Jak wyczyścić przypalone żelazko? Najbardziej skuteczne będą produkty, które masz już w domu

Żelazko, które zostawia na ubraniach brązowe ślady, to zmora wielu osób. Powodem może być nadpalenie tworzywa, z którego wykonany jest sprzęt. Jak wyczyścić przypalone żelazko? Domowe sposoby są najlepsze. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Żelazko, jeśli jest przypalone, nie tylko niszczy ubrania, ale również sprawia, że zapach spalenizny jest wyczuwalny w całym mieszkaniu. Często powodem przypalenia żelazka jet jego niewłaściwa eksploatacja: ustawienie nieodpowiedniego do tkaniny programu, albo zbyt wysokiej temperatury. Wówczas nadpala się tworzywo, z którego wykonany jest spód żelazka i powstaje na nim ciemnobrązowy nalot. Jak się go pozbyć? Oto kilka domowych sposobów, które w skuteczny sposób pomogą ci uporać się z problemem. 

Zobacz wideo Czyścimy akcesoria kuchenne - sztućce, drewniane łyżki, deskę do krojenia i naczynia

Jak wyczyścić przypalone żelazko octem?

Bawełnianą ściereczkę zwilż octem i przetrzyj nią spód żelazka. Ocet ma właściwości odkamieniające a połączony z wodą potrafi zdziałać cuda. W następnym kroku przygotuj roztwór z ciepłej wody i octu, mieszając składniki w proporcjach 50:50 i wlej je do zbiornika. Przestaw żelazko na tryb parowania. Kiedy roztwór całkowicie wyparuje, powinno być już czyste. Jeśli się nie udało - powtórz czynność. Na koniec przepłucz pojemnik.

Jak wyczyścić żelazko pastą do zębów?

Drugim, ale równie skutecznym sposobem jest czyszczenie żelazka pastą do zębów. Ta metoda najlepiej sprawdza się, jeśli sprzęt ma aluminiowy spód. Na bawełnianą ściereczkę nałóż pastę i energicznie przetrzyj przypaloną część sprzętu, aż zeskrobiesz wszystkie niepożądane elementy. Potem umyj żelazko wilgotną ściereczką i dokładnie sprawdź, czy resztki pasty nie dostały się do otworów. 

Jak wyczyścić żelazko tabletką przeciwbólową?

To szybka i prosta metoda, dla wszystkich, którzy mają w apteczce tabletki z paracetamolem. Wystarczy przeciągnąć energicznie pigułką po powierzchni prasującej a później przetrzeć spód sprzętu zwilżoną ściereczką. Po przypaleniu nie powinno być śladu.

Jak wyczyścić żelazko sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona uwielbiana jest przez amatorów sprzątania domowymi sposobami. Czyści wszystko, więc poradzi sobie także z żelazkiem, o ile wykonane jest ze stali. W przypadku powierzchni teflonowej czy aluminiowej musisz skorzystać z innej metody. Dwie łyżeczki sody wymieszaj z wodą destylowaną i nałóż na spód żelazka. Po 15 minutach zmyj razem z zabrudzeniami. 

Więcej o: