Irlandia. Lidl będzie rozdawał darmowe podpaski i tampony

Z badań wynika, że aż 50 procent dziewcząt w Irlandii w wieku od 12 do 19 lat nie stać na zakup środków higienicznych, które są niezbędne w czasie menstruacji. Z problemem postanowiła zawalczyć sieć sklepów Lidl.

Skutki ubóstwa menstruacyjnego zaczęły dostrzegać kolejne rządy na świecie. Darmowe podpaski pojawiły się w szkołach i na uczelniach między innymi w Szkocji, Francji, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii. Do walki z problemem dołączy także irlandzki Lidl we współpracy z organizacjami Homeless Period Ireland i The Simon Communities of Ireland.

Ubóstwo menstruacyjne w Irlandii

Szacuje się, że w Irlandii problem ubóstwa menstruacyjnego dotyczy co drugiej kobiety w wieku od 12 do 19 lat. Sieć sklepów Lidl postanowiła zawalczyć z tym zjawiskiem. W ten sposób stanie się pierwszym dużym sprzedawcą detalicznym zobowiązującym się do wydawania każdego miesiąca jednego darmowego pudełka podpasek lub tamponów na osobę.

Zobacz wideo W Afryce menstruacja to temat tabu, więc postanowiła działać:

Darmowe środki higieniczne w irlandzkim Lidlu

Podpaski lub tampony będą wydawane już od 3 maja 2021 roku. Co istotne, kupony (o które można starać się za pośrednictwem aplikacji Lidl Plus) będą odnawiane co miesiąc. Przewidziane jest jedno opakowanie na jedną osobę. Kupon należy okazać w sklepie przy kasie.

 

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce

Ubóstwo menstruacyjne to także poważny problem w naszym kraju. Jak wynika z badań Kulczyk Foundation, nawet co piątej kobiecie w Polsce zdarza się nie mieć środków na zakup podpasek czy tamponów. Nie dziwi więc fakt, że w ostatnich latach coraz więcej osób chce walczyć z tym zjawiskiem. Niedawno informowaliśmy o powstaniu Okresowej Koalicji, w ramach której największe polskie organizacje kobiece połączyły siły, by walczyć z ubóstwem menstruacyjnym. - Wierzymy, że ten rok będzie początkiem kompleksowych zmian w życiu publicznym i społecznym w Polsce w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, a kolejne lata przyniosą długofalowe efekty naszych działań - napisały działaczki w manifeście Okresowej Koalicji.

Więcej o: