Gdzie na majówkę 2021? Najpiękniejsze trasy piesze na wycieczki w Polsce

Chcesz aktywnie spędzić majówkę? W takim razie mamy coś dla ciebie. Wybraliśmy pięć najpiękniejszych tras w Polsce, które są idealne na piesze wycieczki. Te wyjątkowe miejsca po prostu trzeba odwiedzić.

Pandemia pokrzyżowała plany na majówkę niemal każdemu. I choć nie mamy możliwości zarezerwowania noclegu, to nie warto siedzieć w długi weekend w domu. Gdzie wybrać się na pieszą wycieczkę podczas majówki? Podpowiadamy! 

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników wycieczek górskich

Morskie Oko to cud natury, który trzeba zobaczyć

Każdy, kto jeszcze nie był nad Morskim Okiem, powinien się tam wybrać. To cudnej urody jezioro polodowcowe położone jest na wysokości 1395 m n.p.m. To największy taki zbiornik w Tatrach. Krystalicznie czysta woda, otoczona zachwycającymi górami to widok, który zapiera dech w piersiach. 

Jak dotrzeć do Morskiego Oka? Najpopularniejsza (i najczęściej uczęszczana przez turystów) trasa zaczyna się przy Łysej Polanie, około 20 km od Zakopanego. To wygodny, szeroki, asfaltowy szlak o łagodnym nachyleniu. Po drodze na Morskie Oko możemy podziwiać Wodogrzmoty Mickiewicza, Żleb Żandarmerii, a w oddali wypatrzymy także Gerlach - najwyższy szczyt Tatr. 

Piesza wędrówka z dawką historii Polski. Poznaj najciekawsze zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Szlak Orlich Gniazd to największy szlak w Jurze - jego długość to 163 km. Szlak przebiega od Częstochowy do Krakowa (lub odwrotnie), a jego przejście całości zajmie ci od 4 do 6 dni. To trasa idealna dla początkujących i rodzin z dziećmi.  

Przemierzając czerwony jurajski Szlak Orlich Gniazd, odkryjesz większość jurajskich strażnic i warowni, m.in.: zamek w Mirowie, pięknie odrestaurowany zamek Bobolice, zamek Bąkowiec w Morsku, słynny zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, zamek w Pieskowej Skale czy ruiny zamku w Ojcowie. Na szlaku spotkasz także wiele atrakcji przyrodniczych np. jaskinie i ostańce. Niezwykłym miejscem jest Pustynia Błędowska, czyli największy w Polsce obszar lotnych piasków. 

Pętla Bieszczadzka Koronka to jeden z najlepszych szlaków turystycznych

W 2015 roku Bieszczadzka Koronka została uznana przez magazyn National Geographic za najlepszy szlak turystyczny. To jednak wyzwanie dla naprawdę wprawionych piechurów. Przejście zajmuje około 12 godzin. Bieszczady nie należą do wysokich gór, jednak na trasie czeka cię kilka podejść np. pod Wielką Rawkę. Do najciekawszych miejsc na trasie należy urwisko na Riabej Skale. Ten widok wynagrodzi ci trudy wędrówki. Można stąd zobaczyć m.in. szczyty Czeremchy, Połoniny Równej czy Holicy.

Gorce - podziwiaj najpiękniejsze polany w Polsce

Koniecznie wybierz się z Łopusznej na Jankówki. To wycieczka na polanę położoną na południowych stokach Gorców. Z niej rozciąga się widok na wspaniałe panoramy Tatr Bielskich i Wysokich, Babiej Góry i Turbacza. Ale nie tylko widoki urzekają w Jankówkach. Prowadząca na polanę trasa obfituje w wiele okazów przyrodniczych i obiektów architektury góralskiej. Wiosną i wczesnym latem polany pokrywają się kobiercem kwiatów, wśród których można znaleźć wiele wyjątkowych okazów np. storczyki. To krótka trasa na kilkugodzinny spacer, idealna dla miłośników przepięknych krajobrazów. 

Więcej o: