Poznaj tajemnice polskich zamków. Wspaniały pomysł na jednodniową wycieczkę dla całej rodziny

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na majówkę? Jeśli chcesz spędzić czas na łonie natury, to mamy dla ciebie idealną propozycję. Wybierz się na spacer szlakiem wśród zamków z czasów Kazimierza Wielkiego!

Szukasz pomysłu na jednodniową wycieczkę. Koniecznie odwiedź Jurę Krakowsko-Częstochowską. Szlak Orlich Gniazd to bez wątpienia jedna z najbardziej urokliwych tras w Polsce. Spacer wśród zamków to świetna okazja, aby odkryć tajemnice polskich królów i książąt. Oprócz zamków na szlaku "Orlich Gniazd" można podziwiać szereg atrakcji - zabytkowe budowle sakralne czy też wytwory przyrody.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

GiethoornGiethoorn to bajkowe miejsce, w którym uciekniesz od miejskiego zgiełku

Mirowska twierdza to najstarsza budowla obronna wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej 

To jeden z najpiękniejszych obiektów na szlaku Orlich Gniazd. Leżący na wzniesieniu zamek - a właściwie jego ruiny - robią spore wrażenie na turystach. Murowana strażnica powstała około połowy XIV wieku - w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk, a pod koniec XVI wieku zaczął się proces stopniowego podupadania warowni. Interesujący jest fakt, że ruiny były systematycznie rozbierane przez mieszkańców okolicznych wsi, którym kamień posłużył do budowy domów

 

Poznaj historię gotyckiego zamku Tenczyn w Rudnie 

Wzmianki o zamku Tenczyn pojawiły się już w pismach z 1308 roku. Wzniósł go prawdopodobnie Andrzej z Morawicy, który od nazwy zamku przyjął nazwisko Tenczyński. Na przestrzeni wieków zamek był wiele razy rozbudowywany. Warto wiedzieć, że na zamku bywało wielu polskich artystów. Przez rok mieszkał tam Jan Długosz, a w II połowie XVI wieku pojawiało się tam wiele ważnych postaci z okresu odrodzenia m.in. Mikołaj Rej z Nagłowic, Jan Kochanowski, czy Piotr Kochanowski. 

 

Majówka 2021Majówka 2021 - jaki kierunek obrać? Do tych krajów pojedziesz bez testu

Podziwiaj majestatyczne ruiny zamku w Ogrodzieńcu 

Zamek w Ogrodzieńcu to największa warownia na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek otoczony jest pięknymi formacjami skalnymi, które dodają temu miejscu wyjątkowego klimatu. en piękny gotycki zamek na Górze Janowskiego zbudowany przez Kazimierza Wielki był doskonale wkomponowany w teren - z trzech stron osłaniały go wysokie skały, a obwód zamykał kamienny mur. Wyjazd z warowni prowadził wąską szczeliną między skałami. Zamek leży w centralnej części Jury i jest łatwo dostępny komunikacyjnie. Obok przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd. 

 
Więcej o: