Kubicka opowiedziała o swojej chorobie. "Zaczęły mi rosnąć włosy w dziwnych miejscach"

Sandra Kubicka cierpi na zespół policystycznych jajników. Jednym z objawów tej choroby jest hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie. Modelka opowiedziała niedawno o schorzeniu w "Dzień Dobry TVN".

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to najczęstsza przyczyna niepłodności u kobiet. Szacuje się, że cierpi na nie około 15 procent pań w wieku rozrodczym. Mimo że nie jest całkowicie wyleczalny, można jednak łagodzić jego objawy i doprowadzić do tymczasowego powrotu płodności. Przyczyny występowania PCOS nie są do końca jasne.

Kubicka: Po prostu trzeba zmienić styl życia

Objawy PCOS to między innymi zaburzenia miesiączkowania, cykle bezowulacyjne skutkujące niepłodnością, trądzik, nieuzasadnione tycie, łysienie androgenowe (typu męskiego), a także hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, udach, pośladkach, plecach.

O tym ostatnim objawie choroby opowiedziała niedawno Sandra Kubicka, która kilka lat temu dowiedziała się, że cierpi na PCOS. Modelka była gościem "Dzień Dobry TVN". W rozmowie zdradziła między innymi, jak przez chorobę zmieniło się jej życie. - Po prostu trzeba zmienić styl życia, badać się i czekać na cud. Niektóre kobiety znoszą to bardzo delikatnie, a niektóre przechodzą z full pakietem tak jak ja - powiedziała modelka. 

Zobacz wideo Kubicka mówi, dlaczego skomentowała zdjęcie dziewczyny byłego:

Kubicka o chorobie: Mam za wysoki testosteron

Jak wyznała Kubicka, jednym z najbardziej dokuczliwych objawów choroby jest hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie. W takich przypadkach włosy pojawiają się u kobiet na twarzy oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

- Przytyłam 17 kilogramów, miałam bulwy podskórne, zaczęły mi włosy rosnąć w bardzo dziwnych miejscach i to są właśnie te pierwsze objawy. Również nieregularne miesiączki i brak owulacji, co się też wiąże z problemem zajścia w ciążę. Ogólnie hormony tak wariują, że moje ciało myśli, że jest po prostu mężczyzną i tak się zachowuje. Mam za wysoki testosteron - zdradziła. 

 

Hirsutyzm jest efektem nadmiernej produkcji hormonów męskich androgenów. Przez to na ciele kobiety pojawiają się włosy w miejscach typowych dla owłosienia męskiego. Hirsutyzm bardzo często jest dziedziczny. Może być jednak także związany z zespołem policystycznych jajników lub wrodzonym rozrostem nadnercza. Problem nadmiernego owłosienia u kobiet daje o sobie zazwyczaj znać w okresie dojrzewania. Jeśli na ciele nastolatki pojawią się włosy w nietypowych dla kobiet miejscach (m.in. na klatce piersiowej, pośladkach, brzuchu, górnej wardze), nie należy tego bagatelizować. Czasami nadmierne owłosienie jest jedynie defektem kosmetycznym.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: