Jak doprać białe ubrania? Trzy sposoby, dzięki którym twoje rzeczy będą śnieżnobiałe

Zastanawiasz się, jak prać białe ubrania, aby nie szarzały? Jest na to kilka sposobów. Dzięki nim twoje ubrania będą zawsze śnieżnobiałe.

I choć z pozoru wypranie białego ubrania czy pościeli wydaje się proste, to okazuje się jednak, że często nastręcza wiele problemów. Białe ubrania z czasem tracą swój naturalny kolor i przybierają szary lub lekko żółty odcień. Co zrobić, aby białe ubrania pozostały białe? Mamy dla ciebie trzy wskazówki. 

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Najważniejsza jest selekcja! Oddziel białe ubrania od reszty

To, że białe ubrania pierzemy tylko i wyłącznie z białymi, to rzecz oczywista. Jednak trzeba się zastanowić, co faktycznie możemy wrzucić do białego prania. Białe ubrania to te bez kolorowych elementów, choć są wyjątki. Jeśli na twojej bluzce jest naprasowana aplikacja, to śmiało możesz ją wyprać razem z białymi ubraniami. Naprasowanka nie zafarbuje ubrania. Inaczej jest z haftowanymi aplikacjami. Jeśli w biały element garderoby została wszyta czarna nitka, to możesz zapomnieć o tym, że ubranie pozostanie długo białe. Jeśli bluzka lub sukienka ma naszyte kolorowe aplikacje, to warto przed praniem sprawdzić, czy farbują. Jak to zrobić? Najpierw zapierz aplikację w ciepłej wodzie, a następnie kawałkiem białej bawełny lub pieluchą tetrową potrzyj aplikację. Jeżeli od pocierania materiał nie zacznie farbować, to jest bezpieczny do prania z białymi rzeczami. Jeśli farbuje, to ręcznie pierzemy aplikacje i również ręcznie pozostałą białą część ubrania. 

Soda oczyszczona to sekret idealnie białego prania

Soda oczyszczona otwiera włókna tkaniny i sprawia, że proszek lepiej w nią wnika. Soda wraz z proszkiem usuną plamy i wybielą ubrania. Do miarki proszku do prania dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej, a twoje ubrania będą śnieżnobiałe. 

Dokładnie rozwieszaj białe pranie

Pewnie wiele razy słyszałaś, że białe pranie żółknie na słońcu. To nie prawda! Białe pranie żółknie, gdy nierównomiernie wysycha. Jeśli chcesz, aby twoje ubrania nie żółkły podczas suszenia, rozwieś tkaninę równo na wieszaku lub suszarce. Nie składaj jej i nie wieszaj byle jak. To uchroni twoje ubranie przed żółtymi zaciekami. Dobrze jest wcześniej dokładnie odwirować materiał, żeby był jak najmniej mokry. 

Więcej o: