Grill elektryczny na balkon - sprawdź, jak nie narazić się sąsiadom

Grill elektryczny na balkon to alternatywa dla tradycyjnego kopciucha. Zastanawiasz się, czy można grillować na balkonie i który model grilla wybrać? Sprawdź z nami najważniejsze informacje przed majówką.

Grill na balkonie- tło historyczne

Moda na grillowanie jak większość kulinarnych atrakcji przyszła do nas z zachodu. W Stanach Zjednoczonych spotkania przy grillu stały się popularne na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. W tym samym czasie wiele europejskich państw próbowało podnieść się po wojnie, pustki na sklepowych pułkach nie sprzyjały radosnym garden party. Polacy zaczęli grillować dopiero w latach 80. Lata 90. przyniosły modę na grillowanie na balkonach, co ze względu na szkodliwy charakter tego procederu zostało szybko zabronione. Mieszkańcy bloków zaczęli grillować w wąwozach, w wyznaczonych do tego miejscach. Wróćmy jednak jeszcze do bloku, dlaczego grill na balkonie jest nielegalny i czy można grillować przy użyciu grilla elektrycznego? 

GrillGrill Republica, pixabay

 

Czy można grillować na balkonie? - pytanie zasadnicze 

Pomimo cichego przyzwolenia niektórych spółdzielni mieszkaniowych odpowiedź na pytanie: Czy można grillować na balkonie przy użyciu grilla na węgiel- brzmi zdecydowanie nie, ze względu na naruszenie zasad współżycia społecznego. Problemem może być zarówno dym jak i zbyt głośne zachowanie zaproszonych gości. A co jeśli grillujemy na własny użytek przy użyciu grilla elektrycznego? 

Grill na balkonie: czy to legalne? - model elektryczny 

Nie wszyscy są właścicielami działki rekreacyjnej, natomiast grill w wąwozie może okazać się problematyczny w realizacji. Nie tylko nie ma tam dostępu do lodówki, czy bieżącej wody, ale też na takim półprywatnym spotkaniu może zjawić się każdy. Dlatego właściciele mieszkań często zadają sobie pytanie: czy grillowanie na balkonie jest legalne? Przy założeniu, że sprzęt będzie elektryczny? W tym przypadku miłośnicy grillowania mogą liczyć na zielone światło. 

Zobacz wideo Jak szybko wyczyścić ruszt z grilla?

Grill na balkonie – można czy nie można?

Można, czy nie można grillować na balkonie? Dozwolone jest korzystanie z grilla elektrycznego na tarasach i balkonach, ale muszą być spełnione pewne warunki. Wszystko zależy od tego, czy grill elektryczny znajduje się w bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych i pozostałych elementów wyposażenia wnętrz.

Co robić, kiedy sąsiad urządza grilla na balkonie? 

Odpowiedź na pytanie: co robić, kiedy sąsiad urządza grilla na balkonie? - zależy od tego, czy pojawia się dym i jak duża ilość osób bierze udział w spotkaniu. W przypadku tradycyjnego kopciucha na węgiel, który nie tylko ma wpływ na powietrze, ale też może zostawić trwały ślad na elewacji budynku, sprawa jest prosta. Co prawda w polskim prawie nie ma zapisu, który zakazuje grillowanie na balkonie, ale być może jest on wpisany w regulamin spółdzielni. Zarząd spółdzielni może pouczyć właściciela mieszkania, a gdy sytuacja będzie się powtarzać, sprawę kieruje się do sądu. Spokój może zagwarantować nam też policja, za zakłócanie ciszy nocnej grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, kara ograniczenia wolności do 1 miesiąca lub grzywna do 5000 zł. Policjanci mają możliwość nałożenia mandatu. Co robić, kiedy sąsiad urządza grilla na balkonie, ale nie chcemy psuć stosunków sąsiedzkich? Zawsze warto spróbować najpierw porozmawiać, być może zwykła prośba wystarczy. 

Jaki grill na balkon? - liczy się powierzchnia 

Wiemy już, że z pewnością powinien to być model elektryczny. To znacznie zawęża poszukiwania. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie? Odpowiedź na pytanie, jaki grill na balkon, zależy też od wielkości przestrzeni, którą dysponujemy. Mieszkańcy bloków z wielkiej płyty do dyspozycji mają często małą kostkę, na której nie zmieści się nawet pranie. W tym przypadku grilla zdecydowanie lepiej będzie przenieść do innego wyznaczonego miejsca w danym mieście. 

Zobacz też: Stolik składany na balkon- w poszukiwaniu miejsca

Duży grill elektryczny na balkon lub taras

Zdecydowanie w lepszej sytuacji są właściciele tarasów i większych balkonów. Mieszkańcy ostatnich pięter dodatkowo często do użytku mają dach budynku. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie duży grill elektryczny na balkon lub taras. 

Jaki grill elektryczny na balkon - kilka przykładowych modeli 

Jaki grill elektryczny na balkon będzie odpowiedni? Poniżej prezentujemy przykładowe urządzenia w kategorii mały i duży grill elektryczny w różnych przedziałach cenowych: 

Mały grill elektryczny na balkon: 

  • SILVERCREST - cena około 200 zł 
  • CLATRONIC - cena około 100 zł 

Duży grill elektryczny na balkon, na taras:

  • Cecotec- cena około 1200 zł 
  • Unold- cena około 700 zł 

Zobacz też: Surfinia - jeden z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w Polsce

Więcej o: