Meble ogrodowe. Jakie wybrać, gdzie przechować, z czego zrobić samemu?

Meble ogrodowe to nieodłączny element wyposażenia każdego ogrodu. Co musi się znaleźć w takim zestawie? Jak znaleźć ciekawe inspiracje do zrobienia ich samemu? Wreszcie: gdzie przechować zestaw mebli, gdy sezon już się skończy?

Meble ogrodowe, czyli co?

Jeśli chcemy kupić meble ogrodowe, to co powinno się znaleźć w składzie takiego zestawu? Wygodny wypoczynek umożliwia zwykle już posiadanie stołu ogrodowego wraz z krzesłami. Oczywiście mamy do wyboru różne materiały: od taniego plastiku, przez rattan techniczny, szkło, metal czy przede wszystkim bardzo uniwersalne i zawsze eleganckie drewno. W zestawach premium miejsce krzeseł zajmują wygodna kanapa i najczęściej dwa fotele lub pufy.   

Krzesełka na balkon. Które modele sprawdzą się najlepiej? Zdjęcie ilustracyjneKrzesełka na balkon. Które modele sprawdzą się najlepiej?

Jak zrobić meble balkonowe?

Zestaw, który pomoże nam dobrze wyposażyć zakątek wypoczynkowy w ogrodzie lub balkon, to często dość duży wydatek. Tańsze opcje nie zawsze są zaś dość wytrzymałe i estetyczne. Dobrym rozwiązaniem bywa DIY. Jak zatem zrobić meble balkonowe? Przy zgromadzeniu odpowiednich narzędzi (wyrzynarka, szlifierka, wiertarka, wkrętarka) można pokusić się o zrobienie prostych, ale trwałych i estetycznych mebli z drewna. Skąd wziąć materiał? Pierwszym wyborem będzie zakup przygotowanych wcześniej desek lub pozyskanie ich z europalet.    

Zobacz wideo Miniogródek w żarówce pięknie ozdobi każde wnętrze

Jak zrobić meble balkonowe z palet?

Przede wszystkim zaletą takiego wyboru jest niski koszt. Europalety o wymiarach 120 x 80 cm można kupić nawet za kilkanaście złotych. Jak zrobić meble balkonowe z palet? Na całe szczęście nie jest to zbyt trudne. Palety musimy zwykle doczyścić i oszlifować papierem lub szlifierką, później zaś zaimpregnować. Pamiętajmy, że będą stały na zewnątrz i nie wolno pomijać tego etapu. Najczęściej stosuje się olejowanie, farby do drewna lub lakierobejcę. Zaletą wykonania mebli ogrodowych z palet jest to, że wcale nie musimy ich rozbijać. Można potraktować poszczególne palety jako moduły, które po połączeniu, stworzą kanapę, fotele i stół kawowy. Potrzeba do tego:

  • dwie palety na stolik
  • po trzy palety na fotele
  • dwanaście palet na kanapę

Jak zrobić meble balkonowe z palet w najprostszy sposób? Wystarczy, że siedzenia stworzymy z dwóch palet nałożonych na siebie, trzecia będzie zaś stanowić oparcie. Do ich połączenia wykorzystujemy wkręty do drewna, w przypadku kanapy przydatne będą zaś blachy (kątowniki), które pozwolą nam na uczynienie konstrukcji stabilną.  

Meble ogrodowe. Zdjęcie ilustracyjneMeble ogrodowe. Zdjęcie ilustracyjne 9wooddy/shutterstock

Gdzie przechować meble balkonowe?

Niestety, ale wytrzymałość takich mebli uzależniona jest w dużej mierze od materiału, z którego je wykonano. O ile te wykonane z technorattanu, metalu czy szkła są odporne na działanie czynników atmosferycznych, to nie o wszystkich można to powiedzieć. Gdzie przechowywać meble balkonowe z drewna? Najlepiej jest po sezonie chować je do garażu lub na poddasze tak, żeby nie były przez długie miesiące wystawione na działanie deszczu i śniegu.  

Piękny balkon. Zdjęcie ilustracyjnePiękny balkon. Sprawdzone patenty na aranżację balkonu

Meble ogrodowe - inspiracje

Jak ciekawie wkomponować w otoczenie domu meble ogrodowe? Inspiracje znaleźć można w różnych stylach. Zwłaszcza meble z palet dobrze pasują do różnych rozwiązań. Opalane i postarzane sprawdzą się świetnie w aranżacjach industrialnych. Można je jednak pomalować, zadbać o ciekawy efekt przecierania, wyposażyć w materace i poduszki tak, żeby pasowały do stylu boho czy shabby chic. Świetnie sprawdzą się też przy elewacji domu utrzymanej w nowoczesnym stylu.

Meble ogrodowe. Zdjęcie ilustracyjneMeble ogrodowe. Zdjęcie ilustracyjne Sophie McAulay/shutterstock

Zobacz też: Fotel wiszący na balkon. Który wybrać i jak go zamontować?

Więcej o: