała. 

Więcej o: