Rośliny balkonowe to w przeważającej mierze gatunki jednoroczne, które charakteryzują się obfitym kwitnieniem. Jednak nie każdy decyduje się uprawiać na swoim balkonie właśnie takie rośliny. Niektórzy ze względu na panujące na balkonie warunki muszą ograniczyć się do mniej wymagających gatunków. Jednym z nich są ozdobne trawy, które występują w wielu ciekawych odmianach. Oto trawa ozdobna na balkon polecana do uprawy pojemnikowej:
Rukola na balkonie? W pojemnikach można też z powodzeniem uprawiać rukolę, która jest doskonałym dodatkiem do dań, ale też bardzo dobrze prezentuje się wysadzona w donicach. Jej zaletą jest to, że nie ma wielkich wymagań, a najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych.
Rośliny na balkonie muszą być odpowiednio dostosowane do warunków panujących na nim. W zależności od orientacji balkonu względem stron świata należy odpowiednio dobrać gatunki roślin, biorąc pod uwagę to, jaki poziom nasłonecznienia tolerują. Poniżej znajdziesz przykłady roślin:
Kwiaty na balkon. Zdjęcie ilustracyjne Leigh Trail/shutterstock.com
Na balkonie można też uprawiać niektóre gatunki roślin oczyszczających powietrze, które zazwyczaj trzymamy w warunkach domowych. Jedną z nich jest skrzydłokwiat, który można umieścić na balkonie lub tarasie, kiedy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 15°C. Jest to piękna i dostojna roślina, która znana jest ze swoich właściwości w zakresie oczyszczania powietrza. Warto mieć ją w salonie lub sypialni, zaś latem na tarasie.
Skrzydłokwiat - pielęgnacja, uprawa, odmiany, choroby pixabay.com
Wśród zwisających roślin na balkon warto wziąć pod uwagę truskawkę. Owszem! Dostępne są obecnie odmiany truskawki, które nadają się do uprawy pojemnikowej na balkonie, a co więcej można je umieścić w wiszącej donicy - w ten sposób zyskamy nie tylko ozdobę, ale również stały dostęp do świeżych, bezpiecznych truskawek.
Posiadacze kotów zwracają szczególną uwagę, aby rośliny na ich balkonach i tarasach były bezpieczne dla zwierząt. Na liście roślin bezpiecznych dla kota do uprawy balkonowej znajdują się:
Rośliny balkonowe dzielimy głównie na te, które wymagają słonecznego stanowiska oraz te cieniolubne. Jeśli posiadasz balkon południowy lub wschodni, wówczas rozglądać należy się za tymi wymagającymi dużych ilości słońca. Dobrze sprawdzą się tu m.in. pelargonie, które są bardzo odporne, ale też surfinie (te wymagają obfitego podlewania). Idealnie w takich warunkach odnajdzie się też silnie ukwiecona bugenvilla czy pięknie wybarwiony koleus Blumego.
Z kolei na balkonie, gdzie przez przeważającą ilość dnia jest ciemno i dość chłodno radę dadzą sobie cieniolubne funkie, ale też kwitnące drobniutkimi kwiatami o jasnych, pastelowych kolorach żurawki. Mogą tam bez problemów rosnąć także niezapominajki, begonie, ale też cisy, bukszpany czy tuje.
Zobacz też: Dipladenia, mandevilla- wszystkie sekrety pielęgnacji