Drzewa owocowe do ogrodu wnoszą nie tylko piękny wygląd, zwłaszcza w porze wiosennej, kiedy zaczynają kwitnąć, ale także upragniony latem cień. W okresie zbiorów są źródłem potężnej ilości owoców, które można spożywać świeże, ale także nadają się na przetwory i do zamrożenia. Z ogrodniczego punktu widzenia są one przede wszystkim zbiorem interesujących roślin, które upiększają każdy ogród, dodając mu naturalnego charakteru. Które z nich warto posiadać?
Ogrody posiadają różne powierzchnie. Nie każdy może poszczycić się wielkim terenem, na którym można posadzić rozłożyste drzewa. Co w takim wypadku, gdy posiadamy niewielką przestrzeń, a marzy nam się drzewko owocowe? Jest na to sposób. Można wybrać drzewa owocowe kolumnowe do ogrodu lub na balkon. Są to odmiany, które posiadają główny pień, natomiast nie rozrastają się na boki jak zwykłe drzewa. Tworzą swoistą kolumnę, którą z łatwością umieścimy nawet w małym ogrodzie czy na tarasie. Drzewka kolumnowe doskonale radzą sobie zarówno w gruncie jak i w donicy, co sprawia, że można je uprawiać praktycznie w dowolnym miejscu.
Aby pobudzić kwitnienie i wydawanie owoców należy okresowo przeprowadzać cięcie roślin. Kiedy przycinać drzewa owocowe, aby uzyskać najlepsze efekty? Otóż są dwa terminy:
Przycinanie jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który poprawia kondycję drzewa, a także zwiększa ilość plonów. Stąd koniecznie należy przestrzegać terminów cięcia. Usuwać należy wszystkie chore, stare i zbyt zaciemniające gałęzie. Jako pierwsze poddawać cięciu należy jabłonie, grusze i śliwy, które są najodporniejsze. Z kolei czereśnie i wiśnie należy ciąć latem po zbiorach.
Podobnie jak w przypadku cięcia także sadzenie powinno odbywać się w odpowiednim momencie. Kiedy zatem sadzić drzewa owocowe? Najlepiej robić to jesienią, nim dojdzie do pierwszych przymrozków. Dzięki temu mają one czas na ukorzenienie się przed pierwszym sezonem wegetacyjnym. Drugim możliwym terminem jest wczesna wiosna - należy zrobić to przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego.
Zobacz też: Trawa pampasowa - uprawa, kolory, cena wyjątkowo dekoracyjnej trawy
Jakie drzewa owocowe można sadzić obok siebie? Nawet początkujący ogrodnicy zdają sobie sprawę z tego, że właściwe sąsiedztwo poprawia jakość uprawy. Nie inaczej jest w przypadku drzew owocowych. Właściwe rozmieszczenie drzewek pozwoli zwiększyć ilość plonów, a także ich właściwy rozwój. Oto kilka zasad, o których należy pamiętać podczas sadzenia drzew owocowych:
Zobacz też: Hortensja krzewiasta- przepis na ogród w stylu prowansalskim
Szkodniki i różnego typu choroby roślin to chleb powszedni każdego ogrodnika. Jeśli posiadamy w swoim ogrodzie drzewa owocowe, musimy liczyć się z koniecznością stosowania oprysków, które zabezpieczą nasze rośliny przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Aby prawidłowo przeprowadzić opryski drzew owocowych, przede wszystkim należy przestrzegać terminów. Kiedy pryskać drzewa owocowe?
Drzewa owocowe w większości są roślinami dość delikatnymi pod różnymi względami. Często padają ofiarą chorób i szkodników, ale równie niebezpieczne są dla nich duże spadki temperatury. Jak zabezpieczyć drzewa owocowe przed przymrozkami, które pojawiają się nawet wiosną? Otóż istnieje kilka sprawdzonych metod, a wśród nich:
Zobacz też: Mieczyki - uprawa, sadzenie, pielęgnacja barwnych kwiatów ogrodowych