Parasol ogrodowy, czyli pod osłoną w stylu DIY

Parasol można kupić, zrobić samodzielnie lub odnowić. Szukasz pomysłu na odrobinę cienia na balkonie lub w ogrodzie? Sprawdź patenty, które mogą Ci się przydać.

Materiał na parasol ogrodowy i dobór odpowiedniego koloru

Zanim przejdziemy do realizacji pomysłu z parasolem w roli głównej, warto poświęcić chwilę na etap projektowania przestrzeni. Nie oznacza to, że musisz od razu pracować w profesjonalnym programie. Wystarczy zwykły rysunek lub kolaż ze zdjęć znalezionych w internecie. Parasol powinien pasować do mebli ogrodowych oraz klimatu ogrodu

 • Na nowoczesnej przestrzeni zdecydowanie lepiej będą się prezentowały parasole grafitowy. 
 • Z białą elewacją budynku ładnie kontrastuje też kolor czarny.
 • Do ogrodów i balkonów w stylu prowansalskim idealny będzie granat. 
 • Przy dużej ilości elementów drewnianych zdecydowanie najlepsza będzie zieleń. 

Liczy się też materiał na parasol ogrodowy, który musi być nieprzemakalny oraz łatwy w czyszczeniu. Najgorzej z upływem czasu radzą sobie białe parasole, zwłaszcza na balkonach w bloku, gdzie z ulicy przenosi się na nie dużo kurzu i z pewnością pojawią się ślady po ptakach. Część osób ma też duży problem z wyborem odpowiedniej podstawy. Szczegóły poniżej. 

Jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy, tak aby było bezpiecznie? 

Plastikowe podstawy dostępne w sklepie są tanie, ale aby nasz parasol był stabilny, należy do nich wlać wodę lub wsypać piasku. Plastikowa stopa nie utrzyma dużego parasola. Profesjonalna stopa do dużego parasola to dość duży wydatek, doliczając koszt samego grzybka, za parasol zapłacimy od 200 nawet do 3 tysięcy złotych. Jest też duże prawdopodobieństwo, że tańsze, lżejsze wersje przewrócą się przy pierwszym podmuchu wiatru. Wyjściem z sytuacji może być własna baza. Jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy? 

 • Najprostszy sposób to otwór zalany betonem wraz z elementem pod parasol. Dla ułatwienia i lepszego kształtu można najpierw wkopać w ziemię dużą, metalową puszkę. 
 • Drugim skutecznym sposobem jest odlew formy, do której nalewamy beton, do którego przed zagęszczeniem wkładamy element podtrzymujący parasol. 
 • Niektórzy stosują też metodę z dużym kamieniem, w którym należy wywiercić otwór, włożyć końcówkę i dodatkowo unieruchomić ją przy pomocy silikonu lub kleju do betonu. 
 • Nóżkę na bazie krzyżaka można też włożyć w wiklinowy koszyk, do którego następnie naładujemy dużą ilość kamieni.
Zobacz wideo Balkonowy kwietnik ze skrzynki po owocach. Efekt murowany, a wykonanie dziecinnie proste!

Jak naprawić parasol ogrodowy?

 1. Wszystko zależy od rozmiaru szkody, na przykład na rozerwany materiał można nakleić łatkę podobną do tej, którą stosuje się przy materacach lub namiotach. Rozerwanie możemy też zaszyć, nić w kolorze materiału, nie powinna być widoczna. 
 2. Parasol, z którego zeskoczyła końcówka, nie stanowi żadnego problemu, tutaj postępujemy dokładnie tak, jak w przypadku parasola od deszczu. Po naprężeniu materiału element należy po prostu przywrócić na swoje miejsce. Brakujące części można dokupić. 
 3. Na złamane ramię pomoże taśma hydrauliczna, ale to raczej przy delikatnych parasolach z plastiku. 
 4. Złamaną nogę można wymienić lub zastąpić podobną końcówką.  

Wiemy już, jak naprawić parasol ogrodowy, a może warto pomyśleć nad wykonaniem własnego  parasola z naturalnych materiałów?

Zobacz też: Siedzisko. Jakie wybrać do użytkowania na balkonie?

Jak uszyć parasol ogrodowy?

Zastanawiasz się, jak uszyć parasol ogrodowy? To zdecydowanie ambitny plan, ale możliwy w realizacji. Do uszycia parasola w formie żagla będziemy potrzebować: 

 • maszyny do szycia
 • grubych nici 
 • materiału może być nieprzemakalny, ale dobrze sprawdzi się też każdy inny materiał 
 • metalowych oczek i linki 

Z materiału wykrawamy kształt żagla: zwykły prostokąt lub równoległobok. Następnie podszywamy materiał na bokach, tak, aby została tam przestrzeń. Przez powstałe tunele można przepleść linkę lub przepleść ją tylko na bokach wpinając w materiał metalowe okręgi. Wiemy już jak uszyć parasol ogrodowy w kształcie żagla, a co w przypadku, gdy nie możemy tego zrobić i nie chcemy czekać? 

Zobacz też: Doniczka: rodzaje. Rośliny do donic na taras i balkon

Jaki parasol ogrodowy kupić przez internet? 

Odpowiedź na pytanie, jaki parasol ogrodowy kupić, aby pasował do naszej przestrzeni, zależy od kształtu balkonu. O ile na tarasie lub w ogrodzie wszystko jest jasne, to tradycyjny parasol pionowy może nie zmieścić się na wąskim balkonie. W tym przypadku pomocna będzie opcja ''złamania'' stopki pod odpowiednim kątem. W internecie bez trudu kupimy też parasol prostokątny lub kwadratowy. Jaki parasol ogrodowy wybrać na bardzo słoneczny balkon? Możliwość manewrowania grzybkiem pozwala na najlepszą ochronę przed wędrującym słońcem.

Jak wyczyścić parasol ogrodowy w kolorze białym? 

Jak odświeżyć parasol ogrodowy? Dobrym rozwiązaniem będzie wyszorowanie parasola popularnym środkiem czyszczącym do łazienek. Ten sam sposób stosuje się w przypadku białych butów. Wystarczy namoczyć gąbkę wodą, nalać białą maź i następnie okrężnymi ruchami wyczyścić materiał. Na koniec dokładnie spłukujemy parasol wodą i pozwalamy mu wyschnąć w rozłożonej formie. Wiemy już jak wyczyścić parasol ogrodowy w kolorze białym, a co z kolorowym? Tutaj lepszym rozwiązaniem będzie delikatniejszy płyn do naczyń. 

Jak zamontować parasol ogrodowy? Zgodnie z instrukcją 

Parasole ogrodowe to dość duże konstrukcje, nie warto ryzykować wywrotki, zwłaszcza gdy pod parasolem bawi się dziecko. Do montażu bardzo dużych parasoli należy użyć równie dużej stopy. Po zakupie wszystkich elementów najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak zamontować parasol, jest instrukcja producenta. Małe parasole plastikowe można montować bez przeszkód, to o czym należy pamiętać to woda w stopie, inaczej parasol na pewno odfrunie. 

Zobacz też: Krzesełka na balkon. Które modele sprawdzą się najlepiej?

Więcej o: