Ogród warzywny w skrzyniach - jak uprawiać warzywa na małej przestrzeni?

Ogród warzywny w skrzyniach to idealne rozwiązanie dla posiadaczy niewielkich ogrodów, a także dla tych, którzy chcieliby uprawiać warzywa na tarasie bądź balkonie. Uprawa warzyw w skrzyniach to również doskonały pomysł dla osób, które w ich ogrodniczych zapędach ogranicza rodzaj gleby. Sprawdźmy, jak założyć warzywniak w skrzyniach.

Ogród warzywny w skrzyniach – z kompozytu czy drewniane?

Jesteśmy zdecydowani założyć ogród warzywny w skrzyniach. Z kompozytu, czy drewniane – nieważne, na jaki materiał się zdecydujemy, na pewno szybko przekonamy się, jak wygodne jest to rozwiązanie i jak bardzo skrzynie ułatwią nam prace przy roślinach. Wybierając skrzynię drewnianą musimy pamiętać o tym, by zabezpieczyć drewno przed gniciem. Pod tym względem kompozyt wydaje się materiałem dużo bardziej atrakcyjnym: nie gnije, nie odkształca się, nie wymaga także impregnacji. Jest to tworzywo o dużej trwałości, odporne na wysokie i niskie temperatury. Na dodatek skrzynie wykonane z kompozytu odznaczają się eleganckim i schludnym wyglądem. Należy jednak pamiętać, że koszt skrzyń kompozytowych będzie zdecydowanie wyższy, niż pojemników drewnianych. Biorąc jednakże pod uwagę zalety tego materiału, warto zainwestować w estetyczne i trwałe rozwiązanie na lata.

Jak wykonać skrzynie na warzywa?

Jeśli lubimy robić wszystko samodzielnie, warto wiedzieć, jak wykonać skrzynie na warzywa. Nie jest to trudne zadanie, nawet początkujący majsterkowicz sobie z nim poradzi. Jeśli skrzynię chcemy umieścić w ogrodzie, nie musi ona nawet mieć drewnianego dna, wystarczą same boki. Jeśli natomiast chcemy uprawiać warzywa na tarasie czy balkonie, to w dnie skrzyni warto wyciąć otwory, które umożliwią odpływ nadmiaru wody. Skrzynia nie powinna mieć więcej niż 120 do 140 cm szerokości, by łatwo było sięgnąć do roślin posadzonych w części centralnej. Znacznie bardziej zróżnicowana może być wysokość skrzyń – w niewielkich ogrodach powinna wynosić minimum 20 cm, w większych od 50 do 100 cm, co znacznie ułatwi pielęgnację roślin w nich się znajdujących.

Ogród warzywny w skrzyniach. Zdjęcie ilustracyjneOgród warzywny w skrzyniach. Zdjęcie ilustracyjne Ivonne Wierink/shutterstock.com

Wnętrze skrzyni warto wyłożyć czarną folią oraz zamocować styropian dla ochrony przed przemarznięciem. Na dno skrzyni należy wsypać warstwę drenażu, może to być keramzyt, żwir albo inne kruszywo. Później skrzynie wypełniamy odpowiednim podłożem i nawozem organicznym. Pomiędzy skrzyniami warto zostawić 30-centymetrowe ścieżki – chyba że chcemy używać taczek, wówczas szerokość ścieżki nie powinna być mniejsza niż 60 cm. Ścieżki dobrze jest odchwaścić, ubić, przykryć np. korą czy trocinami, wykończyć żwirem albo wybrukować.

Zobacz też: Kwiaty. Jakie kwiaty na działkę? Top 10 kwiatów ogrodowych

Jak uprawiać ogród warzywny?

Zanim założymy warzywniak w skrzyniach, warto dowiedzieć się, jak uprawiać ogród warzywny tego typu. Należy pamiętać, że skrzynie powinny być ustawione w miejscu dobrze nasłonecznionym, tak by rośliny miały słońce przez minimum sześć godzin na dobę. Będzie się to jednak wiązało z szybkim nagrzewaniem i wysychaniem ziemi w skrzyniach, dlatego najważniejszym zabiegiem w przypadku uprawy ogrodu warzywnego w skrzyniach jest częste, systematyczne podlewanie. Warto zastosować hydrożel, który pomoże w utrzymaniu wilgoci (należy go wymieszać z podłożem przed posadzeniem roślin), albo zainwestować w specjalny system nawadniający. W okresie, w którym spodziewamy się przymrozków, warto podlewać rośliny wyłącznie rano, gdyż nawadniając je wieczorem ryzykujemy, że bryła korzeniowa przemarznie.

Zobacz wideo Jak mrozić i przechowywać owoce i warzywa?

Jak i kiedy nawozić ogród warzywny?

Podlewanie to nie jedyny rodzaj pielęgnacji roślin. Jak i kiedy nawozić ogród warzywny? Najwygodniejszym rozwiązaniem jest użycie nawozu przed posadzeniem roślin, np. wymieszanie nawozu wieloskładnikowego z glebą. Jeśli jednak się na to nie zdecydowaliśmy, warto regularnie podlewać warzywa płynnymi nawozami organicznymi, takimi jak choćby biohumus. Ich zadaniem będzie odżywienie roślin i dostarczenie im wszelkich niezbędnych składników pokarmowych.

Ogród warzywny w skrzyniach. Zdjęcie ilustracyjneOgród warzywny w skrzyniach. Zdjęcie ilustracyjne AHatmaker/shutterstock.com

Jakie warzywa do ogrodu warzywnego?

Jakie warzywa do ogrodu warzywnego w skrzyniach będą najlepsze? Warto sięgać po rośliny, które nie wymagają do wzrostu dużej ilości miejsca oraz nie zapuszczają głęboko korzeni. Skrzynie nadają się zarówno do hodowli roślin o krótkim okresie wegetacji, jak i takich, których okres wegetacji jest znacznie dłuższy. Ważne, by obok siebie umieszczać warzywa o podobnych wymaganiach. Warto przemyśleć też schemat umiejscowienia roślin w skrzyni, np. wyższe pośrodku, a niższe po bokach. Idealne rośliny do uprawy w skrzyniach, to przede wszystkim zioła, sałaty (zwłaszcza sałata masłowa) i cukinia. Bardzo dobrze w takiej uprawie odnajdują się też:

  • koperek,
  • szczypiorek,
  • pietruszka,
  • rukola,
  • rzodkiewka,
  • karłowe odmiany fasoli szparagowej,
  • pomidory koktajlowe,
  • niskopienne odmiany pomidorów,
  • marchew,
  • czosnek,
  • szpinak,
  • buraki,
  • papryka.

W skrzyniach można ponadto sadzić warzywa dostępne w wersjach miniaturowych, takie jak np. kapusta czerwona (Red Ball), kapusta włoska (Fiona) czy kapusta biała (Piccolir), ogórki meksykańskie bądź odmiany papryki o miniaturowych owocach (Mini Bell, Poupila, Ontara).

Jaka ziemia do skrzyń na warzywa?

Zanim zaczniemy uprawę pełną parą, warto wiedzieć jaka ziemia do skrzyń na warzywa będzie najlepsza. Żyzne podłoże ma ogromne znaczenie dla sukcesu uprawy warzyw i ziół, dlatego warto wybrać podłoże bogate w naturalną próchnicę, która pochodzi z odpowiednio przetworzonego torfu. Podłoże powinno zawierać rozłożone składniki mineralne oraz kwasy humusowe. Warto wzbogacić je granulowanym obornikiem.

Kiedy przesadzać warzywa do skrzyń?

Jeśli przygotujemy już odpowiednie stanowiska, warto wiedzieć kiedy przesadzać warzywa do skrzyń. Ogólna zasada mówi o tym, że z sadzeniem roślin z rozsady należy poczekać do końca ostatnich przymrozków. Każda roślina ma jednak swoje szczególne preferencje, a informacje o tym znajdziemy na opakowaniach bądź w kalendarzu ogrodnika. Po przygotowaniu skrzyni na wysiew lub sadzenie warto też odczekać kilka dni, aż podłoże nieco osiądzie – i ewentualnie uzupełnić jego poziom.

Zobacz też: Jeżówka purpurowa - roślina ozdobna czy lecznicza? Właściwości, zastosowanie, uprawa

Ogród warzywny w skrzyniach. Zdjęcie ilustracyjneOgród warzywny w skrzyniach. Zdjęcie ilustracyjne Joanne Dale/shutterstock.com

Więcej o: