Jak oddychać w maseczce podczas ciepłych dni? O tym musisz pamiętać

Poprawne noszenie maseczki ochronnej jest bardzo istotne w kwestii ograniczania transmisji koronawirusa. Niestety, wiele osób skarży się na trudności z oddychaniem, a niektórzy mają nawet wrażenie dużności. Problem ten może narastać, gdy temperatura na dworze zaczyna być coraz wyższa. Jak zatem poradzić sobie z oddychaniem w maseczce podcza ciepłych dni?
Zobacz wideo Czy noszenie maseczki na otwartym powietrzu ma sens?

Jak oddychać w maseczce podczas wysokich temperatur?

Uczucie duszności oraz problemy z oddychaniem podczas noszenia maseczki ochronnej wynikają najczęściej z nieprawidłowego oddychania. Poprawny sposób to spokojne oddychanie przez nos, podczas gdy większość osób robi to przez usta. Co więcej, oddychają zbyt szybko, przez co oddech jest płytszy, a zasłonięcie ust oraz nosa dodatkowo potęguje dyskomfort i sprawia, że szybciej się męczymy. Kluczem do komfortowego noszenia maseczki podczas ciepłych dni jest zatem oddychanie przez nos. Ten sposób nie tylko jest zdrowszy, gdyż nos jest swego rodzaju filtrem powietrza, lecz także sprawia, że dostarczamy sobie więcej tlenu. Ponadto, oddychanie przez nos sprawia, że często noszone wiosną i latem okulary przeciwsłoneczne są mniej zaparowane

Co zrobić, by podczas noszenia maseczki nie parowały okulary?

Nie da się ukryć, że pomimo wielu zalet, które niesie za sobą zakładanie maseczki ochronnej w otoczeniu ludzi podczas pandemii, wiele osób nieustannie boryka się z zaparowanymi szkłami okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych. Parowanie szkieł spowodowane jest wydychanym powietrzem i minimalizuje je prawidłowe oddychanie przez nos. Co zrobić, jeśli oddychamy poprawnie, a okulary i tak parują? Oto kilka pomocnych sposobów:

  1. Pierwszym z nich jest umycie szkieł okularów w wodzie z mydłem, a następnie ich wysuszenie. Resztki mydła, które pozostaną na powierzchni soczewek, utrudnią powstawanie na nich mgły.
  2. Drugim, równie skutecznym sposobem, jest przetarcie szkieł okularów pianką do golenia. Ten zabieg również uniemożliwi ich parowanie.
  3. Bardzo istotne jest także, by góra maseczki dobrze przylegała do nosa i policzków - można to osiągnąć umieszczając w niej cienki drucik. Dzięki temu ryzyko parowania okularów będzie zminimalizowane.
  4. Można również zastosować profesjonalne produkty, które zapobiegają parowaniu szkieł. 
Więcej o: