Namioty ogrodowe, czyli stylowe pawilony, baldachimy i zadaszenia do ogrodu

Namioty ogrodowe to skuteczne osłony od słońca i wiatru. Co więcej, są łatwe w utrzymaniu i można dowolnie zmieniać ich miejsce położenia w ogrodzie.

Parawany ogrodowe, czyli skuteczna osłona od wścibskich sąsiadów

Namioty ogrodowe, parawany czy żagle - wszystkie te produkty stworzone są z myślą o komfortowym relaksie w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie. Parawany ogrodowe to najmniej inwazyjny i wymagający sposób na osłonięcie dowolnej przestrzeni przed wzrokiem sąsiadów, ale też przed wiatrem i słońcem. Na rynku znajdziemy wiele modeli parawanów - materiałowe, drewniane, wykonane z tworzyw sztucznych itd. Niektóre z nich są wolnostojące, co oznacza, że wystarczy je rozpakować i rozłożyć i już można cieszyć się z ich użytkowania. Dostępne są także osłony montowane do ściany, które można rozciągać w dowolnym kierunku i mocować o dodatkowe słupki - w ten sposób można osłonić bardzo duży fragment powierzchni ogrodu lub tarasu.

Hamak do ogrodu. Co musisz wiedzieć nim go kupisz? Zdjęcie ilustracyjne Hamak do ogrodu. Co musisz wiedzieć nim go kupisz?

Baldachim ogrodowy, czyli powiew orientu

Baldachimy ogrodowe to luksusowe rozwiązanie, które gwarantuje osłonę od palącego słońca i opadów deszczu. Niektóre z nich mają na tyle duży rozmiar, że można pod nimi umieścić meble ogrodowe: ławkę, stolik z krzesłami lub bujany fotel. Baldachim może posiadać osłony boczne, które w razie potrzeby zastąpią tradycyjny parawan, ale można je także zwinąć i cieszyć się dostępem świeżego powietrza. 

Pawilon ogrodowy, czyli godne zastępstwo dla altany

Jeśli posiadamy niewielki ogród lub zwyczajnie nie chcemy wprowadzać na stałe żadnego elementu architektury ogrodowej, wówczas pawilon ogrodowy jest idealnym rozwiązaniem. Jest on w stanie godnie zastąpić altanę, a przy tym jest w pełni mobilny, co znaczy, że możemy dowolnie zmieniać jego ustawienie. Pawilony wykonane są z tkanin o dużej przewiewności, a jednocześnie odpornych na działanie promieni słonecznych i wodoodpornych. Część pawilonów posiada także dodatkowo zamontowane moskitiery, które przydają się szczególnie wieczorami lub podczas imprez, gdy na stole jest jedzenie, do którego ciągną owady. 

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Żagiel przeciwsłoneczny jako wygodna osłona na balkon

Żagiel przeciwsłoneczny jest coraz popularniejszym rozwiązaniem kiedy chcemy osłonić od słońca niewielką powierzchnię. Dlatego często wybierane jest zamiast parasola na balkon. Jest on zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, gdyż dzięki stabilnemu sposobowi mocowania nie grozi nam jego upadek lub zerwanie, nawet w przypadku porywistych podmuchów wiatru. Żagiel przeciwsłoneczny montuje się karabińczykami do specjalnie przygotowanych wcześniej zaczepów. Te z kolei powstają w wyniku przytwierdzenia ich do ściany, co sprawia, że żagiel jest niezwykle stabilną konstrukcją. 

Zadaszenie ogrodowe. Jak wykorzystać pergolę i rośliny

Zadaszenie ogrodowe może mieć także bardziej naturalny charakter. W tym celu możemy wykorzystać drewniane pergole dostępne chociażby w marketach budowlanych. Konstrukcję opartą o drewniane kantówki i kratki należy następnie przykryć odpowiednią roślinnością, która ma tendencję do pięcia się. Doskonale w takiej roli sprawdzi się winorośl, ale także powojnik lub pnąca odmiana róży. Stworzenie takiego zadaszenia będzie wymagać czasu, jednak bez wątpienia po kilku sezonach będzie to zdecydowanie bardziej atrakcyjny element architektury naszego ogrodu niż każdy inny gotowy pawilon. 

Zobacz też: Skrzynia narzędziowa, czyli jak przechowywać niezbędne akcesoria ogrodowe

Namioty ogrodowe wodoszczelne na przyjęcia

W szerokim asortymencie namiotów ogrodowych wodoszczelnych znaleźć można także duże pawilony, które w sam raz nadają się do organizacji garden party. Jeśli planujesz duże przyjęcie w ogrodzie, np. z okazji ślubu lub innego ważnego wydarzenia, warto zorientować się w tej sprawie, gdyż takie namioty ogrodowe można wypożyczyć. Za niewielką cenę zyskamy pewność, że nasza impreza nawet w przypadku niepogody będzie mogła odbyć się bez większych przeszkód. 

Skrzynia ogrodowa. Jak zrobić praktyczny pojemnik do przechowywania? Zdjęcie ilustracyjne Skrzynia ogrodowa. Jak zrobić praktyczny pojemnik do przechowywania?

Namioty ogrodowe na warzywa i namioty ogrodowe dla dzieci, czyli funkcjonalne namioty ogrodowe

Poszukując namiotu ogrodowego na pewno natrafimy także na dedykowane produkty, np. namioty ogrodowe dla dzieci, które służą do zabaw dzieciom powyżej trzeciego roku życia. Takie namioty często ozdobione są wizerunkami bohaterów z bajek, czym jeszcze bardziej przyciągają wzrok małych użytkowników.

Warto pamiętać także, że pod terminem namiotów ogrodowych znajdziemy też tunele na warzywa, które przydają się do przydomowej hodowli warzyw i owoców. Takie namioty umożliwiają wysadzanie pierwszych rozsad już wczesną wiosną, kiedy w sklepach wciąż jeszcze dostępne są tylko i wyłącznie owoce i warzywa przywiezione zza granicy. 

Zobacz też: Stolik na balkon- czy można stworzyć prawdziwą oazę na małej przestrzeni?

Więcej o: