Majówka to niewątpliwie wyczekiwany przez Polaków czas na krótki odpoczynek, gdyż jest to pierwszy wolny termin od nowego roku. Chęć wyjazdu potęguje sytuacja pandemiczna w kraju, która trwa już ponad rok. Od tego czasu spotykamy się z obostrzeniami dotyczącymi przemieszczania się, izolacji, spotykania się z rodziną, co bardzo źle wpływa na nasz stan psychiczny. Większość ludzi pracuje zdalnie, nauka w szkołach również odbywa się z domu, dlatego wiele osób marzy aby wyrwać się z domu i wyjechać na majówkę.
W tym roku majówka jest wyjątkowo krótka, ale nie zniechęca do Polaków do chęci wyjazdu. Najpopularniejsze obierane kierunki wyjazdu to tradycyjnie Mazury, góry i Bałtyk. Gdzie możemy jechać w tym roku?
Najważniejszą informacją jaką powinniśmy znać wybierając się nad morzem jest ta, że do 3 maja wszystkie hotele pozostają zamknięte co uniemożliwia zakwaterowanie. Jedyną opcją jest zatrzymanie się u rodziny lub znajomych, oczywiście z zachowaniem wszystkich środków ostrożności.
Dodatkowo należy pamiętać, że wszystkie restauracje pozostają zamknięte, a jedyna możliwość skorzystania z usług gastronomicznych to posiłek na wynos. W Polsce w ostatnim czasie, ciężko utrafić ładną pogodę, dlatego gdy pada i jest zimno ludzie szukają takich atrakcji jak seans w kinie, zwiedzanie muzeów czy galerii sztuki, niestety, również te atrakcje pozostają dalej zamknięte. To nie znaczy jednak, że nie możemy skorzystać z wolnego czasu nad morzem.
Majówka nad morzem może być rekordowa pod względem liczby ludzi znajdujących się w jednym miejscu, dlatego należy pamiętać, że nadal obowiązują obostrzenia mówiące o nakazie noszenia maseczek ochronnych, unikaniu dużych zgromadzeń oraz zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób.
Z uwagi na wprowadzenie rządowych obostrzeń, które nakazują zamknięcie hoteli i obiektów noclegowych do 3 maja, weekend majowy będzie można spędzić na przykład na polu namiotowym. Jednak należy pamiętać, że w takich miejscach znajdują się wspólne toalety, prysznice czy umywalki przez co ryzyko zakażenia wirusem jest dosyć spore. Należy pamiętać, że aby tego uniknąć trzeba przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa czyli w miejscach publicznych wskazane jest noszenie maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie bezpiecznego dystansu, unikanie dużych zgrupowań ludzi. Ciekawym rozwiązaniem są oczywiście kampery i przyczepy kempingowe, których wynajem był hitem ubiegłego lata. Pozwalają nie tylko bezpiecznie przenocować w gronie bliskich, ale też przemieścić się i obozować w wielu miejscach w Polsce. Na ten pomysł wpadło już oczywiście wiele osób, dlatego ceny wynajmu poszły mocno w górę.
Pomimo restrykcji związanych z przedłużeniem obostrzeń dotyczących obiektów noclegowych i hoteli, w internecie można znaleźć dużo ofert, które proponują majówkę nad morzem w domkach letniskowych czy hotelach. Należy jednak pamiętać, że jest to zabronione i surowo karane.
Świetną opcją na taki czas są też jednodniowe wycieczki, dzięki którym możemy zaczerpnać świeżego powietrza stosując się do obowiązujacych zasad. Warto rozważyć tę opcję i skorzystać z majówkowego odpoczynku poza domem.
Co oprócz spacerów po plaży warto zobaczyć w województwie pomorskim i zachodnipomorskim?
W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, w dużym stopniu ucierpiała również gospodarka, dlatego dla branży turystycznej oraz dla polskich rodzin został wprowadzony bon turystyczny. Bon turystyczny przysługuje osobie, która na dziecko ma przyznane prawo do świadczenia wychowawczego (zwanego 500 plus) albo prawo do dodatku wychowawczego. Należy pamiętać, że taki bon wykorzystamy tylko w Polsce, nie opłacimy nim wyjazdu zagranicznego oraz nie nie podlega on wymianie na gotówkę. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami bon turystyczny jest możliwy do wykorzystania, ale tylko teoretycznie, bo nie zapłacimy nim przecież za pobyt w zamkniętych hotelach. Na jego realizację musimy jeszcze poczekać, co najmniej do 8 maja.
W przypadku planowania wyjazdu z psem, warto wcześniej sprawdzić zasady obowiązujące w danym miejscu. Do wielu miejsc nie powinniśmy bowiem przyprowadzać zwierzaka, są też takie, które są dla nich otwarte.
Obowiązkowym punktem podróży nad morzem jest niewątpliwie wizyta na plaży, jednak należy pamiętać, że wybierając się nad morze z psem, nie zawsze będzie to możliwe. W większości przypadków wstęp psów na plażę jest zakazany, chociaż często możemy spotkać się z widokiem małych piesków wystających z małych toreb podróżnych czy z koszów rowerowych. Jednak ludzie mniej przychylnie patrzą na sporych wielkości psa bez kagańca biegającego beztrosko po plaży. Pamietajcie, że niezależnie od tego jak grzeczy i posłuszny jest wasz pies, wszystkich nas obowiązują te same zasady.
Bezpośrednio z polską linią brzegową morza graniczą dwa Parki Narodowe: Słowiński Park Narodowy w województwie pomorskim oraz Woliński Park Narodowy w województwie zachodniopomorskim. W tym pierwszym obowiązuje częściowy zakaz spacerowania z psem, w Wolińskim zaś obowiazuje całkowity zakaz wprowadzania psów.