Forsycja to średniej wielkości krzew, który charakteryzuje się tym, że kwitnie zanim pojawią się na nim liście, dlatego jest to jedna z pierwszych roślin kwitnących wiosną. Termin kwitnienia to głównie kwiecień, jednak czasem zdarza się, że pierwsze kwiaty pojawiają się pod koniec marca. W tym roku, w wielu regionach Polski forsycje dopiero zaczynają kwitnąć, bo wiosenne ciepło pojawiło się dopiero w połowie kwietnia.
Forsycja oblepiona jest olbrzymią ilością żółtych, delikatnych kwiatów, pokrywających większość gałązek, na których nawet jeszcze nie zdążyły wyrosnąć listki. Istnieje kilka odmian tego krzewu jednak najbardziej popularnymi występującymi w Polsce są trzy:
Forsycja nie jest wymagająca, dlatego gdy jest w nasłonecznionym miejscu, rośnie właściwie wszędzie. Jest odporna na przemarzanie, na zanieczyszczenie powietrza i gleby. Jest Idealna do miejskich ogródków, parków i skwerów. Poradzi sobie także w dużej donicy, ale należy pamiętać aby miała odpowiednie odprowadzenie drenażowe.
Forsycja lubi słoneczne stanowiska. Rośnie na wilgotnej i żyznej glebie. Ma płytki system korzeniowy, dlatego wokół podstawy pędów warto ściółkować ziemię słomą lub korą – zatrzyma ona wilgoć w ziemi. Miejsce dla forsycji powinno być zaciszne i osłonięte przed silnym wiatrem. Roślina jest odporna na lekki mróz, ale w razie większego chłodu trzeba ją przykryć, aby nie obmarzły pąki.
Forsycję przycina się wyłącznie po kwitnieniu a najlepiej jeszcze przed wytworzeniem liści. Zwykle przypada to na koniec kwietnia lub początek maja jednakże należy pamiętać, że wiele zależy oczywiście od warunków pogodowych. Forsycja najobficiej kwitnie na pędach zeszłorocznych. Pąki kwiatowe zawiązują się w lecie poprzedniego roku.
Sadzeniem forsycji należy zając się bardzo wczesną wiosną lub późną jesienią – najlepiej wybrać dzień po intensywnych opadach deszczu. Forsycja nie lubi gleby wapiennej i takiej, która zatrzymuje duże ilości wody. W przypadku sadzenia forsycji jeśli chcemy aby krzew był elementem żywego płotu, sadzimy go w odległości ok. 50 cm od sąsiadujących roślin. Jako samodzielne drzewko ozdobne forsycja będzie potrzebować z kolei od 80 do 100 cm w każdym kierunku. Jeśli natomiast chcemy zasadzić forsycję do donicy, musimy pamiętać, że musi to być odpowiednio wielkie naczynie z drenażem, a i tak zawsze ryzykujemy możliwość przesuszenia krzewu.
Kwiaty forsycji posiadają dużą zawartość flawonoidów, lignanów i saponin. Jedną z najcenniejszych substancji jest rutyna, która jest naturalnym związkiem chemicznym występującym w roślinach, odpowiadająca za poprawę szczelności naczyń krwionośnych. Ma także działanie przeciwutleniające, zapobiega powstawaniu niektórych wolnych rodników a dodatkowo przedłuża działanie witaminy C. W kwiatach forsycji występują także kwercetyny, które mają działanie przeciwalergiczne (spowalniają wydzielanie histaminy) i przeciwzapalne. Najlepszym sposobem na wykorzystanie tych kwiatów jest przygotowanie naparów ze świeżych bądź suszonych kwiatów, które działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie oraz rozkurczowo. Wyciągi z kwiatów stosuje się też w kosmetykach, opóźniają proces starzenia skóry. Pamietajmy jednak, by nie przygotowywać naparów z kwiatów roślin rosnących blisko ruchliwych ulic, a zastosowanie naturalnych naparów skonsultować z lekarzem.
Zobacz też: Zioła w ciąży. Jakie zioła są bezpieczne w ciąży, a jakich należy unikać?