Krasnale ogrodowe po raz pierwszy zaczęły pojawiać się w Niemczech, w tamtejszych rezydencjach, w XVIII wieku. Przysadziste, brodate postacie, na których głowach znajdowały się spiczaste kaptury, przyodziane były w skórzane fartuchy, zaś w rękach często trzymały młot, kilof czy łopatę. Nietrudno skojarzyć te atrybuty z górnictwem – i słusznie, gdyż wzorem dla figury ogrodowego krasnala był właśnie ciężko pracujący pod ziemią niemiecki górnik. Krasnale takie zdobiły ogrody niemieckich rezydencji i uchodziły za bardzo wyszukane i pożądane ozdoby. Masowa produkcja krasnali ruszyła w drugiej połowie XIX wieku, w Turyngii, przez co zyskały one popularność we wszystkich krajach niemieckojęzycznych, stając się nieodzownym wyposażeniem ogródka. Później pojawiły się one także w Wielkiej Brytanii i Francji. Zaś gdy w latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia ruszyła w Polsce produkcja krasnali na rynek niemiecki, figury skrzatów stały się popularne również w rodzimych ogródkach.
Co zatem symbolizują gnomy ogrodowe? W dawnych czasach panowało przekonanie, że spotkanie krasnala jest dobrą wróżbą, przepowiadającą szczęście i powodzenie zarówno w życiu osobistym, jak i interesach. Ponieważ jednak szanse na to, że w naszym przydomowym ogródku zamieszka prawdziwy gnom, skrzat lub krasnolud, są raczej znikome, niektórzy próbują dopomóc szczęściu, umieszczając w pobliżu domostwa figurę ogrodowego krasnala. W Niemczech wciąż istnieje zwyczaj, wedle którego krasnale ogrodowe są rozbijane na szczęście w dniu Nowego Roku. Ma to symbolizować rozprawienie się z ludzką niedoskonałością.
Chcąc mieć osobistego skrzata w ogródku możemy zastanawiać się, gdzie kupić krasnala ogrodowego. W swojej ofercie krasnale ogrodowe mają przede wszystkim sklepy ogrodnicze, ale także markety mające w asortymencie również wyposażenie ogrodów. Szeroką ofertę krasnali ogrodowych znajdziemy również w internecie. Dekoracyjne figurki mogą być wykonane zarówno z gipsu, jak i z ceramiki. W sprzedaży znajdują się też krasnale ogrodowe z tworzyw sztucznych, czasem także z kamienia, betonowe bądź metalowe.
Jeśli zastanawiamy się, jaki krasnal ogrodowy będzie najodpowiedniejszy do naszego ogrodu, warto zastanowić się nad stylem, w jakim utrzymane jest otoczenie naszego domu. Jeśli więc stawiamy na minimalizm, to trudno nam będzie w tego typu ogród wkomponować barwną figurkę skrzata. Doskonale jednak wpasuje się ona w ogród o charakterze rustykalnym. Klasyczny krasnal ogrodowy dobrze będzie się prezentował na kamieniu lub pod krzakiem w zielonej gęstwinie. Natomiast do nowoczesnego ogrodu warto pokusić się o monochromatyczną figurkę stylizowaną na brutalistycznej architekturze. Jeśli chcemy, by krasnal cieszył oko jak najdłużej, lepiej nie wybierać figurek z tworzyw sztucznych, które najszybciej stracą swoją świetność.
Zastanawiając się, jak dbać o krasnala ogrodowego, warto wiedzieć, z jakiego surowca został on wykonany. Jeśli mamy do czynienia z figurką z kamienia, to warto pokryć ją odpowiednim impregnatem. Gdy jednak przestanie on działać i krasnala zacznie pokrywać nieładny nalot, z łatwością usuniemy go, myjąc figurkę za pomocą ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli krasnal wykonany został z betonu, to do usuwania zeń zanieczyszczeń można zastosować myjkę ciśnieniową. Stosunkowo dużą popularnością cieszą się figury z żywicy, które najłatwiej utrzymać w czystości, nawet używając silniejszych środków. Krasnale z żywicy, podobnie jak skrzaty gipsowe, warto też co jakiś czas na nowo pomalować farbą.
Zobacz też: Hamak z koca, materiału lub brazylijski. Jak zrobić hamak?
Przed odnowieniem naszej figurki warto wiedzieć, jaką farbą malować krasnala ogrodowego. Można sięgnąć po farby w sprayu, jednak najlepsze do malowania krasnali będą farby akrylowe. Są one bowiem wodoodporne, zatem nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać lakierem przed działaniem warunków atmosferycznych. Pamiętać należy, by przed malowaniem odpowiednio przygotować figurę do ponownego pokrycia jej farbą.
A jak odnowić krasnala ogrodowego? Najprostszym sposobem jest pomalowanie go. Najpierw należy figurkę dokładnie oczyścić z ziemi i wszelkich zabrudzeń. Następnie warto ją starannie osuszyć, po czym delikatnie zeszlifować powierzchnię. Farbę należy nakładać cienką warstwą. Jeśli natomiast jesteśmy posiadaczami krasnala wykonanego z żywicy bądź kamienia i dostrzeżemy w nich ubytki, warto uzupełnić je przy pomocy żywicy epoksydowej.
Zobacz też: Milin - odmiany, wymagania, uprawa i pielęgnacja pnącza o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach