Drzewa owocowe. Które warto posiadać w swoim ogrodzie?

Drzewa owocowe stanowią wiosną piękną ozdobę ogrodu, a jednocześnie są źródłem smacznych owoców, które można zamrozić i wykorzystać do deserów zimą.

Drzewa owocowe do ogrodu: ozdoba i źródło owoców

Drzewa owocowe do ogrodu wnoszą nie tylko piękny wygląd, zwłaszcza w porze wiosennej, kiedy zaczynają kwitnąć, ale także upragniony latem cień. W okresie zbiorów są źródłem potężnej ilości owoców, które można spożywać świeże, ale także nadają się na przetwory i do zamrożenia. Z ogrodniczego punktu widzenia są one przede wszystkim zbiorem interesujących roślin, które upiększają każdy ogród, dodając mu naturalnego charakteru. Które z nich warto posiadać?

Jagoda kamczacka. Zdjęcie ilustracyjneJagoda kamczacka - odmiany, cena i uprawa docenianego krzewu owocowego

Drzewa owocowe kolumnowe do ogrodu, czyli rozwiązanie dla niewielkich przestrzeni

Ogrody posiadają różne powierzchnie. Nie każdy może poszczycić się wielkim terenem, na którym można posadzić rozłożyste drzewa. Co w takim wypadku, gdy posiadamy niewielką przestrzeń, a marzy nam się drzewko owocowe? Jest na to sposób. Można wybrać drzewa owocowe kolumnowe do ogrodu lub na balkon. Są to odmiany, które posiadają główny pień, natomiast nie rozrastają się na boki jak zwykłe drzewa. Tworzą swoistą kolumnę, którą z łatwością umieścimy nawet w małym ogrodzie czy na tarasie. Drzewka kolumnowe doskonale radzą sobie zarówno w gruncie jak i w donicy, co sprawia, że można je uprawiać praktycznie w dowolnym miejscu.

Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca

Kiedy przycinać drzewa owocowe? Terminarz ogrodnika

Aby pobudzić kwitnienie i wydawanie owoców należy okresowo przeprowadzać cięcie roślin. Kiedy przycinać drzewa owocowe, aby uzyskać najlepsze efekty? Otóż są dwa terminy:

  • zimowy, czyli w czasie spoczynku, który ma miejsce najczęściej na przełomie lutego i marca
  • letni, czyli w okresie wegetacji - to cięcie ma na celu usunięcie nadmiaru pędów.

Przycinanie jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który poprawia kondycję drzewa, a także zwiększa ilość plonów. Stąd koniecznie należy przestrzegać terminów cięcia. Usuwać należy wszystkie chore, stare i zbyt zaciemniające gałęzie. Jako pierwsze poddawać cięciu należy jabłonie, grusze i śliwy, które są najodporniejsze. Z kolei czereśnie i wiśnie należy ciąć latem po zbiorach.

Kiedy sadzić drzewa owocowe?

Podobnie jak w przypadku cięcia także sadzenie powinno odbywać się w odpowiednim momencie. Kiedy zatem sadzić drzewa owocowe? Najlepiej robić to jesienią, nim dojdzie do pierwszych przymrozków. Dzięki temu mają one czas na ukorzenienie się przed pierwszym sezonem wegetacyjnym. Drugim możliwym terminem jest wczesna wiosna - należy zrobić to przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. 

Zobacz też: Trawa pampasowa - uprawa, kolory, cena wyjątkowo dekoracyjnej trawy

Jakie drzewa owocowe można sadzić obok siebie?

Jakie drzewa owocowe można sadzić obok siebie? Nawet początkujący ogrodnicy zdają sobie sprawę z tego, że właściwe sąsiedztwo poprawia jakość uprawy. Nie inaczej jest w przypadku drzew owocowych. Właściwe rozmieszczenie drzewek pozwoli zwiększyć ilość plonów, a także ich właściwy rozwój. Oto kilka zasad, o których należy pamiętać podczas sadzenia drzew owocowych:

  • drzewa tego samego gatunku, np. jabłonie różnych odmian - będą się wzajemnie zapylać i zapewniać stały poziom plonów
  • wiśnie i czereśnie - dobrze "czują się" w swoim towarzystwie, mają podobne wymagania dlatego warto sadzić je obok siebie
  • morwa i czereśnia - morwa przyciągnie ptactwo, a tym samym zabezpieczymy czereśnie przed zjedzeniem.

Zobacz też: Hortensja krzewiasta- przepis na ogród w stylu prowansalskim

Kiedy pryskać drzewa owocowe?

Szkodniki i różnego typu choroby roślin to chleb powszedni każdego ogrodnika. Jeśli posiadamy w swoim ogrodzie drzewa owocowe, musimy liczyć się z koniecznością stosowania oprysków, które zabezpieczą nasze rośliny przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Aby prawidłowo przeprowadzić opryski drzew owocowych, przede wszystkim należy przestrzegać terminów. Kiedy pryskać drzewa owocowe?

  • pierwsze opryski stosuje się wczesną wiosną, nim rozwiną się liście - chronią one przed przędziorkiem (stosuje się preparaty na bazie oleju parafinowego) lub w przypadku brzoskwini przed kędzierzawością liści (stosuje się Miedzian 50 WP)
  • kiedy pąki liści nabrzmiewają, należy zastosować oprysk chroniący przed rakiem bakteryjnym (Miedzian 50 WP)
  • w trakcie pękania pąków liściowych jabłoni stosujemy oprysk ochronny przed kwieciakiem jabłkowcem (Calypso 480 SC)
  • kiedy pojawiają się pierwsze liście, zabezpieczamy rośliny przed mączniakiem i parchem (Siarkol Extra 80 WP i Syllit 65 WP).

Kwiaty na działkę - astry. Zdjęcie ilustracyjneKwiaty. Jakie kwiaty na działkę? Top 10 kwiatów ogrodowych

Jak zabezpieczyć drzewa owocowe przed przymrozkami?

Drzewa owocowe w większości są roślinami dość delikatnymi pod różnymi względami. Często padają ofiarą chorób i szkodników, ale równie niebezpieczne są dla nich duże spadki temperatury. Jak zabezpieczyć drzewa owocowe przed przymrozkami, które pojawiają się nawet wiosną? Otóż istnieje kilka sprawdzonych metod, a wśród nich:

  • odymianie, które polega na paleniu drewna lub torfu w sadzie, co sprawia, że rośliny zostają dogrzane
  • stosowanie środków chemicznych, które podnoszą odporność roślin na chłód.

Zobacz też: Mieczyki - uprawa, sadzenie, pielęgnacja barwnych kwiatów ogrodowych

Więcej o: