Kleszcze u psów - czemu są tak groźne? Sposoby ochrony psa przed kleszczami

Kleszcze u psów mogą powodować bardzo ciężkie choroby włącznie z babeszjozą, która może zakończyć się śmiercią zwierzęcia. Podstawą w tym przypadku jest zapobieganie ukąszeniom przez te groźne pajęczaki.

Kleszcze u psów. Co warto wiedzieć o tych pasożytach?

Kleszcze u psów są podobnym zagrożeniem, jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Problemem jest jednak zwłaszcza to, że objawy chorób odkleszczowych nie zawsze są rozpoznawalne tuż po ukąszeniu. Dodatkowo ten pajęczak będzie tuż po wbiciu się w ciało żywiciela bardzo mały. Urośnie dopiero wówczas, gdy pożywi się jego krwią

Kleszcze u psa możemy znaleźć już w marcu, chociaż wraz z cieplejszymi temperaturami w kwietniu szansa na ukąszenie bardzo wzrasta. Ich aktywność wygasa dopiero w październiku lub listopadzie, jeśli jesień jest dość ciepła. Gdzie można się spodziewać ugryzienia? Po spacerze warto skontrolować u naszego czworonoga kilka miejsc, gdzie szczególnie często pojawiają się pasożyty. Kleszcze u psów najczęściej znajdujemy:

  • w uszach
  • pod obrożą
  • pod pachą
  • między palcami

Kleszcze poszukują odpowiednich dla siebie warunków - chodzi o to, żeby miejsce było dość wilgotne i ciemne. Pamiętajmy jednak, że pajęczak może się wbić w ciało psa w różnych miejscach. Mitem jest też to, że kleszcze atakują wyłącznie w lasach. Równie dobrze nasz pies może zostać ugryziony przez nie w parku czy na łące.

Choroby odkleszczowe u psa: babeszjoza

Groźne choroby odkleszczowe u psa to między innymi babeszjoza, borelioza, bartoneloza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Pierwsza z chorób jest prawdopodobnie najbardziej śmiercionośna. Jej objawami są m.in. wysoka gorączka, niechęć do pobierania pokarmu, senność, rdzawy kolor mocz i  wymioty. Brak szybko podjętego leczenia u weterynarza może skutkować śmiercią psa. 

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Choroby od kleszczy u psa - bartoneloza

Pozostałe choroby od kleszczy u psa również miewają bardzo ciężki przebieg. Bartoneloza najczęściej przebiega bezobjawowo, ale w niektórych przypadkach objawy pojawiają się i mogą dotyczyć funkcjonowania serca, wątroby czy śledziony. Rzadziej skutkuje zgonem zwierzęcia. Także tutaj niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. 

Zobacz też: Imię dla psa - sprawdź, jak nazwać swojego czworonożnego przyjaciela

Kleszcz u psa. Źle wyrwany pajęczak - co zrobić? 

Zauważony przez nas pajęczak powinien zostać możliwie szybko usunięty z ciała zwierzęcia. Kleszcz u psa, źle wyrwany, to kolejne zagrożenie. Wtedy, gdy jesteśmy przekonani o pozostaniu w ciele zwierzęcia jego fragmentów, powinniśmy możliwie szybko udać się do weterynarza.  

Kleszcze u psa - profilaktyka

Podstawowym sposobem na kleszcze u psa jest profilaktyka ukąszeń. Można ją wykonać na kilka sposobów. Niekiedy stosuje się domowe sposoby, choćby używając do tego olejków eterycznych np. z drzewa herbacianego. W praktyce taki sposób może nie być wystarczający i aplikacja odpowiedniego specyfiku musi być regularnie powtarzana np. po deszczu. Jakie są skuteczniejsze sposoby na kleszcze u psa? Mowa przede wszystkim o:

  • kroplach na kleszcze - przy pomocy pipety aplikuje się na skórę płyn, który wnika do mieszków włosowych i gruczołów łojowych, chroniąc później zwierzę przez okres ok. 28 dni; należy pamiętać o regularnym ponawianiu aplikacji
  • obrożach przeciwko kleszczom - w obroży zawarta jest substancja czynna, która uwalnia się wraz z użytkowaniem jej przez psa; długość czasu jej działania uzależniona jest od rodzaju obroży i jej ceny
  • tabletkach do jedzenia dla psów - w zależności od rodzaju działają przez 4-12 tygodni i są chętnie jedzone przez psy. Przed podaniem tabletki musimy mieć pewność, że pies jest zdrowy.

Zobacz też: Wiek psa - jak obliczyć? Ile lat żyją psy?

Więcej o: