Nie wystarczy zadbać o to, żeby na naszej działce znalazły się gatunki, które się nam podobają. Trzeba jeszcze zdawać sobie sprawę co do tego, jak pielęgnować kwiaty ogrodowe. Przede wszystkim warto pamiętać o:
Odpowiednie podłoże dla wybranych przez nas roślin to kolejny element, który może pomóc odnieść pierwsze sukcesy w ogrodnictwie. Jaka ziemie pod kwiaty ogrodowe będzie najlepsza? Najlepiej, gdy ma ona strukturę gruzełkowatą: gleba powiązana w grudki sprzyja dobremu natlenieniu. Największe możliwości, gdy chcemy uprawiać kwiaty ogrodowe, daje gleba o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym - od 6,0 do 7,0 pH. Najlepiej jest przebadać glebę z naszego ogrodu, co pozwoli ją odpowiednio zmodyfikować.
Kiedy nawozić kwiaty ogrodowe i czym to robić? Po raz kolejny wiele zależy od rodzaju podłoża i tego, jakie kwiaty ogrodowe chcemy na nim uprawiać. W poszczególnych porach roku odbywa się nawożenie:
Zobacz też: Trawa pampasowa - uprawa, kolory, cena wyjątkowo dekoracyjnej trawy
Jakie kwiaty na rabaty ogrodowe będą najlepsze dla początkujących? Kwiaty łatwe w uprawie to zarówno kwiaty jednoroczne, dwuletnie, jak i byliny. Wszystkie te kategorie nadają się do stworzenia pierwszej ogrodowej rabaty. Warto tylko uwzględnić to, że w przypadku jednorocznych czy dwuletnich kwiatów ogrodowych możemy postawić na częste zmiany w aranżacji ogrodu. Wybór bylin musi być nieco bardziej przemyślany tak, żebyśmy nie musieli dodatkowo poświęcać czasu na przesadzanie roślin.
Zobacz też: Dipladenia, mandevilla- wszystkie sekrety pielęgnacji
Jak skomponować pierwsze rabaty ogrodowe? Jakie kwiaty jednoroczne, dwuletnie i byliny wybrać, by nawet bez doświadczenia mieć nadzieję na pierwsze ogrodnicze sukcesy?
Popularne rośliny jednoroczne:
Surfinia i petunia. Zdjęcie ilustracyjne toktak_kondesign/shutterstock.com
Rośliny dwuletnie na rabaty:
Chcesz mieć ekspresowy efekt, postaw na bratki Fot. Aleksandra Mijakoska-Siemion
Kwiaty ogrodowe - byliny:
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
Co zrobić, gdy w naszym ogrodzie ekspozycja rabaty na promienie słoneczne jest nie dość silna? Jakie kwiaty ogrodowe lubiące cień warto rozważyć jako ciekawe propozycje? W cieniu urośnie choćby czosnek niedźwiedzi, ale też popularna konwalia majowa. Sprawdzą się też brunnera wielkolistna, funkia czy barwinek pospolity.
Kwiaty / rośliny niebezpieczne dla psa i kota: konwalia majowa. Zdjęcie ilustracyjne rustamank/shutterstock.com
Niektóre kwiaty ogrodowe mają bardzo interesujące cechy, które można wykorzystać. Jak zabarwić kwiaty ogrodowe? Przykładem niech będzie hortensja ogrodowa. By zmienić barwę jej kwiatów, wystarczy manipulować kwasowością gleby, na której rośnie. Jak tego dokonać? Barwienie na niebiesko odbywa się poprzez podlewanie roztworem ałunu potasowego podczas kwitnienia co 7 do 10 dni. Substancję tę kupuje się w aptece i rozcieńcza 5 g na 1 l wody.
Hortensja ogrodowa Shutterstock
Zobacz też: Jeżówka purpurowa - roślina ozdobna czy lecznicza? Właściwości, zastosowanie, uprawa