Jak prawidłowo uprać firanki? Prosty trik, dzięki któremu unikniesz ich prasowania

Jak skutecznie wyprać firanki? Okazuje się, że wiele osób popełnia podstawowy błąd. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na pranie w pralce, czy ręcznie, narażasz je na skurczenie się i zagniecenia. Aby uniknąć dodatkowego wysiłku, warto ułatwić sobie tą czynność. Oto sposób, na idealnie gładkie firanki, bez niepotrzebnych zagnieceń

Pranie firanek, to czynność, którą powtarzamy kilka razy do roku. Z tego względu, często zapominamy o prawidłowych zasadach, które pomagają nam zachować ich idealny wygląd. Ich prasowanie bywa czasochłonne, a okazuje się, że możemy tego uniknąć. Wszystko zależy od prania, które musi odbywać się we właściwy sposób. Stosując tych kilka zasad, już nigdy nie będziesz mieć wątpliwości, jak postępować. Gładkie, idealnie wyglądające firanki otrzymasz w krótkim czasie, a zaoszczędzony czas poświęcisz na upragniony relaks.

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Jak uprać firanki? Zwróć uwagę na ich rodzaj...i nie wyrzucaj metki

Podstawowym błędem jest pierwsza czynność, którą wykonujemy po zakupie firanek. Mogą być wykonane z różnej tkaniny, ale często zapominamy, jak się nazywa. Odrywamy metkę, z przyczyn estetycznych. Niestety wyrzucamy ją do kosza, a powinniśmy zachować ją, aby wiedzieć jak się z nimi obchodzić. Firanki mogą być m.in żakardowe, woalowe, koronkowe czy poliestrowe. W zależności od materiału, powinniśmy odpowiednio je wyprać, aby nie straciły na wyglądzie. 

porządkiWiosenne porządki bez chemii są możliwe. Te ekologiczne środki wykonasz w domu

Firanki możemy prać w pralce, lub ręcznie. Większość nowoczesnych pralek, posiada specjalną opcję, wskazaną dla tego materiału. Jeśli twoja pralka jej nie ma, zdecyduj się na opcję prania delikatnych tkanin. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko ich uszkodzenia. Zbyt wysoka temperatura, może sprawić, że się skurczą, lub stracą kolor. Jeśli nie będzie przekraczała 30 stopni, możesz spokojnie włączyć pranie i zaczekać. Twoje firanki będą bezpieczne. 

Gładkie firanki bez zagnieceń. Jak to możliwe bez prasowania?

Okazuje się, że wcale nie potrzeba prasować firanek, jeśli w odpowiedni sposób je wypierzemy. Tkanina gniecie się, pod wpływem nadmiaru wody. Stają się wtedy ciężkie i zaginają w różnych miejscach. Aby tego uniknąć, koniecznie musisz użyć trybu wirowania. Odwirowane firanki nie będą ociekać wodą i w ten sposób ich rozprostowanie, będzie o wiele łatwiejsze. Aby idealnie się odwirowały, zalecamy opcję poniżej 1000 wirowań. 800 będzie najbardziej optymalną liczbą, niezależnie od materiału z którego zostały wykonane. 

Jak wyczyścić zmywarkę? Potrzebne produkty masz już na pewno w domuJak wyczyścić zmywarkę? Domowe sposoby na czystą zmywarkę

Firanki bez zagnieceń, co dalej?

Odwirowane firanki należy starannie rozwiesić na suszarce. Odpowiednia wysokość nie może pozwolić im na dotykanie ziemi, a one powinny być naprężone na całej szerokości. W przypadku materiałów sztucznych, można zrezygnować z suszarki. Firanki można od razu zawiesić na karniszu i dać im wyschnąć. Solidnie odwirowane, nie będą kapać na ziemię, a w około pół godziny będziemy cieszyć się ich pięknym zapachem i gładkim materiałem, bez prasowania. 

Więcej o: