Basen do ogrodu. Który warto wybrać? Na co uważać?

Basen do ogrodu daje możliwość wspaniałej zabawy i relaksu dla dzieci i dorosłych. Warto jednak wybrać taki model, którego właściwości będą optymalnie dopasowane do naszych potrzeb. Na co zwracać uwagę?

Basen do ogrodu - dlaczego warto?

Przede wszystkim basen do ogrodu dla dzieci i dorosłych daje możliwość przyjemnego wypoczynku i to w przydomowym ogrodzie. Nie ma potrzeby udawania się na zatłoczone pływalnie lub odległe plaże. Wystarczy wolny czas i odpowiednio dobra pogoda. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednio duży basen do ogrodu musi być dobrany do naszych potrzeb. Najprostszy w montażu i jednocześnie trwały może być basen do ogrodu stelażowy. Jeśli jednak mamy nieco więcej czasu i środków, możemy postawić na trwalsze rozwiązanie. Wówczas dobrym wyborem może być basen do ogrodu do wkopania. Co jeszcze warto wiedzieć? 

Meble na balkon - jak stworzyć idealne miejsce na wypoczynek? Hamak, fotel, leżak czy huśtawka-kokon?Meble na balkon - jak stworzyć idealne miejsce na wypoczynek?

Jaki wybrać basen do ogrodu?

Zastanawiając się nad tym, jaki wybrać basen do ogrodu, warto wymienić najczęściej spotykane typy takiego wyposażenia. Trzeba przyznać, że zróżnicowanie produktów jest tu całkiem duże. Do wyboru mamy przede wszystkim: 

 • baseny dmuchane - łatwe w montażu, dość tanie i dobre przede wszystkim dla dzieci; należy bardzo uważać, żeby nie przebić materiału
 • baseny rozporowe - różnej wielkości baseny, które wykorzystują naturalne ciśnienie wody (uzyskują dzięki temu stabilność)
 • baseny stelażowe - konstrukcja stelażowa sprawia, że umiejętnie rozkładane, składane i przechowywane, mogą służyć przez kilka sezonów 
 • baseny betonowe (chodzi o basen do ogrodu wkopany) - znacznie bardziej wymagające i kosztowne, ale mogą służyć przez lata 
 • baseny kanadyjskie - wykonane ze stalowej blachy, która montowana jest na konstrukcji z profili
 • gotowe baseny poliestrowe - gotowe baseny z tworzywa sztucznego, które wkopuje się w ziemię. Proste w montażu, choć z reguły dość niewielkie
Zobacz wideo Basen "tylko dla orłów". Całkowicie przeszklony i wystaje 150 metrów nad ruchliwą ulicą

Jaki duży basen do ogrodu?

To, jak duży basen do ogrodu chcemy wybrać, zależy przede wszystkim od ilości dostępnego miejsca i tego, ile dzieci i dorosłych będzie się w nim domyślnie kąpać. Duże baseny to z reguły takie, które mają pojemność powyżej 15 000 l. Trzeba jednak pamiętać, że przy tak dużej ilości wody zupełnie nieopłacalne będzie jej częste wymieniane. Stąd czeka nas inwestycja w chemię basenową i pompę lub oczyszczacz wody. Jeśli jednak zwykle będą kąpały się dwie osoby, to lepiej wybrać mniejszy basen do ogrodu. Cena takiego sprzętu będzie mniejsza, ale też mniej kłopotów będziemy mieć z jego utrzymaniem we właściwym stanie. 

Jaki basen do ogrodu: Intex czy Bestway?

Warto też rozejrzeć się w ofercie liderów rynku. Jaki basen do ogrodu - Intex czy Bestway? W praktyce możemy podejmować decyzję o wyborze także jednej spośród wielu innych marek, jednak to dwie wymienione marki uchodzą za te, które najbardziej dbają o jakość swoich produktów. Zależy im również na tym, by rozwijać je w zgodzie z postępem technologii. Trudno więc tu o jednoznaczną odpowiedź, ale niewątpliwie baseny ogrodowe obu firm można traktować jako dość pewny wybór. 

Jaki basen do ogrodu: rozporowy czy stelażowy?

Wśród zwolenników popularnych typów basenów bardzo często pojawia się jeszcze inne pytanie: jaki basen do ogrodu wybrać - rozporowy czy stelażowy? W tym przypadku warto wskazać, że konstrukcje rozporowe bywają z reguły nieco słabsze. Co za tym idzie - ich żywotność może być mniejsza. Z kolei za basen do ogrodu stelażowy będziemy musieli zapłacić więcej i nasz domowy budżet zostanie bardziej obciążony. Co wybrać? Decyzja należy do inwestora.  

Co pod basen do ogrodu?

Bardzo istotne dla trwałości konstrukcji będzie to, co pod basen do ogrodu podłożymy. Przykładowe typy podkładów to: 

 • trawa
 • piasek
 • podest drewniany
 • kostka brukowa
 • wylewka betonowa
 • styropian
 • maty basenowe z tworzyw sztucznych

Meble ogrodowe. Zdjęcie ilustracyjneMeble ogrodowe. Jakie wybrać, gdzie przechować, z czego zrobić samemu?

Ile kosztuje basen do ogrodu?

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie ile kosztuje basen do ogrodu, nie jest wcale oczywista. W przypadku profesjonalnych basenów betonowych wykończonych płytkami może być to nawet 30-40 tys. zł. Duży wpływ na to mają ceny materiałów budowlanych. W przypadku przenośnych basenów do ogrodu mówimy o kwotach rzędu nawet 600 zł za niewielki basen rozporowy. Za stelażowy trzeba zapłacić już ok. 200 zł więcej. W każdym razie bardzo istotna jest tu kalkulacja tego, jaki właściwie produkt jest w stanie zadowolić nasze oczekiwania.  

Zobacz też: Huśtawka kokon hand-made, czy gotowy produkt?

Więcej o: