Sposób na ślimaki, czyli jak skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu

Szukasz skutecznego sposobu na ślimaki? Mięczaki te w naszych przydomowych ogrodach pojawiają się zwłaszcza rano lub wieczorem - preferują bowiem bytowanie w wilgotnych warunkach. Warto wiedzieć, że pełnią ważną rolę w rozkładzie i obiegu materii organicznej w przyrodzie, potrafią również zaszkodzić naszym roślinom. Jak sobie z nimi radzić? Postaramy się podpowiedzieć w naszym artykule.

Sposób na ślimaki ogrodowe, czyli ważny jest ład i porządek

Poszukujesz skutecznego sposobu na ślimaki ogrodowe? Sama ich obecność w ogródkach nie jest nadzwyczajnym zjawiskiem, szczególnie w takich miejscach, które są wilgotne, zacienione lub położone niedaleko mokradeł - w takich warunkach bowiem ślimaki bytują najchętniej. Póki nie plądrują naszych upraw, z powodzeniem możemy im pozwolić na wspólne przebywanie na naszej przestrzeni, pod warunkiem oczywiście, że ich widok nam nie przeszkadza. Okazuje się bowiem, że ślimaki są żarłocznymi roślinożercami gustującymi zwłaszcza w młodych okazach. W korzeniach warzyw potrafią drążyć kanały, w liściach czy płatkach wygryzają nieregularne dziury, a mniejsze rośliny potrafią pochłonąć w całości. Najbardziej szkodliwe są ślimaki nagie, takie jak: ślinik luzytański czy pomrowik plamisty. Wybierają one miejsca, gdzie mogą się ukryć wśród liści i wysokich traw albo zagrzebać w świeżych resztkach roślin czy kompoście. Dlatego tak bardzo istotne jest utrzymywanie ładu i porządku w swoim ogródku i na rabatkach. W jaki sposób robić to skutecznie? Oto kilka podpowiedzi:

  1. Systematycznie niszczyć chwasty na rabatach, często kosić trawnik i nie dopuszczać do gnicia resztek roślinnych, pozbyć się kompostownika.
  2. Systematycznie przewietrzać glebę, grabiąc i motycząc miejsca upraw, dzięki czemu wydobędziemy na powierzchnię jaja mięczaków, które na słońcu szybko zginą.
  3. Profilaktycznie i systematycznie osuszać teren w pobliżu upraw, a także kosić rowy i zarośla znajdujące się w ich zasięgu. Usuwajmy również z tych miejsc kamienie i deski, które mogą być kryjówką dla szkodników.
  4. Podlewać rabaty rano, robiąc to wieczorem, tworzymy ślimakom idealne warunki do żerowania

Sposób na ślimaki bez skorupy w ogrodzie - rośliny, które odstraszają te mięczaki

Sposobem na ślimaki - szczególnie te bez skorupy - w ogrodzie może być również sadzenie roślin, które odstraszają te mięczaki. Okazuje się bowiem, że ślimaki nie lubią smaku i zapachu niektórych sadzonek, dlatego warto je zastosować w celu ochrony tych upraw, na których najbardziej nam zależy. Jakie rośliny warto zastosować, aby ochronić rabatki przed mięczakami bez skorup? Oto niektóre z nich:

  • cebula
  • czosnek
  • tymianek
  • rumianek
  • cząber ogrodowy
  • szałwia
  • gorczyca
  • macierzanka
  • mydlnica lekarska
  • krwawnik

Zobacz też: Rośliny odstraszające kleszcze. Jak zrobić olej z wrotycza?

Zobacz wideo Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy

Sposób na ślimaki w ogórkach - stawianie ogrodzeń i barier

Skuteczny sposób na ślimaki w ogórkach lub innych warzywach? Dobrym rozwiązaniem jest stawianie ogrodzeń i barier uniemożliwiających mięczakom dostanie się do miejsca, które jest dla nich najbardziej intratne. Aby skutecznie przeszkodzić im w wędrówkach po pożywienie z naszego ogródka, możemy zastosować plastikowe lub blaszane ogrodzenia o wysokości ok. 30 cm, wygięte na zewnątrz górną krawędzią, aby utrudnić jeszcze bardziej ślimakom dostanie się w zasięg nasadzeń. Tego rodzaju plotek warto stawiać wczesną wiosną i regularnie sprawdzać jego szczelność oraz skuteczność. Obrzeża miedziane stanowią bardzo skuteczną ochronę, bowiem ten pierwiastek działa na mięczaki zniechęcająco, jednak jest to nieco bardziej kosztowne rozwiązanie. Możemy też spróbować metody polegającej na ściółkowaniu gleby wokół roślin, wykorzystując do tego celu takiego kruszywa jak: gruboziarnisty piasek, grys, miał dolomitowy, mączka ceglana lub sieczka trzcinowa.

Sposób na ślimaki w truskawkach, czyli pasy zaporowe na drogach do grządek

Jeśli ślimaki pojawiają się w truskawkach, potrafią przynieść dużą szkodę. Sposobem na tego szkodnika mogą być pasy zaporowe, które ustawia się na drogach do grządek. Ślimaki bardzo niechętnie poruszają się po suchym podłożu, zatem wysypanie w poprzek szlaków ich wędrówek suchych trocin, popiołu albo plew zbóż skutecznie uniemożliwi im ruch. Nie można jednak zapominać o tym, że zapora utworzona z tego rodzaju materiału, traci swoje właściwości po deszczu, dlatego też po opadach warstwa ochronna musi być wymieniona na nową. Jeśli zawiodą wszystkie wskazane metody naturalne, rozwiązaniem będzie oczywiście zastosowanie środków chemicznych, warto pamiętać, że zawierają one substancje trujące, a to nigdy nie pozostaje obojętne dla środowiska. Zatrute ślimaki stają się pokarmem ptaków, jeży, jaszczurek czy ropuch, dlatego też pozbywając się z naszego otoczenia szkodników, pozbędziemy się też naszych ogrodowych sprzymierzeńców.

Jakie są jeszcze sposoby na ślimaki w ogrodzie? Pułapka z piwa lub soli

Szukając sposobów na ślimaki w ogrodzie, możemy się odwołać do zastosowania takich rozwiązań, o których zapewne większość z nas nie słyszała, a mianowicie zastosowanie do tego celu piwa lub soli. Jak to działa? Okazuje się, że te mięczaki są wielkimi koneserami piwa, dlatego sposobem na ich złapanie, może być ustawienie szerokiego pojemnika z jasnym piwem zakopany w ziemi. Ważne jest jednak to, aby brzeg pojemnika były na jednym poziomie z ziemią. Zwabione ślimaki wpadają do środka. Złapane w ten sposób mięczaki należy dokładnie wyzbierać i wynieść na otwartą przestrzeń co najmniej 20 m od ogrodu - taka odległość sprawi, że nie będą one w stanie znaleźć drogi powrotnej do naszego ogrodu. 

Zobacz też: Gniazdo os może być niebezpieczne. Jak się go pozbyć i kiedy warto to zrobić?

Więcej o: