Jak rozciągnąć buty? Sprytne sposoby na to, by obuwie stało się wygodniejsze

Jak rozciągnąć buty, które nie do końca na Ciebie pasują? Sprawdź, jakie domowe sztuczki możesz wykorzystać, by Twoje obuwie stało się wygodniejsze i nie obcierało stóp w żadnym miejscu.

Jak rozciągnąć buty w palcach?

Jak rozciągnąć buty w palcach? Tak, czasem zdarza się, że para, którą dopiero co przyniosłaś ze sklepu, ma wyjątkowo ciasne czubki, które prowadzą do bolesnych odcisków w okolicy palców. Oczywiście, są sposoby, by temu zaradzić. Warto jednak, by zachować jak najwięcej delikatności, szczególnie w przypadku butów ze skóry, która łatwo ulega uszkodzeniom.

Wśród mniej inwazyjnych sposobów wymienia się:

  • rozciąganie przy pomocy plastrów – jest to metoda stosowana jako wyjście awaryjne, gdy musisz koniecznie założyć buty "na już" i nie możesz dłużej czekać. Dosyć gruby plaster przyklejasz w środku buta, na jego czubku. Z jednej strony ochraniasz w ten sposób palce przed otarciem czy odciskiem, a chodząc, delikatnie je rozciągasz;
  • rozciąganie u szewca – jeśli Ci się nie śpieszy, możesz zdecydować się na profesjonalną pomoc. Szewc znajdzie odpowiednie narzędzia, by we właściwy sposób rozciągnąć Twoje buty w okolicach palców;
  • rozciąganie przy pomocy specjalnego preparatu – buty można też rozciągnąć, stosując specjalne preparaty zmiękczające i rozciągające w spreju lub pod postacią pianki. Należy wówczas użyć środka w miejscu, na które chcesz zadziałać. Aby wysechł, pozostaw but na prawidle lub własnej stopie.

trampki Modne trampki na wiosnę kupisz w okazyjnych cenach! Są oryginalne i wygodne

Jak zmiękczyć buty na pięcie?

Jak zmiękczyć buty na pięcie? Czasem z kolei jest tak, że buty, które tak Ci się podobały na sklepowej półce, cisną Cię w pięty. Również w tym przypadku nie musisz ich z westchnieniem rozczarowania wkładać z powrotem do szafy czy garderoby, ale wypróbować jeden z domowych sposobów. Masz do wyboru:

  • rozbicie pięt przy użyciu młotka – delikatnie opukaj tylną część buta młotkiem. W ten sposób sprawisz, że skórzane buty staną się miększe. Nie stosuj tej metody w przypadku butów lakierowanych, ponieważ łatwo możesz je zniszczyć;
  • rozbicie pięt przy użyciu specjalnego preparatu – wystarczy wykorzystać preparat na tylną część buta.
Zobacz wideo Sneakersy - najlepszy sposób na przełamanie eleganckiej stylizacji?

Jak rozszerzyć buty?

Jak rozszerzyć buty? Jeśli zależy Ci na tym, żeby rozciągnąć obuwie na szerokość, najlepszym sposobem będzie założenie grubych skarpet. Kiedy już to zrobisz, po prostu pochodź w nich po domu około trzydziestu-czterdziestu minut. Po tym czasie buty powinny stać się nieco szersze. Możesz też oczywiście skorzystać z pomocy szewca lub spróbować rozszerzyć je co nieco ręcznie (musisz jednak uważać w przypadku delikatniejszego obuwia, by go nie uszkodzić).

Niektórzy polecają także napełnienie woreczków strunowych wodą, włożenie do wnętrza butów, a następnie schowanie obuwia do zamrażarki, by zamarzający płyn mógł odpowiednio je rozszerzyć. Jest to jednak dość ryzykowny sposób, zwłaszcza jeśli buty są lakierowane bądź z tworzywa sztucznego, który może łatwo popękać w kontakcie z zimnym powietrzem.

buty Ażurowe buty dla kobiet po 50-tce to HIT sezonu! Zobacz, jak je modnie nosić

Jak rozepchać buty?

Jak rozepchać buty? Oczywiście, możesz skorzystać z wielu sposobów przedstawionych już wyżej (chodzenie w grubych skarpetach, oddanie butów do szewca, użycie specjalnych preparatów rozciągających czy ręczne manewrowanie przy bucie). Warto jednak pamiętać także o trzech innych, mało inwazyjnych metodach:

  • chodzenie w wilgotnych skarpetach – skarpety powinny być mokre, a woda wyczuwalna między palcami, jednak nie należy z tym przesadzić, by nie kapała. Potem wystarczy przejść się parę razy po domu. To powinno pomóc w dopasowaniu się buta do stopy;
  • używanie prawideł – ten specjalny przyrząd należy umieścić wewnątrz buta. Uważaj jednak, aby prawidła nie naciskały zbyt mocno na piętę, ponieważ może ona w łatwy sposób ulec deformacji. Nie śpiesz się też podczas rozpychania buta w ten sposób, by go nie uszkodzić i mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem;
  • usunięcie wkładek – możesz też pokusić się o odklejenie gotowych wkładek znajdujących się w bucie. Wtedy stopa będzie się znajdować trochę niżej i zyska nieco dodatkowej przestrzeni.

Zobacz też: Te obcasy są niskie, a i tak robią efekt wow! Wygoda ze stylem nie musi się gryźć

Więcej o: