Przesadzanie kwiatków doniczkowych nie musi być trudne. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o rośliny

Kwiaty doniczkowe przesadzamy zazwyczaj wiosną. Jest to zabieg pielęgnacyjny roślin, który wzbudza często wiele obaw. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebne. Kwiaty pięknie prezentują się w domu i na balkonie, warto dowiedzieć się jak prawidło o nie zadbać w tym sezonie. To bardzo łatwe!

Przesadzanie kwiatów to prosta czynność, która jest niezbędna, abyśmy mogli cieszyć się ich pięknym wyglądem. Niezależnie od rodzaju rośliny, istnieje kilka podstawowych zasad, które musisz znać. Odpowiednia ziemia i doniczka, to priorytet. Dowiedz się, jakie wybrać, aby nie zaszkodzić swoim roślinom. Jeśli nie chcą kwitnąć, lub zmieniły kolor, być może przesadzenie da im drugie życie i zdołasz je uratować. Co jeszcze musisz wiedzieć?

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny i ich potrzeby

Przesadzanie roślin jest bardzo proste. Jak prawidłowo wykonywać tą czynność?

Przesadzanie roślin najczęściej ma miejsce wiosną. Znak, że twoje kwiaty potrzebują nowego podłoża może być bardzo różny. Sprawdź, czy przede wszystkim korzenie twoich kwiatów nie wystają poza donicę. Jeśli kwiaty nie kwitną, lub nie dają pędów na wiosnę, to znak, że natychmiast musisz zmienić doniczkę i ustabilizować ich warunki do życia. Pogorszony wygląd całej rośliny, lub żółkniejące liście, to także alarm, że dzieje się coś niedobrego. Zanim zestresujesz się na dobre, przeczytaj, co należy zrobić, aby je uratować. Przesadzanie kwiatów powinno mieć miejsce raz do roku, najlepiej w okresie od lutego, do kwietnia. Kwiaty należy także przesadzić od razu po ich zakupie

Przesadzanie kwiatów krok po kroku. Od czego zacząć?

Przede wszystkim, przygotuj miejsce do przesadzania roślin. Foliowa płachta, lub papierowe gazety świetnie się do tego sprawdzą. Czynność wykonaj na ziemi, lub dużym, kuchennym stole. Nie spiesz się i cierpliwie wykonuj polecenia. Na początku wybierz donicę z otworami na dnie. Kup świeżą ziemię dla roślin doniczkowych, a także keramzyt, żwir, piasek i torf. Pamiętaj, że doniczka musi być większa od tej poprzedniej, twoja roślina rośnie i potrzebuje odpowiedniego miejsca. 

Kilka do kilkunastu godzin przed rozpoczęciem przesadzania, należy podlać kwiaty wodą. Nie przesadź, aby nie przyczynić się do ich gnicia. Odstaw je w bezpieczne miejsce i kolejnego dnia rozpocznij przesadzanie. Po wyjęciu kwiatka z doniczki, należy oczyścić bryłę korzeniową z niepotrzebnych kawałków zbrylowanej ziemi. Wyschnięte, zasuszone korzenie usuń ostrożnie ostrym nożem. To samo zrób z liśćmi, które zwiędły. Podcięcie korzeni sprawi, że twoja roślina będzie bujniej rosnąć. Dno doniczki wysyp warstwą drenażową, następnie przymierz kwiat, kierując go korzeniami w dół. Wierzchnią warstwę delikatnie dociśnij. Zasyp ziemią, aby roślina znajdowała się centralnie na środku donicy. Rośliny należy dokładnie wymyć i oczyścić z kurzu, możesz tą czynność wykonać pod prysznicem, lub z pomocą węża ogrodowego. Nawożenie roślin wykonaj nie wcześniej, niż po upływie 2/3 godzin. Chroń przed nadmiernym słońcem i ciesz się patrząc, jak powracają do życia. 

Więcej o: