Meble ogrodowe. Jakie wybrać, gdzie przechować, z czego zrobić samemu?

Meble ogrodowe to nieodłączny element wyposażenia każdego ogrodu. Co musi się znaleźć w takim zestawie? Jak znaleźć ciekawe inspiracje do zrobienia ich samemu? Wreszcie: gdzie przechować zestaw mebli, gdy sezon już się skończy?

Meble ogrodowe, czyli co?

Jeśli chcemy kupić meble ogrodowe, to co powinno się znaleźć w składzie takiego zestawu? Wygodny wypoczynek umożliwia zwykle już posiadanie stołu ogrodowego wraz z krzesłami. Oczywiście mamy do wyboru różne materiały: od taniego plastiku, przez rattan techniczny, szkło, metal czy przede wszystkim bardzo uniwersalne i zawsze eleganckie drewno. W zestawach premium miejsce krzeseł zajmują wygodna kanapa i najczęściej dwa fotele lub pufy.   

Jak zrobić meble balkonowe?

Zestaw, który pomoże nam dobrze wyposażyć zakątek wypoczynkowy w ogrodzie lub balkon, to często dość duży wydatek. Tańsze opcje nie zawsze są zaś dość wytrzymałe i estetyczne. Dobrym rozwiązaniem bywa DIY. Jak zatem zrobić meble balkonowe? Przy zgromadzeniu odpowiednich narzędzi (wyrzynarka, szlifierka, wiertarka, wkrętarka) można pokusić się o zrobienie prostych, ale trwałych i estetycznych mebli z drewna. Skąd wziąć materiał? Pierwszym wyborem będzie zakup przygotowanych wcześniej desek lub pozyskanie ich z europalet.    

Zobacz wideo Miniogródek w żarówce pięknie ozdobi każde wnętrze

Jak zrobić meble balkonowe z palet?

Przede wszystkim zaletą takiego wyboru jest niski koszt. Europalety o wymiarach 120 x 80 cm można kupić nawet za kilkanaście złotych. Jak zrobić meble balkonowe z palet? Na całe szczęście nie jest to zbyt trudne. Palety musimy zwykle doczyścić i oszlifować papierem lub szlifierką, później zaś zaimpregnować. Pamiętajmy, że będą stały na zewnątrz i nie wolno pomijać tego etapu. Najczęściej stosuje się olejowanie, farby do drewna lub lakierobejcę. Zaletą wykonania mebli ogrodowych z palet jest to, że wcale nie musimy ich rozbijać. Można potraktować poszczególne palety jako moduły, które po połączeniu, stworzą kanapę, fotele i stół kawowy. Potrzeba do tego:

  • dwie palety na stolik
  • po trzy palety na fotele
  • dwanaście palet na kanapę

Jak zrobić meble balkonowe z palet w najprostszy sposób? Wystarczy, że siedzenia stworzymy z dwóch palet nałożonych na siebie, trzecia będzie zaś stanowić oparcie. Do ich połączenia wykorzystujemy wkręty do drewna, w przypadku kanapy przydatne będą zaś blachy (kątowniki), które pozwolą nam na uczynienie konstrukcji stabilną.  

Meble ogrodowe. Zdjęcie ilustracyjneMeble ogrodowe. Zdjęcie ilustracyjne 9wooddy/shutterstock

Gdzie przechować meble balkonowe?

Niestety, ale wytrzymałość takich mebli uzależniona jest w dużej mierze od materiału, z którego je wykonano. O ile te wykonane z technorattanu, metalu czy szkła są odporne na działanie czynników atmosferycznych, to nie o wszystkich można to powiedzieć. Gdzie przechowywać meble balkonowe z drewna? Najlepiej jest po sezonie chować je do garażu lub na poddasze tak, żeby nie były przez długie miesiące wystawione na działanie deszczu i śniegu.  

Meble ogrodowe - inspiracje

Jak ciekawie wkomponować w otoczenie domu meble ogrodowe? Inspiracje znaleźć można w różnych stylach. Zwłaszcza meble z palet dobrze pasują do różnych rozwiązań. Opalane i postarzane sprawdzą się świetnie w aranżacjach industrialnych. Można je jednak pomalować, zadbać o ciekawy efekt przecierania, wyposażyć w materace i poduszki tak, żeby pasowały do stylu boho czy shabby chic. Świetnie sprawdzą się też przy elewacji domu utrzymanej w nowoczesnym stylu.

Meble ogrodowe. Zdjęcie ilustracyjneMeble ogrodowe. Zdjęcie ilustracyjne Sophie McAulay/shutterstock

Zobacz też: Fotel wiszący na balkon. Który wybrać i jak go zamontować?

Więcej o: