Kleszcze u psów są podobnym zagrożeniem, jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Problemem jest jednak zwłaszcza to, że objawy chorób odkleszczowych nie zawsze są rozpoznawalne tuż po ukąszeniu. Dodatkowo ten pajęczak będzie tuż po wbiciu się w ciało żywiciela bardzo mały. Urośnie dopiero wówczas, gdy pożywi się jego krwią.
Kleszcze u psa możemy znaleźć już w marcu, chociaż wraz z cieplejszymi temperaturami w kwietniu szansa na ukąszenie bardzo wzrasta. Ich aktywność wygasa dopiero w październiku lub listopadzie, jeśli jesień jest dość ciepła. Gdzie można się spodziewać ugryzienia? Po spacerze warto skontrolować u naszego czworonoga kilka miejsc, gdzie szczególnie często pojawiają się pasożyty. Kleszcze u psów najczęściej znajdujemy:
Kleszcze poszukują odpowiednich dla siebie warunków - chodzi o to, żeby miejsce było dość wilgotne i ciemne. Pamiętajmy jednak, że pajęczak może się wbić w ciało psa w różnych miejscach. Mitem jest też to, że kleszcze atakują wyłącznie w lasach. Równie dobrze nasz pies może zostać ugryziony przez nie w parku czy na łące.
Groźne choroby odkleszczowe u psa to między innymi babeszjoza, borelioza, bartoneloza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Pierwsza z chorób jest prawdopodobnie najbardziej śmiercionośna. Jej objawami są m.in. wysoka gorączka, niechęć do pobierania pokarmu, senność, rdzawy kolor mocz i wymioty. Brak szybko podjętego leczenia u weterynarza może skutkować śmiercią psa.
Pozostałe choroby od kleszczy u psa również miewają bardzo ciężki przebieg. Bartoneloza najczęściej przebiega bezobjawowo, ale w niektórych przypadkach objawy pojawiają się i mogą dotyczyć funkcjonowania serca, wątroby czy śledziony. Rzadziej skutkuje zgonem zwierzęcia. Także tutaj niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii.
Zobacz też: Imię dla psa - sprawdź, jak nazwać swojego czworonożnego przyjaciela
Zauważony przez nas pajęczak powinien zostać możliwie szybko usunięty z ciała zwierzęcia. Kleszcz u psa, źle wyrwany, to kolejne zagrożenie. Wtedy, gdy jesteśmy przekonani o pozostaniu w ciele zwierzęcia jego fragmentów, powinniśmy możliwie szybko udać się do weterynarza.
Podstawowym sposobem na kleszcze u psa jest profilaktyka ukąszeń. Można ją wykonać na kilka sposobów. Niekiedy stosuje się domowe sposoby, choćby używając do tego olejków eterycznych np. z drzewa herbacianego. W praktyce taki sposób może nie być wystarczający i aplikacja odpowiedniego specyfiku musi być regularnie powtarzana np. po deszczu. Jakie są skuteczniejsze sposoby na kleszcze u psa? Mowa przede wszystkim o:
Zobacz też: Wiek psa - jak obliczyć? Ile lat żyją psy?