Zanim przejdziemy do realizacji pomysłu z parasolem w roli głównej, warto poświęcić chwilę na etap projektowania przestrzeni. Nie oznacza to, że musisz od razu pracować w profesjonalnym programie. Wystarczy zwykły rysunek lub kolaż ze zdjęć znalezionych w internecie. Parasol powinien pasować do mebli ogrodowych oraz klimatu ogrodu.
Liczy się też materiał na parasol ogrodowy, który musi być nieprzemakalny oraz łatwy w czyszczeniu. Najgorzej z upływem czasu radzą sobie białe parasole, zwłaszcza na balkonach w bloku, gdzie z ulicy przenosi się na nie dużo kurzu i z pewnością pojawią się ślady po ptakach. Część osób ma też duży problem z wyborem odpowiedniej podstawy. Szczegóły poniżej.
Plastikowe podstawy dostępne w sklepie są tanie, ale aby nasz parasol był stabilny, należy do nich wlać wodę lub wsypać piasku. Plastikowa stopa nie utrzyma dużego parasola. Profesjonalna stopa do dużego parasola to dość duży wydatek, doliczając koszt samego grzybka, za parasol zapłacimy od 200 nawet do 3 tysięcy złotych. Jest też duże prawdopodobieństwo, że tańsze, lżejsze wersje przewrócą się przy pierwszym podmuchu wiatru. Wyjściem z sytuacji może być własna baza. Jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy?
Wiemy już, jak naprawić parasol ogrodowy, a może warto pomyśleć nad wykonaniem własnego parasola z naturalnych materiałów?
Zobacz też: Siedzisko. Jakie wybrać do użytkowania na balkonie?
Zastanawiasz się, jak uszyć parasol ogrodowy? To zdecydowanie ambitny plan, ale możliwy w realizacji. Do uszycia parasola w formie żagla będziemy potrzebować:
Z materiału wykrawamy kształt żagla: zwykły prostokąt lub równoległobok. Następnie podszywamy materiał na bokach, tak, aby została tam przestrzeń. Przez powstałe tunele można przepleść linkę lub przepleść ją tylko na bokach wpinając w materiał metalowe okręgi. Wiemy już jak uszyć parasol ogrodowy w kształcie żagla, a co w przypadku, gdy nie możemy tego zrobić i nie chcemy czekać?
Zobacz też: Doniczka: rodzaje. Rośliny do donic na taras i balkon
Odpowiedź na pytanie, jaki parasol ogrodowy kupić, aby pasował do naszej przestrzeni, zależy od kształtu balkonu. O ile na tarasie lub w ogrodzie wszystko jest jasne, to tradycyjny parasol pionowy może nie zmieścić się na wąskim balkonie. W tym przypadku pomocna będzie opcja ''złamania'' stopki pod odpowiednim kątem. W internecie bez trudu kupimy też parasol prostokątny lub kwadratowy. Jaki parasol ogrodowy wybrać na bardzo słoneczny balkon? Możliwość manewrowania grzybkiem pozwala na najlepszą ochronę przed wędrującym słońcem.
Jak odświeżyć parasol ogrodowy? Dobrym rozwiązaniem będzie wyszorowanie parasola popularnym środkiem czyszczącym do łazienek. Ten sam sposób stosuje się w przypadku białych butów. Wystarczy namoczyć gąbkę wodą, nalać białą maź i następnie okrężnymi ruchami wyczyścić materiał. Na koniec dokładnie spłukujemy parasol wodą i pozwalamy mu wyschnąć w rozłożonej formie. Wiemy już jak wyczyścić parasol ogrodowy w kolorze białym, a co z kolorowym? Tutaj lepszym rozwiązaniem będzie delikatniejszy płyn do naczyń.
Parasole ogrodowe to dość duże konstrukcje, nie warto ryzykować wywrotki, zwłaszcza gdy pod parasolem bawi się dziecko. Do montażu bardzo dużych parasoli należy użyć równie dużej stopy. Po zakupie wszystkich elementów najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak zamontować parasol, jest instrukcja producenta. Małe parasole plastikowe można montować bez przeszkód, to o czym należy pamiętać to woda w stopie, inaczej parasol na pewno odfrunie.
Zobacz też: Krzesełka na balkon. Które modele sprawdzą się najlepiej?