Dzień wolny od pracy - na co można liczyć, gdy wypada w weekend?

Dzień wolny od pracy wypada w weekend? Sytuacja zmienia się cyklicznie, podczas gdy w jednym roku możemy zaplanować prawie tygodniowy urlop, w kolejnym majówka wypada w weekend, który prawie nie różni się od pozostałych. Jak będzie w tym roku? Sprawdźmy.

Święto w weekend a dzień wolny - co to oznacza dla pracownika? 

Kodeks pracy mówi o tym, że za święto, które wypada w sobotę, pracownikowi przysługuje dzień wolny, który można odebrać w innym terminie. Każde święto w weekend, które przypada w inny dzień niż niedziela, automatycznie obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin (w przypadku umowy o pracę możemy liczyć na dodatkowy, jednodniowy urlop). 

Hamak z koca, materiału lub brazylijski. Jak zrobić hamak? Zdjęcie ilustracyjne Hamak z koca, materiału lub brazylijski. Jak zrobić hamak?

Święto w weekend a dzień wolny 2021 - który dzień odbierzemy w tym roku? 

W tym roku do odebrania jest urlop za 1 maja, który wypada w sobotę. Niektórzy, idąc za ciosem, z pewnością chcą wiedzieć, czy za 3 maja 2021 przysługuje dzień wolny. Tutaj sprawa jest prosta. Szczegóły poniżej. 

Czy za 3 maja 2021 przysługuje dzień wolny - co z poniedziałkiem?

Święto Konstytucji 3 Maja wypada w poniedziałek, jest to dzień wolny od pracy, nie musimy więc zjawiać się w tym czasie w biurze. A co jeśli szef poprosi nas o obecność od początku tygodnia? To kwestia umowna, można porozumieć się w sprawie urlopu w dowolnie wybrany dzień przez pracodawcę i pracownika. Odpowiedź na pytanie, czy za 3 maja 2021 przysługuje dzień wolny, brzmi: tak, ale należy wziąć pod uwagę sytuacje wyjątkowe oraz zaplanowane dyżury. 

Zobacz też: Stolik na balkon- czy można stworzyć prawdziwą oazę na małej przestrzeni?

Od kiedy jest majówka - kalendarz 

W 2021 roku majówkę rozpoczniemy w Święto Pracy, czyli 1 maja, który w tym roku wypada w sobotę. To dzień ustawowo wolny od pracy. Ze względu na to, że wypada w sobotę, zgodnie z informacjami powyżej za pierwszy dzień tegorocznej majówki należy nam się dzień wolny w innym terminie. Wiemy już od kiedy jest majówka, czas sprawdzić ile dni wolnych od pracy w majówkę poświęcimy na wypoczynek. 

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

Ile dni wolnych od pracy w majówkę- jak wydłużyć weekend?

W tym roku weekend majowy nie oznacza wielu dni na wypoczynek. Ile dni wolnych od pracy w majówkę 2021? Standardowy weekend wydłuża nam się tylko o 1 dzień, czyli poniedziałek (Święto Konstytucji 3 Maja). Jednak przy założeniu, że do odebrania mamy dodatkowy dzień za sobotę warto wziąć urlop 30 kwietnia lub 4 maja. Tym prostym sposobem majówka potrwa aż 4 dni (od piątku do poniedziałku lub od soboty do wtorku).

Piękny balkon. Zdjęcie ilustracyjne Piękny balkon. Sprawdzone patenty na aranżację balkonu

Dzień wolny od pracy w kontekście obostrzeń 

Tegoroczna majówka przypada na trzecią falę koronawirusa, która właśnie przetacza się przez Polskę. W związku z zaistniałą sytuacją nadal obowiązuje nas:

  • zakaz zgromadzeń, 
  • dystans społeczny,
  • nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych

Co więcej, w czasie majówki nie będzie można korzystać z hoteli. To nie oznacza, że ten rok jest całkiem spisany na starty. Zawsze można wybrać się na jednodniową wycieczkę lub urządzić grilla w gronie najbliższych we własnym ogródku. Właściciele mieszkań w bloku mogą grillować na patelni lub grillu elektrycznym na balkonie. A po pysznym posiłku wybrać się na długi spacer lub rowerową przejażdżkę po okolicy.

Zobacz też: Piec do pizzy ogrodowy. Jak go zrobić?

Więcej o: