Meble na balkon - jak stworzyć idealne miejsce na wypoczynek? Hamak, fotel, leżak czy huśtawka-kokon?

Meble na balkon to absolutny niezbędnik kogoś, kto marzy o przyjemnym kącie do wypoczynku - nawet jeśli jest to wypoczynek w dużym mieście. Co powinno znaleźć się na balkonie, by zapewnić nam komfort i relaks? O czym pamiętać urządzając balkon?

Balkon to świetna przestrzeń do odpoczynku, która została doceniona zwłaszcza w ostatnim pandemicznym roku. Jak zaaranżować to miejsce w zależności od potrzeb, finansów czy metrażu? 

Zobacz wideo Balkonowy kwietnik ze skrzynki po owocach. Efekt murowany, a wykonanie dziecinnie proste!

Osłona na balkon. Dlaczego jest ważna?

Po co jest potrzebna osłona na balkon? Komfortowy wypoczynek w mieście, ale czasem także w domu jednorodzinnym z balkonem, jest utrudniony z różnych powodów. Jednym z nich może być wścibski wzrok sąsiadów z budynku naprzeciwko. Inną niedogodnością bywa gwar i hałas dochodzący z ulicy. Niekiedy przykre są też pył i kurz, zbyt duże nasłonecznienie lub wystawienie na działanie wiatru. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów jest umiejętnie dobrana osłona na balkon. Możemy wybierać materiały o różnych właściwościach, przenikliwości i wysokości. Do popularnych należą zarówno syntetyczne, jak i naturalne osłony ze:

 • szkła,
 • technorattanu,
 • drewna,
 • wikliny,
 • trzciny,
 • bambusa,
 • PCV.

Każda z osłon sprawdzi się na balkonie, więc decyzję dotyczącą materiału wykonania trzeba podjąć na podstawie własnego gustu, preferowanej stylistyki czy zasobności portfela. 

Coś do siedzenia - pufy na balkon i nie tylko

Przede wszystkim musimy mieć na balkonie wygodne meble do siedzenia. Bardzo wygodnym, lekkim i komfortowym rozwiązaniem mogą być pufy na balkon. Bez problemu znajdziemy różne modele, które dopasujemy do rozmaitych aranżacji balkonu. Jakimi innymi możliwościami dysponujemy? Meble na balkon do siedzenia to także:

 • fotele na balkon - z pewnością wydamy na nie więcej, niż na pufy, ale przede wszystkim uzyskamy większy poziom wygody dzięki oparciu na plecy i ramiona. Możliwy jest zakup różnych modeli (np. z wikliny, rattanu), ale pamiętajmy o tym, żeby wybierać z myślą o tym, czy nasz balkon będzie zadaszony. Uwaga - niektóre fotele na balkon trzeba będzie chronić przed deszczem.
 • krzesła na balkon - krzesło balkonowe również może się znaleźć wśród mebli balkonowych. Warto je zestawić ze stylowym stolikiem kawowym. Warto wybrać składane krzesła oraz dopasować do nich wygodniejsze poduszki. 
 • leżaki na balkon - opcja dla osób, które uwielbiają się opalać nie tylko na plaży.
 • leżanka na balkon - opcja pośrednia między meblem do siedzenia a takim, na którym spokojnie możemy wypoczywać leżąc. Warto dobrze zastanowić się nad doborem materaca do niej - liczy się nie tylko wygoda, ale też łatwość czyszczenia czy odporność na deszcz.

Zestaw mebli na balkon. Jakie wybrać?

Niekiedy dobrym wyborem może być zestaw mebli na balkon. Pozwoli to uniknąć kłopotów w zestawieniu ze sobą poszczególnych elementów. Fotele na balkon kupimy tutaj razem z wygodną kanapą, ale też stołem lub stolikiem kawowym. Wielkość zestawu jest uzależniona od ceny, materiałów, ale i od jego wielkości. Osoby, które posiadają dość dużą przestrzeń do zagospodarowania, mogą pozwolić sobie na komplet zawierający kwietnik na balkon lub nawet regał na balkon.

Leżaki na balkon. Jakie wybrać?

Jakie leżaki na balkon warto wybrać? Wiele zależy od nasłonecznienia i ilości miejsca. Wtedy, gdy mamy go niewiele, powinniśmy postawić raczej na leżak składany. Będzie to kompromis pomiędzy wygodą a niewielką przestrzenią.

Na jakie meble warto jeszcze zwrócić uwagę? Popularnością cieszą się ostatnio:

Huśtawka-kokon na balkon. Modne i stylowe rozwiązanie

 • Wiszący fotel to niebanalny, podwieszany mebel, który sprawdzi się w wielu miejscach - w ogrodzie, domu czy na balkonie. Tak zwane egg chairs swoją nazwę wzięły od kształtu, którym się wyróżniają - fotele przypominają bowiem jajo. Dzięki podwieszeniu kokon można delikatnie rozbujać, co dodatkowo sprzyja relaksowi. Konstrukcja stelażu wykonana jest z wytrzymałej stali, dzięki czemu fotel może utrzymać nawet do 150 kilogramów obciążenia - w wersji dla jednej osoby. Zazwyczaj sprzedawane są one z poduszkami, które dodatkowo zwiększają komfort użytkowania. 

Hamaki na balkon

 • Hamak na balkon to częsty wybór zwłaszcza w przypadku długich, ale wąskich balkonów. Zaletą tego rozwiązania jest to, że hamak można szybko złożyć i rozłożyć - w zależności od swoich potrzeb. Nie zajmuje więc wiele miejsca, co sprawdzi się zwłaszcza w przypadku mniejszych przestrzeni. Jest to też najbardziej ekonomiczna opcja. Sprawdzi się tu nawet podstawowy hamak turystyczny czy klasyczny. Przy większych przestrzeniach możliwy jest także zakup hamaka ze stojakiem.
Więcej o: