Trawa pampasowa- puszysta ozdoba idealna do domu lub ogrodu

Trawa pampasowa to efektowna bylina, która będzie mocnym akcentem w każdym ogrodzie. Szukasz nowej rośliny do kolekcji? Sprawdź, jak zadbać o trawę pampasową.

Co to jest pampas grass?

Alternatywna nazwa trawy pampasowej to kortaderia lub okolcz srebrzysty. Wyjątkowej urody bylina zaliczana jest do rodziny wiechlinowatych i pochodzi z Ameryki Południowej. Wiemy już w skrócie co to jest pampas grass, a jak wygląda? 

Trawa pampasowaTrawa pampasowa No-longer-here, pixabay

To roślina dwupienna, jej kępy porastają strzeliste liście w kolorze srebra. Średnia wysokość trawy pampasowej wynosi około 70 cm, ale w okresie kwitnienia można liczyć na efektowną ozdobę o wysokości nawet 2 m. Cechą charakterystyczną są puszyste kwiatostany w kolorze mlecznej kawy, które rosną na wysokość około 40 cm. Okres kwietnia przypada na jesień, w pełnej krasie można podziwiać ją od września do października. Zimą bez odpowiedniej ochrony istnieje duże ryzyko, że nie doczeka do wiosny. Jak dbać o trawę pampasową przez wszystkie pory roku? Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Trawa pampasowa - zasady uprawy 

Idealne stanowisko dla kortaderii powinno być słoneczne z żyzną, próchniczą ziemią bogatą w składniki odżywcze. Trawa pampasowa lubi umiarkowaną wilgoć, raczej nie przyjmie się na glebach gliniastych. Źle znosi wodę stojącą, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie sadzenie jej na lekkim pagórku, który można samodzielnie uformować. Trawa pampasowa to roślina z Ameryki Południowej, która nie lubi tradycyjnych, polskich zim. Po okresie kwitnienia warto otoczyć ją dodatkową opieką w postaci otuliny. Trawę pampasową sadzimy wiosną, dodatkowo wzmacniając roślinę nawozem organicznym. 

Zobacz też: Lilie- królewski kwiat w Twoim ogrodzie. Sprawdź zasady uprawy i pielęgnacji

Trawy pampasowe suszone - naturalne ogrodzenie i zimowa ozdoba 

Ze względu na imponujące rozmiary trawy pampasowe często wykorzystywane są w formie naturalnego ogrodzenia. Skutecznie osłonią nasz ogród od sąsiada lub ruchliwej ulicy. Po okresie kwitnienia roślinę należy przyciąć około 10 cm nad ziemią. Trawy pampasowe suszone stanowią idealną bazę do bukietów zimowych oraz naturalnych obrazów za szybą.  

Trawa pampasowa. Zdjęcie ilustracyjneTrawa pampasowa. Zdjęcie ilustracyjne Zakharova_Elena/shutterstock.com

Sztuczna trawa pampasowa - blisko oryginału

Współczesne sztuczne rośliny do złudzenia przypominają naturalne pierwowzory. Doskonałym przykładem w tej kategorii jest sztuczna trawa pampasowa, która sprawdzi się na przykład na zacienionym tarasie. Nie musimy pamiętać o regularnym podlewaniu i tylko oko wprawionego ogrodnika dostrzeże różnicę. Sztuczną wersję można kupić w różnych rozmiarach i kolorach, a nawet na różnych etapach rozwoju. Ceny wahają się od 30 do 150 zł. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Zobacz też: Araukaria: co to za roślina? Odmiany, cena, pielęgnacja

Więcej o: