To ostatni dzwonek na wysiew pomiodrów. Kiedy siać pomidory? [KALENDARZ]

Kiedy siać pomidory? Najlepiej zrobić to bardzo wczesną wiosną. Z pewnością wielu z nas chciałoby mieć pomidory na balkonie lub w ogródku z własnego krzaczka. Wysiew pomidorów oraz ich pielęgnacja zależą głównie od słońca, dlatego warto sprawdzić, jaki okres jest najlepszy do ich wysiewu

Kiedy siać pomidory? Wysiew pomidorów

Najlepszym terminem na wysiew pomidorów to początek wczesnej wiosny, najlepiej w połowie marca. Niekiedy zdarza się, że wysiewy wykonywane są już pod koniec lutego, ale w tym przypadku konieczne jest aby po odpowiednim czasie wysadzić sadzonki do ogrzewanej szklarni lub tunelu foliowego. Ważne jest aby sadzonki sadzić na stanowiska pod ogrzewanymi osłonami jak tylko osiągną odpowiednią wielkość.

Kiedy siać koper ogrodowy, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie koperku. Zdjęcie ilustracyjneKiedy siać koper ogrodowy, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie koperku

Należy również pamiętać, że polskie lato nie jest bardzo długie, dlatego aby warzywa zdążyły dojrzeć maksymalny termin wysiewu pomidorów to połowa kwietnia, macie więc na to ostatnią chwilę!

Kiedy siać pomidory? Kiedy siać pomidory na rozsadę?

Najbardziej znany wysiew pomidorów w Polsce to uprawa pomidorów z rozsady. Samodzielna produkcja nie należy do najłatwiejszych ale z pewnością może być źródłem dużej satysfakcji. Na produkcję rozsady potrzeba 50-60 dni. Rośliny powinny być gotowe do przeniesienia na miejsce docelowe w drugiej lub trzeciej dekadzie maja, dlatego siew pomidorów przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia.

Zobacz wideo Spróbujcie koniecznie!

Kiedy siać pomidory - kalendarz

Aby nasze plony wyrosły i były dorodne, warto wiedzieć, kiedy siać pomidory dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kalendarz ogrodnika. Dzięki niemu można poznać prawidłowy termin wysiewu warzyw. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy w naszym ogrodzie jest dużo różnych gatunków roślin i ciężko zapamiętać wszystkie terminy wysiewania. Sprawdź zatem kiedy siać pomidory na rozsadę.

Kalendarz siewu nasion na rozsadę - luty, marzec, kwiecień 

Kalendarz siewu pomidorów z rozsady - maj, czerwiec 

Niewielu z nas wie, ale duży wpływ na wegetację roślin ma nie tylko pogoda, ale także księżyc, dlatego należy pamiętać aby przy wykonywaniu prac w ogrodzie uwzględnić fazę w jakiej się znajduje. Według kalendarza księżycowego najlepszą porą na sadzenie pomidorów jest faza gdy księżyc jest w pełni. To również dobra pora na wysiew także innych warzyw takich jak brukselka, kapusta, cebula marchew czy rzodkiewka. Sprawdź zatem konkretne daty wysiewu pomidorów według kalendarza księżycowego na 2021 rok.

Jak rośnie ogórek? Porady jak krok po kroku rozpocząć uprawę ogórków. Zdjęcie ilustracyjneJak rośnie ogórek? Porady jak krok po kroku rozpocząć uprawę ogórków

Kalendarz siewu pomidorów na kwiecień 2021 - ostatni dzwonek na wysiew pomidorów

Co w przypadku jeśli nie zdążyliście wysiać pomidorów? Nadal możecie zrobić to w kwietniu, jeszcze nic straconego. Dodatkowo, w kwietniu i maju można kupić gotową rozsadę np. na bazarach lub w sklepach ogrodniczych nastawionych na warzywa. Warto sprawdzić w internecie gdzie kupić takie rozsady, dodatkowo czasem zdarza się, że pod ogrodzeniem sklepów ustawiają się rolnicy i ogrodnicy sprzedający rozsady z własnych upraw.

Zobacz też: Sadzenie dymki. Jak wyhodować własną cebulę dymkę?

Więcej o: