Preparat na kleszcze do ogrodu. Jak ustrzec się przed niebezpiecznymi pasożytami?

Preparat na kleszcze do ogrodu może w znacznym stopniu zabezpieczyć nas i naszych najbliższych przed niebezpieczeństwem ukąszenia przez podstępnego pasożyta.

Jaki preparat na kleszcze do ogrodu?

Preparat na kleszcze do ogrodu to konieczność jeśli chcemy bezpiecznie spędzać czas z bliskimi w przydomowym ogrodzie lub na działce. Z roku na rok populacja tych pasożytów wzrasta, a ich aktywność rozpoczyna się coraz wcześniej. Dlatego też zmuszeni jesteśmy zabezpieczyć zarówno ludzi jak i zwierzęta przed ich zgubnym działaniem. Pamiętajmy, że kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, w tym kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę.

Jednym ze sposobów na zapobieganie ukąszeniom jest stosowanie preparatów na kleszcze do ogrodu. Takie opryski należy powtarzać kilka razy w ciągu sezonu, ale dają one stosunkowo wysoki poziom ochrony przed kleszczami. Można je zakupić w sklepach ogrodniczych lub za pośrednictwem internetu. Dowiedz się, jaki preparat na kleszcze do ogrodu będzie najlepszy.

Jak chronić kota przed kleszczami? Domowe sposoby wystarczą? Jak chronić kota przed kleszczami? Domowe sposoby wystarczą? Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Naturalny preparat na kleszcze do ogrodu

Wzrastająca świadomość społeczna dotycząca kwestii stosowania chemii w ogrodnictwie sprawia, że producenci oferują coraz większą ilość naturalnych preparatów na kleszcze do ogrodu. Różnią się one tym, że w ich składzie znajdziemy przede wszystkim składniki pochodzenia naturalnego, które nie oddziaływują negatywnie na rośliny i glebę, a ich działanie na kleszcze nie jest słabsze niż w przypadku tych opartych w 100% na komponentach chemicznych. Jednym z takich środków jest TICKend oparty na oleju rydzowym naturalnie pozyskanym z lnicznika siewnego (Camelia sativa). Jest on bezpieczną alternatywą dla środków chemicznych tj. permetryna czy cypermetryna. 

Inne naturalne preparaty na kleszcze do ogrodu to np.:

  • ONE SHOT Natural
  • Ekodarpol Biochron przeciw komarom i kleszczom
  • Emulpar’ 940 EC

Zobacz też: Jak zrobić preparat na kleszcze? Domowe sposoby na preparaty i odstraszacze

Preparat na komary i kleszcze do ogrodu

Preparatów na komary i kleszcze do ogrodu jest bardzo wiele. Różnią się one przede wszystkim składem: część z nich oparta jest o substancje chemiczne, a inne w głównej mierze zawierają naturalne komponenty. Niemniej jednak każdy z nich działa owadobójczo na kleszcze, ale też na inne owady, w tym także te pożyteczne jak np. biedronki. 

Stosowanie preparatów na komary i kleszcze najczęściej sprowadza się do przeprowadzenia oprysku. Taki zabieg najlepiej zaplanować w dniu kiedy pogoda będzie bezdeszczowa, ale też niezbyt słoneczna. Oprysk przeprowadzamy wieczorem, spryskując krzewy, drzewa, trawę, a także miejsca w których najczęściej przebywamy (np. ścieżki). 

Zobacz wideo Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy

Jaki oprysk na kleszcze do ogrodu?

Bez względu na to, jaki oprysk na kleszcze do ogrodu wybierzemy, należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia operacji kilka razy w ciągu sezonu. Aby podtrzymać zabezpieczające działanie preparatu, należy pierwsze opryskiwanie przeprowadzić wczesną wiosną, a następnie powtarzać je co kilka tygodni. 

Co odstrasza kleszcze?

Do odstraszania kleszczy można stosować nie tylko celowane środki chemiczne. Co jeszcze je odstraszy? Z niechcianymi pasożytami można walczyć także poprzez sprowadzenie do ogrodu roślin, które mają działanie odstraszające. Do takich roślin można zaliczyć m.in. lawendę, czeremchę, czosnek niedźwiedzi czy chrzan. Wszystkie one mają to do siebie, że wydzielają intensywny aromat, którego owady nie tolerują. W ten sposób można zapewnić sobie najskuteczniejszą ochronę przed kleszczami, które unikać będą intensywnie pachnących roślin i otoczenia w którym rosną. 

Jak chronić psa przed kleszczami? Domowe sposoby wystarczą? Sprawdź, co trzeba wiedzieć Jak chronić psa przed kleszczami? Domowe sposoby wystarczą? Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Rośliny odstraszające kleszcze

Istnieją także naturalne sposoby walki z pasożytami. Pomagają w tym rośliny odstraszające kleszcze, do których należą:

  • wrotycz pospolity - to naturalnie występująca roślina zielona, która posiada pomarańczowe kwiaty; jego charakterystyczną cechą jest intensywny zapach przypominający kamforę - to właśnie dzięki niemu można odstraszyć kleszcze, ale też muchy, wszy czy mole.
  • kocimiętka Faassena - to roślina wieloletnia o dość małych wymaganiach  - najlepiej sprawdzi się na słonecznym stanowisku; dorasta do 50 cm; wydziela charakterystyczny zapach, który przyciąga koty, ale skutecznie odstrasza kleszcze
  • rozmaryn lekarski - to gatunek krzewu o wyjątkowo aromatycznym zapachu; stosowany jest do tworzenia olejków eterycznych, produkcji produktów antyseptycznych, ale też wykorzystywany jest w kuchni jako przyprawa
  • złocień dalmatyński - ta niepozorna roślina bardzo dobrze radzi sobie z nieproszonymi gośćmi, jakimi są mrówki, komary i kleszcze; jest to możliwe dzięki jego silnemu zapachowi, który odstrasza skutecznie owady.

Zobacz też: Domowe sposoby na kleszcze - co odstraszy te pajęczaki? Sprawdzą się m.in. olejki i niektóre rośliny

Więcej o: