Jak doprać firanki? Dzięki tym trikom będą idealnie białe

Śnieżnobiałe firanki nadają przytulności i są bardzo eleganckim dodatkiem do wnętrza. Chronią nas przed nadmiarem promieni słonecznych i spojrzeniami sąsiadów. To wizytówka każdego zadbanego domu. Podpowiadamy, jak prać firanki, żeby zawsze były białe.

Choć firany pierzemy dość rzadko, to ta czynność może nastręczać problemów. Wiele z nas zadaje sobie pytanie, jak prać firanki, aby zachowały swoją biel na długo. Jest na to kilka sposobów

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Co zrobić, by kabina prysznicowa była czysta na dłużej? Świetny trik na osad i zacieki (zdjęcie ilustracyjne) Co zrobić, by kabina prysznicowa była czysta na dłużej? Świetny trik

Jak uprać firanki, aby były śnieżnobiałe? Pamiętaj o namaczaniu 

Zanim włożysz firany do pralki, mocz je w misce z ciepłą wodą przez około godzinę. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30-40 st. Celsjusza. Jeśli twoje firanki są jedynie zakurzone i nie mają większych zabrudzeń, wystarczy odmaczać je w czystej wodzie. W przypadku bardzo brudnych firan dobrze jest wymienić wodę kilka razy podczas namaczania. Jeśli jednak na firanach są  widoczne zabrudzenia, to mocz je z dodatkiem odpowiedniego detergentu: 

  • pożółkłe firany (np. od dymu tytoniowego) mocz w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej; 
  • firany, na których widoczne są plamy z tłuszczu, odmaczaj w wodzie z niewielką ilością płynu do naczyń;
  • kolorowe firany odmaczaj w wodzie z dodatkiem płynu do płukania (dzięki temu unikniesz przebarwień).

Pralko - suszarka Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem ubrań? Wiemy, jak się go pozbyć

Sekret białych firanek - soda oczyszczona 

Jeśli chcesz, aby twoje firanki były śnieżnobiałe, dodaj po proszku do prania łyżkę sody oczyszczonej. Soda oczyszczona otworzy włókna tkaniny i sprawi, że proszek lepiej w nią wniknie. 

Ustaw odpowiedni program i temperaturę

Jeśli wybierzesz odpowiedni program, to możesz bez obawy prać firany w pralce. Wiele pralek posiada dedykowany tryb "pranie firanek", ale jeśli go nie ma, to wystarczy, że ustawisz tryb "pranie ręczne". Te programy mają wolniejsze obroty i są przeznaczone do prania delikatnych tkanin. Temperatura prania firanek powinna wynosić 30-40 stopni Celsjusza. 

Brudna toaleta (zdjęcie ilustracyjne) Wsyp do toalety proszek do prania z solą i octem. Świetny trik hotelowy na idealnie czysty sedes

Nie odwirowuj firanek. To może je uszkodzić

Firanek nie na należy odwirowywać. Po praniu zostaw je na kilka minut w pralce, żeby ociekły, a potem rozwieś je na suszarce, aby przeschły. Nie musisz czekać, aby firany wyschły do końca. Możesz je powiesić w oknach, gdy są lekko wilgotne. Pamiętaj jednak, aby nie były bardzo mokre. Wieszanie ociekających wodą firan może doprowadzić do zdeformowania materiału. 

Więcej o: