Kiedy jest i ile trwa majówka 2021? To dni od 1 do 3 maja, które w tym roku wypadają od soboty do poniedziałku. Zazwyczaj jest to czas, który Polacy spędzają aktywnie - na wyjazdach po kraju i za granicą, ale także na spotkaniach z przyjaciółmi podczas grilla. W ubiegłym roku majówka miała zdecydowanie bardziej kameralny charakter ze względu na obostrzenia i wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie. Mimo zaawansowanego procesu szczepień wciąż przybywa osób zakażonych, a sytuacja służby zdrowia jest dramatyczna. Dlatego tegoroczną majówkę warto spędzić z dala od ludzkich skupisk, a planowane wyjazdy odłożyć lub zamienić na jednodniowe wypady.
Rząd przedstawił listę obostrzeń, które będą obowiązywały aż do majówki 2021. Najważniejszym z nich jest to, że zarówno branża turystyczna jak i gastronomia hotelowa zostają zamknięte przynajmniej do 3 maja. Oznacza to, że w poważny sposób ograniczone zostają tradycyjne wyjazdy majowe.
Pogoda na majówkę 2021 nie będzie nas rozpieszczać. W różnych rejonach Polski możemy spodziewać się zachmurzenia, ale też przelotnych opadów deszczu przerywanych słonecznymi epizodami. Taka pogoda raczej nie sprzyja grillowaniu, chyba że wykorzystamy w tym celu zadaszony taras lub altanę.
Ile jest dni wolnych od pracy w majówkę 2021? Jako że w tym roku majówka w większości przypada w weekend, wielu osobom nie uda się znacząco jej przedłużyć. Wiadomo jednak, że za święto przypadające w sobotę (1 maja mamy Święto Pracy) pracodawcy mają obowiązek udzielić pracownikom dnia wolnego w tygodniu. Część z nich zdecydowała się zrobić to już 4 maja, co oznacza, że część osób zyska 4-dniowy weekend: od soboty do wtorku.
A co z 3 maja? Czy przysługuje nam dzień wolny? 3 maja wypada w 2021 roku w poniedziałek i jest to ustawowo dzień wolny od pracy. Z kolei dodatkowy dzień wolny przysługuje pracownikom z tytułu wypadającego w sobotę Święta Pracy. Kiedy zostanie on udzielony, zależy od porozumienia pracodawcy i pracowników.
Pamiętajmy, że mimo poluzowania obostrzeń należy w dalszym ciągu zachowywać szczególną ostrożność, gdyż epidemia koronawirusa wciąż trwa i zbiera ogromne żniwo, nie tylko wśród seniorów, ale także wśród coraz młodszych osób. Dlatego czyniąc plany na majówkę 2021, starajmy się maksymalnie ograniczyć kontakty z obcymi osobami. Na wycieczki wybierajmy miejsca, gdzie nie ma dużych skupisk ludzkich. W miarę możliwości starajmy się pozostać w domu w otoczeniu najbliższych osób.
Zobacz też: Grill elektryczny na balkon - sprawdź, jak nie narazić się sąsiadom
Zastanawiasz się, jakie wydarzenie upamiętnia Święto Konstytucji 3 maja? Jest ono obchodzone na pamiątkę ustanowienia pierwszej polskiej konstytucji, która została uchwalona 3 maja 1791 jako pierwsza w Europie i druga na świecie. Akt ten był nowatorski w okresie, w którym powstał. Pokładano w nim nadzieję, że uda się zreformować i zabezpieczyć przed upadkiem Rzeczpospolitą. W jego tworzeniu wzięło udział szereg znanych osobistości jak m.in. Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Adam Stanisław Krasiński.
2 maja świętujemy z kolei Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to ważny dzień, który uświadamia nam wagę symboli narodowych i konieczność ich poszanowania. Wśród symboli narodowych znajdziemy nie tylko flagę, ale także godło oraz hymn narodowy. Na większości domów, ale też na budynkach użyteczności publicznej czy innych przestrzeniach gdzie gromadzą się ludzie, można w tym dniu zobaczyć wywieszoną flagę, która powinna być wyeksponowana na honorowym miejscu.
Należy pamiętać, że znieważenie symboli narodowych jest czynem zabronionym, zagrożonym karą grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.
Zobacz też: Zabawki do ogrodu dla dzieci w różnym wieku. Sprawdź top listę rodziców