Czy na kwarantannie można pracować? Przyjmować gości? Wyjść do ogrodu?

Czy na kwarantannie można przyjmować gości, pracować, wychodzić do ogrodu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czy na kwarantannie można wyjść do ogrodu?

Czy na kwarantannie można wyjść do ogrodu? To jedno z wielu pytań, jakie stawiają sobie osoby, na które nałożony został obowiązek kwarantanny. Na początek jednak należy wyjaśnić sobie, czym jest kwarantanna i na kogo zostaje nałożona. Otóż pod terminem kwarantanny kryje się obowiązek odosobnienia osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się choroby szczególnie niebezpiecznej i wysoce zakaźnej. Nie wolno tego mylić z obowiązkiem odosobnienia osoby chorej, który nazywamy izolacją. 

Kwarantanna jest obowiązkowa i w momencie jej złamania jesteśmy zagrożeni karą w wysokości 5 tysięcy złotych. 

Na rządowym portalu internetowym poświęconym koronawirusowi możemy znaleźć informacje na temat tego jak przebiega kwarantanna.

 • Po pierwsze trwa ona 10 dni, jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy COVID-19 (odstąpiono od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie)
 • Jeśli konkretna osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem nie zostanie skierowana na kwarantannę
 • Osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie
 • Osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu) ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej
 • Obowiązek poddania się kwarantannie nie dotyczy osób wykonujących zawód medyczny.
 • Od 28 grudnia obowiązkowej kwarantanny nie muszą odbywać osoby, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19.

Czy na kwarantannie można wyjść do ogrodu? Osoby objęte kwarantanną posiadające domy jednorodzinne z własnym ogrodem, do którego nikt inny nie ma dostępu, mogą wychodzić na teren swojej ogrodzonej posesji. Zaleca się jednak skonsultowanie tej sprawy z inspektorem sanitarnym.

Z dalszej części artykułu dowiesz się:

 • Czy na kwarantannie można pracować zdalnie?
 • Czy można wychodzić z psem w czasie trwania kwarantanny?
 • Czy można iść do lekarza podczas kwarantanny?
 • Czy można przyjmować gości w czasie trwania kwarantanny?
 • Czy trzeba pracować w czasie kwarantanny?

Testy na przeciwciała COVID-19 kupicie w drogerii. Teraz są na promocjiTesty na przeciwciała COVID-19 kupicie w drogerii. Teraz są na promocji

Czy na kwarantannie można pracować zdalnie?

Przebywanie w kwarantannie w żaden sposób nie koliduje z wykonywaniem pracy zdalnej. Jeśli jest więc taka możliwość pracownik powinien wykonywać swoje obowiązki w trakcie trwania kwarantanny.

Czy można wychodzić z psem w czasie trwania kwarantanny?

Na czas kwarantanny osobę nią objętą obowiązuje bezwzględny zakaz opuszczania domu. Oznacza to, że nie można wychodzić z psem na spacer w trakcie jej trwania. W tym celu koniecznie jest skorzystanie z pomocy najbliższych lub wolontariuszy, którzy zajmują się pomocą osobom znajdującym się na kwarantannie lub w izolacji.

Czy można iść do lekarza podczas kwarantanny?

W przypadku pojawienia się objawów chorobowych osoba objęta kwarantanną w pierwszej kolejności powinna skontaktować się z POZ i umówić teleporadę. W przypadku gdy istnieje potrzeba osobistej wizyty u lekarza można ją odbyć. Od 28 listopada 2020 wprowadzono możliwość zawieszenia kwarantanny lub izolacji, kiedy konieczna jest wizyta u lekarza. W tych sytuacjach nie ma obowiązku zgłaszania się do sanepidu.

Zobacz wideo Czy osoba zaszczepiona dwiema dawkami szczepionki może transmitować wirusa?

Czy można przyjmować gości w czasie trwania kwarantanny?

Kwarantanna według definicji ma być czasem odseparowania od innych osób w celu zapobiegania szerzeniu się choroby zakaźnej. Stąd oczywistym wydaje się, że przyjmowanie gości w okresie kwarantanny jest niedozwolone. 

Ćwiczenia oddechowe. Zdjęcie ilustracyjneĆwiczenia oddechowe: jak opanować właściwą technikę oddychania?

Czy trzeba pracować w czasie kwarantanny?

Do kwarantanny trafiają osoby zdrowe, które mogły mieć kontakt i zakazić się chorobą zakaźną. Nie oznacza to jednak, że faktycznie do tego doszło. Dlatego też jeśli pracownik czuje się dobrze, to może normalnie wykonywać swoje obowiązki w sposób zdalny. W przypadku gdyby podczas kwarantanny pojawiły się objawy choroby, wówczas po kontakcie z lekarzem pracownik może uzyskać zwolnienie lekarskie i wówczas zostaje czasowo zwolniony z pełnienia swoich obowiązków na czas choroby. 

Więcej o: