Sadzenie róż na wiosnę. Jak obcinać róże? Wiosenne porządki w ogrodzie

Sadzenie róż na wiosnę to jedna z najpopularniejszych czynności wykonywana wśród miłośników budzącej się do życia przyrody. Wiosna w ogrodzie to czas porządków: przycinania, grabienia, czyszczenia i usuwania pozostałości roślin. Najlepszym terminem na sadzenie róż do gruntu jest okres od końca marca do końca kwietnia. Sadzenie róż nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. O czym trzeba pamiętać?

Sadzenie róż na wiosnę. Jak uprawiać róże?

Sadzenie róż w ogrodzie jest całkiem proste. Jeśli lubisz te krzewy, koniecznie sprawdź jak odpowiednio przygotować podłoże, jak głęboko sadzić krzew oraz w jaki sposób umiejscowić korzeń. Sprawdź jak posadzić różę krok po kroku. 

  • Przygotowanie podłoża 

W pierwszej kolejności należy odpowiednie przygotować podłoże pod sadzenie róż na wiosnę. Stanowisko dla róż powinno być ciepłe i zaciszne, dobrze nasłonecznione, ale nie za suche i gorące. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i bogata w próchnicę. W przypadku gdy nie posiadamy takiej ziemi w ogrodzie, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup podłoża torfowego lub ziemi kompostowej, którą następnie musimy dodać do naszej ziemi ogrodowej.

  • Wykopanie głębokiego dołka

Wykopujemy dołek 2-3 krotnie większy niż bryła korzeniowa. Na dno dołka wysypujemy warstwę żyznej ziemi ogrodowej lub specjalnego podłoża do róż. Podczas sadzenia róż na wiosnę należy pamiętać aby  na jesieni ziemię wymieszać z obornikiem. W przypadku zastosowania takiej mieszanki podczas wiosennego sadzenia możemy zniszczyć roślinę i narazić na „spalenie” korzeni! 

Zobacz też: Rośliny na balkon. Co posadzić w pojemnikach na balkonie?

  • Umiejscowienie korzenia

Korzenie powinny być przycięte do długości około 20-25 cm. Należy uważać aby korzenie tak aby rozchodziły się równomiernie na wszystkie strony i nie zawijały się. Następnie przysypujemy system korzeniowy resztką ziemi. Miejsce szczepienia powinno zawsze znajdować się kilka centymetrów pod ziemią.

  • Udeptanie i podlewanie

Ważne aby podczas udeptania powstało delikatne zagłębienie. Dzięki temu ziemia dobrze będzie przylegać do korzeni. Kolejnym krokiem jest intensywne nawodnienie. Należy podlać różę bardzo obficie, najlepiej tak aby powstało błoto. 

  • Gleba wokół róży 

Po posadzeniu krzewu  ziemię wokół pnia należy ściółkować korą sosnową. Warstwa powinna mieć kilka cm. Utrzymuje ona wilgoć w glebie oraz ogranicza rozwój chwastów, które mogłyby konkurować z różą o wodę i składniki pokarmowe. 

Zobacz wideo Po sadzeniu róż trzeba się nagrodzić. Może takimi cynamonowymi różami?

Sadzenie róż na wiosnę. Jak obcinać róże na wiosnę?

Celem przycinania róż jest przede wszystkim zdrowotność roślin, ponieważ zawsze usuwamy pędy chore, martwe bądź przemarznięte. Ponadto dzięki przycinaniu odmładzamy nasze róże usuwając pędy stare, skazane na zamieranie i dajemy miejsce pędom młodym. Dzięki cięciu możemy również sterować pokrojem krzewów róż oraz jakością i ilością kwitnienia.

Najlepszym terminem na cięcie róż jest oczywiście pora wiosenna. Jeśli pożegnaliśmy się już z silnymi mrozami to optymalnym terminem cięcia róż jest koniec marca oraz kwiecień. Zaleca się aby zrobić to w słoneczny, umiarkowanie ciepły dzień. Należy pamiętać aby cięcie krzewów przeprowadzić jeszcze przed pojawieniem się nowych pędów. Pędów nie należy ciąć zbyt blisko ostatniego pąka (optymalna odległość wynosi 0,5-1 cm). Pędy najlepiej ucinać ukośnie. Zawsze wycinamy pędy słabe, chore, uszkodzone przez mróz lub złamane. Sekator musi być bardzo ostry, gdyż tylko taki gwarantuje gładką płaszczyznę cięcia.

Technika cięcia zależy głównie od rodzaju róż dlatego poniżej znajdziesz listę popularnych gatunków róż oraz poznasz ich pielęgnację dotyczącą przycinania:

  • Cięcie róż wielkokwiatowych - przycinamy do wysokości 20-30 cm, zostawiając 4-6 oczek (pąków) na pędzie, cieńsze pędy przycinamy na wysokość 15-20 cm, zostawiając 2-4 oczka.
  • Cięcie róż rabatowych - przycinamy na wysokości 30-60 cm (30 cm dla odmian niższych, a 60 dla odmian wysokich) zostawiając na pędach po 4-5 oczek, 5-10 pędów. Słabych pędów nie wycinamy.
  • Cięcie róż pnących - przycinamy pędy boczne do długości 30-40 cm, tak aby na każdym pędzie znajdowało się 5-6 oczek.
  • Cięcie róż okrywowych - usuwamy jedynie stare pędy, ponieważ nie wymagają one regularnego cięcia. Co kilka lat można odmłodzić krzewy przycinając wszystkie pędy na wysokości 10-15 cm.
  • Cięcie róż piennych - przycinamy wszystkie pędy na krótko, zostawiając na nich 3-4 oczka. Usuwamy także wszystkie dzikie pędy (wilki), które wyrosły z korzeni lub z podkładki.
  • Cięcie róż miniaturowych - przycinamy krzewy 15-20 cm nad ziemią.
 
Więcej o: