O zaletach zdrowego snu można mówić długo. Zapewniając organizmowi odpowiednią ilość snu, zapobiegamy chorobom, poprawiamy funkcje umysłu, ale także regulujemy metabolizm. Dodatkowo podczas snu ciało nieustannie spala kalorie - utrzymanie temperatury i podstawowych funkcji życiowych to spory wysiłek energetyczny. Co zrobić, żeby organizm spalał podczas snu więcej kalorii? Podpowiadamy!
Według badań podczas snu spalamy około 70 kcal na godzinę. Na dokładną liczbę spalonych podczas snu kalorii ma jednak wpływ wiele czynników m.in. ilość snu, dieta, aktywność fizyczna, czy szybkość przemiany materii. Co zrobić, aby spalać więcej kalorii podczas snu? Wprowadź w życie poniższe zasady, a twój organizm zacznie spalać nagromadzoną tkankę tłuszczową.
Trawienie pokarmu jest dużym wysiłkiem dla organizmu i zakłóca prawidłowy sen. Poza tym energia dostarczona w pożywieniu trawionym nocą nie jest spalana, tylko odkłada się jako zapas tkanki tłuszczowej, dlatego lepiej nie objadać się na noc. Jedz najlepiej około 2 godziny przed zaśnięciem. Jeśli jednak musisz zjeść coś chwilę przed położeniem się spać, to postaw na lekką zdrową przekąskę.
Sen w wyznaczonych porach ureguluje twój rytm dobowy - ustabilizuje się poziom melatoniny i kortyzolu, dzięki czemu twój organizm przestanie magazynować nadmiar tłuszczu.
Spanie w niskiej temperaturze przyspiesza metabolizm. Według badania opublikowanego w czasopiśmie "Diabetes" mężczyźni, którzy przez miesiąc spali w temperaturze 18,8ºC wykazywali dziesięcioprocentowy wzrost aktywności metabolicznej tłuszczu. Zwiększenie temperatury pomieszczenia do 23,8ºC spowodowało powrót do wcześniejszych wyników. Warto więc zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, aby zmotywować organizm do intensywniejszego spalania tłuszczu.
Osoby, które się nie wysypiają, mają częściej ochotę na wysokokaloryczne posiłki. Organizm chce pozyskać energię z pożywienia, dlatego żąda produktów zawierających tłuszcz i cukier. Takie jedzenie zapewnia wzrost energii zaraz po jego spożyciu, ale nie trwa to długo, natomiast nagromadzone kalorie spowodują przyrost masy ciała.